DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21586380,07%
Edirne
20°

KAPALI

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

Emekli Sen’den zam tepkisi   

Emekli Sen’den zam tepkisi   

ABONE OL
9 Temmuz 2021 10:56
Emekli Sen’den zam tepkisi   
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİSK Emekli Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, TÜİK tarafından açıklanan ve Temmuz ayında emeklilerin maaş zamlarına temel oluşturacak olan verilerin bilimsel ve objektif değerlendirmelerden son derece uzak olduğunu belirterek, bu verilerin “Dört işleme takla attırılarak” elde edildiğini öne sürdü.

DİSK Emekli Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, emekli aylıklarına Temmuz ayında yapılacak maaş zammıyla ilgili açıklamada bulundu.

Dayıoğlu, Temmuz ayında da emeklilerin maaş zamlarına temel oluşturan, ancak bilimsel ve objektif değerlendirmelerden son derece uzak olduğunu belirterek, “Dört işleme takla attırılarak belirlenen enflasyon verileri TÜİK tarafından açıklandı. Böylece emekli zamları altı aylık “resmi” enflasyon oranında; yüzde 8.45 olarak belirlendi” dedi.

Dayıoğlu, zamlar sonucunda; en düşük memur emeklisi maaşına 247 lira, 2000 yılından önce emekli olanlardan en düşük işçi emeklisi maaşına 224 lira, 2000 yılından sonra emekli olanlardan en düşük işçi emeklisi maaşına 127 lira, en düşük esnaf emeklisine 149 lira ve en düşük çiftçi emeklisine 140 lira artış yapılacağını söyledi.

Dayığoğlu, Gelin bu artış ile bir işçi emeklisinin market alışverişini birlikte yapalım: Bunu yaparken sadece sebze fiyatlarının son bir yılda yüzde 60, et ve balık fiyatlarının yüzde 20’nin üzerine arttığı gerçeği de aklımızın bir köşesinde dursun. Bugün bu koşullarda işçi emeklisine yapılan zammın somut hali iki ekmek, bir kilo çay, bir litre sıvı yağ ve yarım kilo ettir. Ne var ki bir işçi emeklisinin aldığı maaş zammı henüz bunları almak için markete gitmeden gaza, elektriğe, suya; temel tüketim maddelerine getirilen zam karşısında eriyip gitmektedir” dedi.

Dayıoğlu, bugün bir işçi emeklisinin aldığı maaş zammı bırakalım refah düzeyinin artmasını, bir günlük market alışverişini dahi karşılamadığını belirterek, “Bugün dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 2.864,82 TL,  gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 9.331,67 TL iken en düşük emekli maaşının zamlı hali ile 1627 lira olacak olmasının başka bir açıklaması yoktur: Emeklilerin daha ellerine geçmeden, daha ceplerine girmeden eriyen üç kuruşları ile ölümü beklemesi istenmektedir!” dedi.

“Sadaka değil, hakkımızı istiyoruz” diyen Dayıoğlu, “13,5 milyon emekli ve hak sahibi yoldaşımızı, 13,5 milyon emekli ve hak sahibinin sendikası DİSK Emekliler Sendikası’nda örgütlenmeye, mücadelemize ses olmaya çağırıyoruz!” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.