DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22303002,70%
Edirne
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Emine Bulut cinayetine tepki yağıyor

Emine Bulut cinayetine tepki yağıyor

ABONE OL
29 Ağustos 2019 11:44
Emine Bulut cinayetine tepki yağıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski eşi tarafından kızının gözleri önünde öldürülen Emine Bulut cinayetine bir tepkide Edirne Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi tarafından geldi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Edirne Şubesi üye ve yöneticileri adına Dernek Başkanı Mine Hepgüllü tarafından yapılan açıklamada, “Çocuğunun gözleri önünde ölmek istemediğini haykırarak ölüme giden Emine Bulut’un uğradığı zulmü lanetliyoruz” denildi.

Kadınların uğradığı şiddetin, tacizin, tecavüzün ve ölüm haberlerinin yazılı ve görsel medyada her gün yer aldığını belirten Hepgüllü, “Yetkili kurumlar açıklama yapıyor ve kadınların, ölmek istemiyorum haykırışları kulaklarımızda çığlık, vicdanlarımızda yaralar açarak yeni bir habere yer açmak için gerilere itiliyor” dedi.

Kadınların bir yandan ana olarak yüceltildiğini ama diğer taraftan aile ve toplumsal değer yargıları içine hapsedilerek yaşamaya zorlandığını belirten Hepgüllü şunları söyledi;

“Kadınların şiddete uğraması, bu şiddetin devamında çocuklarının, yakınlarının önünde paramparça olmaları bir sonuçtur. İçinde yaşadığımız ekonomik, siyasal, kültürel bütünün kadınlara sunduğu bir sonuç. Ekonomik kriz, artan işsizlik kadınların üretimden kopmasını sağlarken, televizyonların ekranlarından evlerin her yerine sinen bencil, ataerkil, hoyrat, geri kültür kadının yaşamını zorlaştırıyor. Kadınların karşılaştığı şiddet sadece dar gelirli kesimlerle, sadece eğitimsizler arasında diye sınırlandırılabilecek bir konu değildir. Toplumsallıktan uzaklaşıp bireycileşen, bu ülkede yaşanmaz diyerek kendinden başka hiç bir şeyi önemsemeyen, kibirli, yüreğinde ülkesi ve ülkesindeki insanların mutluluğu için emek harcama ideali kalmamış neoliberalizmin ürettiği aydın tipi kadına ve çocuğa uygulanan sözel, fiziksel şiddetin bir parçasıdır.

Emine Bulut’ların doyasıya yaşamadan hayatlarını yitirdikleri bu ortamda Cumhuriyet Kadınları olarak dört elle Cumhuriyet Devrimleri’ne sarılıyoruz. Cumhuriyet Devrimleri’nin yarattığı, özgür, eşitlikçi, kültürel ortamın canlanması için mücadele edeceğiz. Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasal sorunların kadın ve çocuklara dönük şiddeti arttırdığını görüyoruz. Başka Emine Bulut olayları yaşanmaması için üzerimize düşen görevleri yapmak, başı darda kalanlarımıza destek olmak, sorunlarını birlikte göğüslemek için görev başındayız. Tüm yetkilileri de kadını ikinci sınıf sayan eşitsiz, yazısız yasalarla mücadelede sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz” dedi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi’nin basın açıklamasına, Atatürkçü Düşünce Derneği, Emekli-Sen ve CHP Kadın Kolları’ndan da temsilciler katılarak destek verdiler.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.