DOLAR 28,9321 0.01%
EURO 31,3961 0.08%
ALTIN 1.889,860,30
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 12110921,32%
Edirne

KAPALI

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Emlakçılar Genel Kurul yaptı

Emlakçılar Genel Kurul yaptı

ABONE OL
21 Ekim 2019 09:57
Emlakçılar Genel Kurul yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi’nin Olağan Genel Kurulu gerçekleştirdi. Tek liste halinde gidilen seçimlerde Aytaç Feda tekrar başkanlığa seçilirken, yönetim kurulu ise Namık Babacan, Turgay Aksu, İsmail Turan ve Nesrin Yılmaz seçildi. Denetleme Kurulu’na Hüsamettin Canikli, Sebahattin Deniz, Tuncay Koç’tan oluştu.

Trakya Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi’nin Olağan Genel Kurulu geçtiğimiz cumartesi günü bir kafede gerçekleştirildi. Genel Kurul’a Trakya Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı İlhan Kurt, Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Trakya Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi mevcut Başkanı Aytaç Feda ve derneğin üyeleri olan emlakçılar katıldı.

Genel Kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Genel Kurul’un divan başkanlığına İlhan Kurt ve katip üyeliklerine Ümit İkizlerli ile Fatih Bağdat getirildi.

“MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ, SEVİYE 5 BELGESİ OLMAYANA YETKİ BELGESİ YOK”

Olağan Genel Kurul’da konuşan, Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Genel Başkanı İlhan Kurt, “05 Haziran 2018 tarihinden sonra mesleğimiz yeni bir şekle girdi. Bu mesleği o tarihten evvel yapanlara müktesep hak verildi.  Bu hakla arkadaşlarımızın tahsil durumu aranmadan, bürolarının metrekareleri aranmadan Ticaret İl Müdürlüğü direk yetki belgelerini veriyor. Ancak bu tarihten sonra mesleğe başlayacak olan arkadaşlarımız en az lise mezunu olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak ve affa uğramış olsalar dahi sabıka kaydını o şekilde almaları gerekiyor. Affa uğramış olsalar dahi yetki belgesi verilmiyor. Bu tür şartlar getirilerek mesleğin çıtası yükseltildi. Biz de bundan memnunuz. Arkadaşlara tavsiyemiz zaman çok az kaldı. 05 Aralık 2019 olan son tarihe kadar tüm eksikliklerini tamamlayıp, Ticaret İl Müdürlüğüne müracaat yapsınlar ve yetki belgelerini alsınlar. Yapamazlarsa tüm hakları zayi olacak. Bunun için sil baştan başlamak yerine zamanı kaçırmadan hareket etsinler. Yeni başlayacak olanlardan mesleki yeterlilik belgesi, seviye 5 belgesi olmayana yetki belgesi verilmeyecek. İş yerini açamayacak. Belediye çalışma ruhsatı vermeyecek. Yetki belgesi olmadan ilgili belediye bu arkadaşımıza ruhsat vermeyecek” dedi.

“5 ARALIK 2019”

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi’nin ikinci dönem başkan adaylığını koyan Aytaç Feda da “Bugün aynı zamanda genel kurulumuz mevcut. Genel kuruldan önce Ticaret İl Müdürümüz Mahmut Altun ve Dernek Büyük Başkanımız İlhan Kurt eşliğinde meslektaşlarımızı bilgilendirdik. Aday kadromuz belli. Tek liste olarak seçimlere giriyoruz. Bu toplantının amacı hem genel kurulunun yapılması hem de bilgilendirme toplantısı niteliğindedir. Ticaret İl Müdürümüz yardımcı oldu ve meslektaşlarımıza gerekli açıklamaları yaptı. Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Genel Başkanı İlhan Kurt bu konuda güzel bir bilgilendirme yaptı. Genel kurul öncesi yapılan açıklamalarla tüm emlakçı arkadaşlarımız bilgilendirildi. Yeni çıkan kanunun seviye 4 ve seviye 5 belgelerinin alınması gerektiği ve en son 05 Aralık 2019 tarihinde zorunluluğun sona erdiği ve bu tarihten sonra bu belgeleri almayan arkadaşların emlakçılık yapamayacağı hususunda açıklamalar yapıldı” dedi.

“BELEDİYELERE YAZDIK YETKİ BELGESİ OLMAYANA İŞ YERİ RUHSATI VERİLMEYECEK”

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun ise “Edirne genelinde 215 tane emlakçı var fakat bunun sadece 48’i yetki belgesi aldı. 23 tanesi merkezde. 06 Eylül 2018’den sonra belediyelere yazı yazdık. 06 Eylül 2018’den sonra yetki belgesini görmeden iş yeri ruhsatı verilmeyecek. Bazı belediyeler bunu atlamış olabilir. Denetlemelerimizde ortaya çıkar. Yönetmeliğin verdiği süre 05 Aralık’ta sona eriyor. Bu emlakçıların çok acele etmesi lazım. Aksi takdirde müktesep hakları elinden alınır. Yetki belgesi olmayan bu işi yapamayacak. Kimsede telaş yok. Sistem üzerinden müracaat etmek yerine elden başvurmaya çalışanlar oluyor. Taşınmaz ticareti bilgi sistemi üzerinden müracaat edecekler. Biz de bunları değerlendireceğiz. 5 gün içerisinde yerine bakıyoruz. Fiziki yeterlilik açısından uygun olup olmadığını kontrol ediyoruz. Yeri uygun ise 7 gün içerisinde yetki belgelerini veriyoruz. Ticaret İl Müdürlüğü olarak hızlı davranıyoruz. Ama bu işle uğraşan arkadaşlar rahat davranıyor. Biz de bu durumdan şikâyetçiyiz. Bu işin farkına varacaklar ama tren kaçmış olacak. Ticaret sanayi odası, esnaf odası bu emlakçı arkadaşları bir araya toplayıp bu belgelerle ilgili görüşme yapabilir. Yönetmelikle birlikte haksız rekabetin önlenmesi, kayıt dışı faaliyetlerin önüne geçilmesi, nitelikli insan kaynaklarının yaratılması, taşınmaz ticaretinin güvenli bir ortamda yapılması, mesleğe itibar kazandırılması ve meslek gruplarına duyulan güvenin arttırılması amacı ortaya koyulmuştur” dedi.

Konuşmaların ardından tek listeyle gidilen seçimde Aytaç Feda tekrar başkan olurken, yönetim kuruluna Namık Babacan, Turgay Aksu, İsmail Turan ve Nesrin Yılmaz seçildi. Denetleme Kurulu’na Hüsamettin Canikli, Sebahattin Deniz, Tuncay Koç getirildi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.