DOLAR 32,5698 0.16%
EURO 34,8953 0.63%
ALTIN 2.433,390,04
BIST 9.645,02-0,50%
BITCOIN 21719000,76%
Edirne
13°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Emeklilerin sendikası kapatıldı

Emeklilerin sendikası kapatıldı

ABONE OL
6 Ekim 2021 10:28
Emeklilerin sendikası kapatıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİSK’e bağlı Emekli Sen’in kapatılması kararının istinaf mahkemesince uygun bulunmasının ardından açıklamada bulunan DİSK Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, sendikalarının kapatılmasının emeklilerin hak talep etmelerinde kaynaklanan korku olduğunu belirterek, verdikleri mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ve sendikalarının hep var olacağını söyledi.

DİSK’e bağlı Emekli Sen’in İstinaf Mahkemesi tarafından kapatılma kararının onanmasından sonra Sendikanın Şube Başkanı Sait Dayıoğlu ve sendika üyeleri Edirne Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması düzenledi.

 “OMUZ OMUZA DİMDİK AYAKTAYIZ”

Grup adına açıklama yapan kapatılan sendikanın Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, mahkemenin aldığı kararın politik olduğunu ve bu alınan kararın emeklilerin hak talep etmesi sonucu oluşan korkunun kararı olduğunu öne sürerek, “Bizler Türkiye emeklilerinin sesi, on yıllardır emekli haklarının tanınması mücadelesinde bayrağı omuzlamış DİSK Emekliler Sendikası’yız. Kurulduğu günden bu yana hakkında defalarca kapatılma kararı alınan ve fakat daha büyük bir örgütlülük ve kararlılıkla tekrar yola çıkan Sendikamızın kapatılma kararı bugün bir kez daha istinaf mahkemesi tarafından onandı. Tam da bu nedenle bizler, bugün bir kez daha bir arada, omuz omuza, güçlü ve kararlı bir şekilde dimdik ayaktayız. Biliyoruz ki; bağımsızlığını yitirmiş bir yargı sisteminde, sahibinin sesi mahkemelerin aldığı bu karar politiktir. Bu karar milyonlarca emeklinin bir araya gelerek haklarını talep etmesinden duyulan müthiş bir korkunun ürünüdür. Bu karar çağ dışı bu zihniyetin zorbalığının bir yansımasından ibarettir. 19. Yüzyıldan bugüne türlü yasak ve zorbalıklara göğüs geren sendikal mücadele bugün de dimdik ayaktadır. Varsın onlar DİSK Emekli-Sen’i sendika olarak tanımasın; Türkiye halkı bizleri emeklilerin temsilcisi olarak tanımaktadır. Türkiye halkı bizleri emekli ikramiyeleri konusunda oluşturduğumuz baskı ve kazanımlardan tanımaktadır. Türkiye halkı bizleri intibak yasası çıkarılsın haykırışlarımızdan tanımaktadır. Türkiye halkı bizleri emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorun çözülsün talebimizden tanımaktadır. Türkiye halkı bizleri emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret, insan onuruna yaraşır yaşam mücadelemizden tanımaktadır. Meşruluğumuz Türkiye halkından ve milyonlarca emeklinin hak mücadelesinden gelmektedir; meşruiyetimizi iktidara da tanıtacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

“TARİH SİZLERİ DEĞİL BİZLERİ YAZACAK”

Sendikal mücadeleyi bırakmayacaklarını ve var olacaklarını kaydeden Dayıoğlu, “Bugün üç asır öncesine geri dönüşün provası niteliğindeki bu kararı verenlere sesleniyoruz: Avrupa Sosyal Şartı’nı çiğnediniz. Avrupa Konseyi Sosyal Haklar Avrupa Komitesi ve İLO Sendika Özgürlüğü Komitesi’nin kararlarını çiğnediniz. Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı’nı çiğnediniz. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni çiğnediniz. Yetmedi; Anayasamızın 90. Maddesini çiğnediniz. Sizler sembolik olsun olmasın aydınlık olan, haklı olan, iyi olan ne varsa çiğnemeyi iyi bilirsiniz: Üniversite kampüslerinde çiğnediğiniz cüppeler gibi. Fakat şunu da bilin: Spartaküs’ten bugüne kadar süren ve sürecek olan hak mücadeleleri tarihi sizleri değil bizleri yazacak. Sizler takvimi geriye götürmeye çalıştıkça bizler torunlarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için mücadelemizi büyütmeye; hak mücadelesi tarihinin kararlı ve yılmaz öznesi olmaya devam edeceğiz. Bizler; biz emekliler, bin yıllardır süren sömürü ve zulme direnme sorumluluğunu bin yıllardır toprağı ekenlerden, ekmeği üretenlerden, yarını elleriyle kuranlardan devraldık. Vazgeçmeyeceğiz. Bulunduğumuz her alanı sendikaya çevirecek, zihnimiz ve yüreğimiz bir mücadele edecek, güçlenecek ve mücadelemizi yaygınlaştıracağız. Sendikamız meşrudur.  Sendikamız vardır. Sendikamız var olacaktır. Yaşasın DİSK Emekli Sen. yaşasın sendikal mücadelemiz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.