DOLAR 32,1944 0.11%
EURO 34,9824 0.01%
ALTIN 2.500,94-0,07
BIST 10.904,840,09%
BITCOIN 2243205-2,11%
Edirne
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Emekliler yılda dört ikramiye istedi

Emekliler yılda dört ikramiye istedi

ABONE OL
19 Nisan 2021 10:36
Emekliler yılda dört ikramiye istedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİSK Emekli Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, emekliye verilen bayram ikramiyesinin sadaka gibi görülmesini kınadıklarını belirterek, bayram ikramiyesinin asgari ücret altına düşmenden emekli ikramiyesi adı altında yılda dört kez verilmesi talebinde bulundu.

DİSK Emekli Sen Edirne Şubesi üyeleri Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek bayram ikramiyesinin “emekli ikramiyesi” adı altında değiştirilmesini ve asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda dört ikramiye olarak güncellenmesini talep ettiler.

 “KULAKLARINI TIKAMAYI SÜRDÜRÜYOR”

Burada konuşan  DİSK Emekli Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, sendikal taleplerine iktidarın kulak tıkadığını dile getirerek, “İktidar 13,5 milyon emekliye topyekün saldırmaya, emeklileri ötekileştirmeye; bizleri açlığa ve yoksulluğa terk etmeye devam ediyor.  Emeklilerin en temel insan haklarından biri olan sendikal örgütlenme hakkını engellemek için her yolu deneyen iktidar yine bizlerin en insani taleplerine; en düşük emekli ücretinin asgari ücret seviyesine yükseltilmesine, emekli ücretleri arasındaki dengesizliğin giderilmesi için intibak yasasının hayata geçirilmesine, sağlıkta katkı payının kaldırılmasına ve sendikal mücadelemizin temellerini oluşturan bütün diğer taleplerimize kulaklarını tıkamayı sürdürüyor” dedi.

“EMEKLİ İKRAMİYESİ ANLAM VE ÖNEMİNİ YİTİRMİŞ DURUMDA”

Emeklilere yapılan ödemelerin sadaka olarak görülmesini kınadıklarını belirten Dayıoğlu, “Taleplerimiz karşısında üç maymunu oynayan iktidar bugün de emeklilere “bayram ikramiyesi” adı altında yapılan üç kuruşluk ödemelere göz dikiyor.  Yıllarca sendikamızın emekli ücretlerinin düşürülmesine ve asgari ücretin gerisinde kalmasına karşı yükselttiği mücadele ve ısrarcı taleplerimiz sonucu 2018 yılında yılda iki kez verilmeye başlanan ve o tarihten itibaren güncellenmeyerek 1000 TL olarak verilmeye devam edilen emekli ikramiyeleri bugün anlam ve önemini çoktan yitirmiş bulunuyor.  Bizler, emeklilere yapılan her ödemeyi sadaka olarak gören bu anlayışı ve “bayram ikramiyesi” adı altında yapılan bu ödemeyi şiddetle kınıyor ve kabul etmiyoruz” dedi.

“1000 LİRALİK MÜJDE OLARAK SUNULAN SADAKAYI KABUL ETMEYECEĞİZ”

Emeklilerin ikramiyesine enflasyon oranında yükseleceğine tepki gösteren Dayıoğlu “İktidarın uzun yıllardır uygulamaya koyduğu ekonomik politikalar nedeniyle biz emekliler zaten bayramları bayram tadında geçiremiyorken; önümüzdeki bayrama hâlihazırdaki salgın koşulları nedeniyle çok daha zor koşullar altında gireceğiz. Bizler hem asgari ücret hem de enflasyon karşısında eriyen emekli bayram ikramiyelerinin belli bir noktada sabitlenip, enflasyondan etkilenmeden 1000 lira olarak ödenmeye devam edilmesini kabul etmediğinizi bildiriyorduk.  Bugün geldiğimiz noktada, günlük ortalama masrafı 10 milyon lira olan saraydan bildiriyorlar: Emeklilerin bayram ikramiyesine enflasyon oranında artış yapılacak. Bizlere müjde olarak sunulan bu sadakayı DİSK Emekli-Sen olarak kabul etmeyecek; özellikle geçen bayramda yaşadığımız olumsuzlukları da göz önünden bulundurarak, bundan sonraki bayramları bayram tadında geçirebilmek için talebimizi dillendirmeyi sürdüreceğiz” dedi.

“YILDA DÖRT İKRAMİYE OLARAK GÜNCELLENMELİ”

Bayram ikramiyesi adı altında verilen paranın emekli ikramiyesi olarak değiştirilmesi gerektiğini savunan Dayıoğlu “Bu anlamda acilen bu ikramiyenin “bayram ikramiyesi” değil “emekli ikramiyesi” adı altında değiştirilmesini ve asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda dört ikramiye olarak güncellenmesini talep ediyoruz. Ve bir kez daha bildiriyoruz: Onur kırıcı uygulamalara ve hak ihlallerine karşı emekliler, yaşamın ekonomik, toplumsal, kültürel her alanında söz söylemeye, mücadele etmeye devam edecek. Bayramların bayram tadında kutlanacağı günler gelecek. Dayatma Değil Toplu Sözleşme; sadaka değil alın teri” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.