Emeklilerin zam isyanı

17.07.2019 13:14

Emeklilerin zam isyanı

DİSK’e bağlı Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, emekli maaşına yapılan yüzde 5’lik zammın emeklilerde hayal kırıklığı yaşattığını belirterek, TÜİK ve siyasi iktidarın emeklilere zam vermemek için her şeyi yaptıklarını söyledi.

DİSK Emekli Sen tarafından emeklilere zam konusunda DİSK binasında bir basın açıklaması düzenlendi.

Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu “Nitekim son enflasyon yüzde 0,03 olarak ayarlanmış, böylece, bizlere yüzde 5 ila yüzde 6 arasında zam reva görülmüştür. Hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine yüzde 40 zam yapılarak ücretleri 18 bin TL’ye yükseltilmiştir. Bu hangi ekonomik modelin vicdanıdır?” şeklinde tepkisini ifade etti.

“12 MİLYON EMEKLİNİN 5 MİLYONU 2. BİR İŞTE ÇALIŞIYOR”

TÜİK ve siyasi iktidarın emeklilere zam vermemek için uğraştıklarını dile getiren Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, “Bildiğiniz gibi; emeklilerin ücret zammı Ocak ve Temmuz aylarında belirleniyor. SSK ve BAĞKUR emeklileri enflasyon endeksindeki altı aylık değişim kadar, memur emeklileri ise toplu sözleşmede belirlenen oran kadar altı ayda bir zam alıyor. Altı aylık enflasyon oranı bir önceki zam oranının üzerinde çıkmışsa aradaki fark memurların maaşlarına yansıtılıyor. İşte tam da bu durumda, bizce güvenirliğini çoktan yitirmiş olan TÜİK ve siyasi iktidar devreye girerek zaten açlık sınırında yaşam mücadelesi veren emeklilere üç kuruş zam vermemek adına çeşitli ayak oyunlarına başvuruyor. Basın açıklaması yapma gereği duymamızın nedeni budur. Sesimize kulak verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz. Sevgili arkadaşlar, Biz emekliler geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkûm edilmiş durumdayız. Öyle ki 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonu ikinci bir işte çalışmakta ya da İş aramaktadır” dedi.

“EMEKLİLER HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMIŞTIR”

Temmuz ayı enflasyon verileri ile hayal kırıklığına uğradıklarını kaydeden Dayıoğlu, “Emeklilerin yüzde 80’i nitelikli sağlık hizmetinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itilmekte; ötekileştirilmektedir. “Aktif yaşlanma” zaten hayal dahi edilememektedir. Böylesine baskılanmış bir yaşam sürmekte olan emekliler, Temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır. Bildiğiniz gibi, art arda gelen seçimler ve iktidar kabullenemediği için tekrarlanan İBB Seçimi nedeniyle ertelenen zamlar Haziran ayı sonu itibariyle üst üste yağmaktadır: Çaya, şekere, akaryakıta, elektriğe. Bu zamlarla beraber, emeklilerin alım gücü ciddi ölçüde zayıflamıştır. Devamı gelecek olan zamların 1 Temmuz itibariyle yansıtılacak olmasının tek nedeni, Temmuz ayı enflasyonunun düşük gösterilerek emekçilere verilecek olan enflasyon farkının düşürülmek istenmesidir” dedi.

BİZE YÜZDE 5 ZAM , CUMHURBAŞKANLIĞI YÜKSEK İSTİŞARE KURULU ÜYELERİNE ÜYELERİNE YÜZDE 40 ZAM”

Dayıoğlu “Nitekim son enflasyon yüzde 0,03 olarak ayarlanmış, böylece, bizlere %5 ila %6 arasında zam reva görülmüştür. Bu İamla beraber; en düşük maaş alan işçi emeklisine 56 TL, en düşük maaşı alan memuremeklisine 138 TL, yine en düşük maaşı alan BAĞ-KUR emeklisine 69 TL zam yapılmıştır, Yıllarca artı-değer üretmiş olan biz emeklilere bu ücretler reva görülürken aklımızla dalga geçercesine, hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine yüzde 40 zam yapılarak ücretleri 18 bin TL’ye yükseltilmiştir. Bu durumun hangi ekonomik modelin ya da hangi vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz!” dedi.

“TÜİK BASKILARDAN UZAK ENFLASYON VERİLERİNİ OBJEKTİF AÇIKLASIN”

Sisyasi aktörlerden talepleri olduklarını dile getiren Başkan Dayıoğlu Durum böyleyken; biz emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmemizin önüne engeller çıkarılıyor; kendimizi ifade etme özgürlüğümüz gasp edilmeye çalışılıyor. Gerek Anayasamızın 90.maddesİ gerekse de imzalamış olduğumuz uluslararası sözleşmeler yok sayılarak sendikamız aleyhine kapatma davaları açılıyor. Açılıyor; zira, örgütlü bir güç olmamızdan korkuyorlar! Açılıyor; zira, haklı olduğumuzu biliyorlarl Değerli basın emekçileri, sevgili yoldaşlar, Tüm bu yaşananlar ortadayken bizler siyasi aktörlerden acilen aşağıdaki taleplerimizi hayata geçirmelerini bekliyoruz: Haziran ayı sonu itibariyle temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamlar geri çekilsin! TÜİK, siyasi baskılardan uzak ve İktidarın prangalarından kurtularak enflasyon verilerini bilirnsel ve objektif bir şekilde yeniden açıklasın! 13 Emekli aylıkları (dul ve yetimler dahil) 2500 TL’nin altında olmasın! Sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetinden faydalanması sağlansın! Emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz Önüne alınarak belirlensin! Emekli ikramiyeleri yıl içinde 1750 TL’ye yükseltilsin ve her yıl güncellensin! Emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılarak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin! Biz DİSK EMEKLİ-SEN olarak bu taleplerimiz gerçekleşinceye dek mücadelede kararlı olduğumuzu bir kez daha deklare ediyoruz ve TBMM’yi göreve çağırıyoruz” dedi.

Erkan Ekşi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler