DOLAR 32,2424 0.01%
EURO 35,0294 -0.05%
ALTIN 2.443,96-0,11
BIST 10.677,490,19%
BITCOIN 2203777-0,99%
Edirne
22°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Enerji Kimlik Belgesi olmayan evini satamayacak!

Enerji Kimlik Belgesi olmayan evini satamayacak!

ABONE OL
20 Aralık 2019 10:39
Enerji Kimlik Belgesi olmayan evini satamayacak!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, binaların enerji verimliliğini gösteren zorunlu Enerji Kimlik Belgesi olamayan konutlarda 1 Ocak 2020 tarihi alım satım işlemi yapılamayacağını açıkladı. Binaların dış cephesi mantolama, ısı yalıtım gibi binanın enerji verimliliği ve ısı tasarrufunun ölçülmesinde Enerji Kimlik Belgesi, evin iç görselliği ve dış tasarımı kadar önemli bir etken olacak. Enerji Kimlik belgeleri alfabetik harflerle sınıflandırılarak düşük ve yüksek sınıf enerji belgeleri olacağı belirtildi.

Enerji Kimlik Belgesi’nin ev satın alacak ya da kiralayacak kişiler için önemli bir evrak olduğuna değinen Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker” Tapuda kayıtlara geçerken artık evrak eksikliği var enerji kimlik belgesi yoksa bu eksik diye satış yaptırmayacaklar. Müşteri bir daire alacağı zaman ısıyla, yalıtımla ilgili bu belgede her şeyi görebilecek” şeklinde konuştu.

“ENERJİ KİMLİK BELGESİ EKSİK OLAN KONUTU SATAMAYACAK”

Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, “1 Ocak’tan sonra başlayacak olan bir yönetmelik çıkarıldı. Önceden vardı ama uzatıldı. Geçen yıl aslında bu uygulanmaya başlanacaktı. Ama belirli bir hazırlık yoktu. Yapı kullanmalarla ilgili bunlarla ilgili değişiklikler yapıldı. 1 Ocak’tan sonra tabi uygulanmaya başlanacak. Enerji kimlik belgeleri, satış yapacağınız zaman daireyi nereye satacaksınız o zaman evrak olarak tapunun yanında gerekli olacak. Bu arazilerde, arsalarda değil dairelerde geçerli. Hangi kurumda müracaat yapmışsanız bunu da tapuya eklemeniz gerekecek. Tapuda kayıtlara geçerken artık evrak eksikliği var enerji kimlik belgesi yoksa bu eksik diye satış yaptırmayacaklar. Şimdi siteler toplanıp belirli firmalara gidecekler. Müracaatlarını yapacaklar. Yaptıkları zamanda enerji kaybıyla ilgili belirli bir oran var. Kentsel dönüşüme girecek olan binalarda bu yapılan çalışmalarla ortaya çıkmış olacak” dedi.

“KONUT SATIN ALACAKLAR ARTIK YALITIMI DA GÖRECEK”

Daire satın alacak kişilerin sadece görselle binayı satın aldığı ancak bina ısı yalıtımını öğrenmelerini sağlayacak olan bu belgenin müşterinin işine yarayacağını söyleyen Başkan Çeker “Binaya iyi baksan da iyi giydirsen de bina belirli şekilde ortaya çıkacak. Müşteri bir daire alacağı zaman ısıyla, yalıtımla ilgili bu belgede her şeyi görebilecek. Siz daire satın alırken bir şey göremiyorsunuz, gidiyorsunuz görsel olarak evin içine bakıyorsunuz. Baktığınız görselde binanın yalıtımı, mantolaması nedir bilmiyorsun. Görselliği görüp mutfak dolabı güzel, parkesi güzel deyip bu daireyi alıyorum diyorsunuz. Ama şimdi bununla birlikte konut satın alacaklar bütün bilgilere sahip olmuş olacaklar. Çünkü elinde ilk onu görecek. Satan kişiden de bu belgeyi isteyebilecek. Ben satın alacağım ama bana enerji belgesini bana getirir misin diyerek isteyecek” dedi.

“ENERJİ KİMLİK BELGESİ YENİ BİR RANT KAPISI”

Bu yeni kimlik belgesi ile bir rant kapısının açıldığını vurgulayan Başkan Çeker, “Aslında baktığımız zaman yeni bir rant kapısı da açılmış oluyor. Bu nedir? Kişiler bu belgeler almak için bedel ödemek zorunda. Ceplerinden gene herkesin bir bedel çıkmış olacak. Devlet senin yerini bedavaya yapıyorum demiyor. Bunları alabilmeniz için bir bedel ödemek zorunda kalacaksınız. Bakalım bununda tarifesi ne olacak göreceğiz. Şu an daha oturmuş değil. Yılbaşından sonra tarifeleri, her daire başına ne düşecek ne kadara enerji kimlik belgesi yapılacak yılbaşından sonra belli olacak” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.