Emeklinin gözü promosyonda

19.02.2020 10:36

Emeklinin gözü promosyonda

DİSK Emekli Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) emekli promosyonları için oturacağı pazarlık masasında 13 milyon emekliyi temsilen sendikalarının da bulunması gerektiğini belirterek, bu masada alınacak kararın her bir emekliye asgari ücretten az olmamak üzere en az bir maaş tutarında promosyon ödenmesinin karara bağlanması gerektiğini söyledi.

DİSK Emekli Sen Edirne Şubesi üyeleri, SGK Edirne İl Müdürlüğü önünde bir araya gelerek, 81 ilde eş zamanlı olarak “Promosyon, sadaka değil haktır! Hakkımızı alacağız!” konulu basın açıklaması yaptı.

DİSK Emekli Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, burada yaptığı açıklamada, emekli promosyonunun daha önceden verilen bir söz olduğunu ve kendilerine sunulacak bir sadaka olmadığını söyledi.

“SGK EMEKLİLERE PROMOSYON ÖDEMESİNİ SAĞLAMADI”

Dayıoğlu, “Bildiğiniz üzere, Türkiye’de önceki yıllarda, bankalar, çalışanların maaş ödemelerini alabilmek için bir yarışa girdiler. Bu yarışta esas olan, çalışanlar ile işverenlere verilen promosyon miktarıydı. Bu kapsamda özellikle kamu kurumlarında yaşanan düzensizlikler nedeniyle, 2007 yılında, 2007/21 sayılı bir genelde çıkarılmış ve promosyon ödenmesine ilişkin esaslar belirlenmişti. Buna göre, bankaların, kurumlara verdikleri promosyonun 2/3’ü maaş alana, 113’ü ise kuruma verilecekti. Genelgenin yayınlanmasının üzerinden on yıl geçinceye kadar ise bir kamu kurumu olan ve 13 milyon emeklinin işvereni konumunda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli çalışmaları yapmamış ve emeklilere promosyon ödenmesini sağlamamıştı. Bugün emeklilere verilen promosyon ise emeklinin üç yıl aynı bankadan maaş alması şartına bağlanmakta ve sadakadan öteye geçmemektedir. Bizler, bu ülkenin 13 milyonunu oluşturan emeklileriyiz. Bizler, bu ülkenin ekonomisine yıllarca hizmet etmiş 13 milyon emekçiyiz. Geçmişte insanca çalışma koşulları için verdiğimiz kararlı mücadeleyi şimdi insanca yaşamak için vermeye devam eden yurttaşlarız. Biz, 13 milyon emeklinin, maaşlarımızın geçimimizi sağlamaya, insanca bir yaşam sürmeye elverişli olmadığı açıktır. Biz 13 milyon emeklinin kredi çekmeden, kredi kartlarına yüklenmeden, o bankadan alıp bu bankaya yatırıp nasıl ay sonunu getiririz diye düşünmeden geçmeyen bir günümüz dahi olmamıştır. Ne var ki, yalnızca seçim öncesi akıllarına geldiğimiz siyasilerin, 2017 yılında, “emeklilere promosyon hakkı müjdesi” diye duyurdukları promosyon hakkımızın biz emeklilere verilmesini istiyoruz. Ancak biz emekliler, bankaların bizlerin maaşları üzerinden kazanç sağladığını ve bankalar açısından en düşük risk grubu olarak değerlendirilenlerin bizler olduğunu biliyoruz. Biliyoruz ki promosyon, Türkiye’de sözde serbest piyasa kuralları içinde, bankalar arası rekabet gereği bankaların maaş ödemelerinden elde ettiği muazzam karın cüzi bir kısmını maaş sahibine vermeyi taahhüt ettikleri paradır.

“PROMOSYON SADAKA DEĞİL, HAKTIR”

Emeklilerin maaşı üzerinden kampanya yarışına girmiş olan bankalarla sendika olarak görüşeceklerini ve promosyon haklarını alacaklarını dile getiren Dayıoğlu, “Bir kısmını emeklilere vermesinin, emekliler için lütuf değil hak olduğunu görmezden gelenlere taleplerimizi iletiyoruz: Emeklilerin maaş vereni olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ve teklif verecek olan bankaların oturacağı promosyon pazarlığı masasında, 13 milyon emekliyi temsilen sendikamızın bulunması; bu masada alınacak kararın her bir emekliye asgari ücretten az olmamak üzere en az bir maaş tutarında promosyon ödenmesinin karara bağlanması gerekmektedir. Emekliler Sendikası olarak bizlerin içinde yer alacağı bir komisyon kurulmaz ve taleplerimiz yerine getirilmezse, biz emekliler için, emeklileri bağlayan ancak emeklileri temsil etmeyen bu sözleşme hükümsüz sayılacaktır. Böyle bir durumda, emekliler olarak bizler, ülkemizde faaliyet gösteren ve şimdiden rekabet yarışına başlamış olan bankalarla görüşüp, taleplerimizin altında olmayacak şekilde promosyon hakkımızı alacağız. Bir kez daha söyleyelim; Biz emeklilerin popülist söylemlerinize, içi boş vaatlerinize ve dahası müjde diye verdiğiniz sadakanıza karnımız tok. Haklarımız var, alacağız. Fabrikalarda, şantiyelerde, tarlalarda, işleklerde, çalışma hayatının her alanında ömrümüzü sizler oturduğunuz yerden spekülatif kazançlarınıza kazanç ekleyin diye harcamadık. Haklarımız var, alacağız. Promosyon, sadaka değil haktır. Hakkımızı alacağız” dedi.

Erkan Ekşi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler