“En Önemli Şey, Barışın Hakim Olması”

27.03.2021 18:17

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik, TRT World’de yayınlanan “Across the Balkans” adlı programa yaptığı açıklamada Bosnalı Sırpların Bosna Hersek’ten ayrılmalarına ilişkin açıklamalarının saptırıldığını ve Bosna Hersek ve Balkanlar’da barışı desteklediğini söyledi.

“En Önemli Şey, Barışın Hakim Olması”

zambak.ba’da yer alan habere göre; Bir süre önce Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında TRT’den Nafisa Latiç’e verdiği mülakatta Dodik, Sırp Cumhuriyeti (RS) entitesinin Bosna Hersek’ten ayrılmasına ilişkin açıklamalarının bağlamından çıkarıldığını savundu. Dodik, “Benim desteklediğim şey, Bosna Hersek’in uluslararası toplumun yani yüksek temsilcinin bulunmadığı ve Dayton Barış Anlaşması’na saygı gösterilen bir Bosna Hersek’tir. Yüksek Temsilciler hazırladıkları yüzlerce kanun ve zorladıkları anayasa ile Bosna Hersek’e hiçbir olumlu katkı sağlamadılar.

Bu nedenle de Bosna Hersek, bir açıdan uluslararası toplum tarafından boyunduruk altına alınmış bir ülke ve burada bir deney gerçekleştiriliyor.  Gerçekleştirilen bu deneyde de sahadaki realite dikkate alınmıyor” diye konuştu. Bosna Hersek’teki Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatların kendi aralarında uzlaşmalarını savunduğunu söyleyen Dodik, “Eğer uzlaşı olmazsa halklar, hakları olduğu üzere barış içerisinde ayrılabilirler. Balkanlar’da en önemli kelime barış ve Bosna Hersek’te barışın hakim olması en önemli şey. Bosna Hersek barış içerisinde yaşıyor ve bu çok önemli” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler