DOLAR 32,5176 0.19%
EURO 34,6004 0.08%
ALTIN 2.491,170,21
BIST 9.548,09-1,36%
BITCOIN 20747930,92%
Edirne
23°

KAPALI

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Enerjinin İpek Yolu Avrupa’ya bağlandı

Enerjinin İpek Yolu Avrupa’ya bağlandı

ABONE OL
2 Aralık 2019 10:41
Enerjinin İpek Yolu Avrupa’ya bağlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Azeri gazını Avrupa’ya ulaştıracak olan “Enerjinin İpek Yolu” diye adlandırılan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) Avrupa bağlantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve mevkidaşı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla törenle gerçekleştirildi.

“Enerjinin İpek Yolu” olarak adlandırılan TANAP’ın açılışı, geçtiğimiz cumartesi günü Edirne İpsala İlçesi’nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliği ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla yapıldı.

Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Başbakanı Giyorgi Gaghariya, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Üyesi Şefik Caferoviç, Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı Maya Gogkoviç ile 7 ülkeden çok sayıda üst düzey temsilci katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, “Bugün hep birlikte Avrupa bağlantısı açılış törenini icra ettiğimiz TANAP, ülkemizin barışçıl vizyonunun en somut nişanesidir. Dünya gündeminin ticaret savaşlarıyla, terörle, sokak olaylarıyla, istikrarsızlıklarla meşgul olduğu bir dönemde, biz bugün Avrupa ile Asya’yı TANAP ile bir kez daha birbirine bağlıyoruz” dedi.

“KÖKLÜ DOSTLUĞUN SEMBOLÜ”

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın ortak gayretleriyle örülen 7,5 senelik uzun ve meşakkatli bir süreci başarıyla taçlandırdıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu proje her şeyden önce ülkelerimiz arasındaki köklü dostluğun sembolüdür. TANAP, bu aşamaya Türkiye ve Azerbaycan’ın karşılıklı güvene dayalı ilişkileri sayesinde gelebilmiştir” dedi.

“ENERJİNİN İPEK YOLU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Enerji’nin İpek Yolu olarak görülen bu muhteşem projenin; belirlenen takvime, hedeflerimize ve taahhütlerimize uygun bir şekilde ülkelerimizle ilgili kısmını bugün itibarıyla tamamlamış oluyoruz. Bu projeyle, sahip olduğumuz zenginlikleri kendi vatandaşlarımızın, onlarla birlikte tüm bölge halklarının, tüm insanlığın hizmetine sunma irademizi teyit ettik” şeklinde konuştu.

“ENERJİ KAYNAKLARI YIKICI REKABETE SAHNE OLUYOR”

İnsanlığın son iki asırda enerji kaynaklarının kontrolü için savaştığını ve milyonlarca insanın canına mal olan çok ağır bedeller ödediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle içinde bulunduğumuz coğrafya, enerji kaynakları üzerine yaşanan yıkıcı rekabete bizzat sahne olmuştur. Orta Doğu’nun on yıllardır istikrarsızlıkla boğuşmasının arka planında bu mücadele vardır. Bir damla petrolü insan kanından, insan hayatından daha değerli gören zihniyet, dünyaya barış ve huzur getirememiştir.”

“AVRUPA İLE ASYA’YI TANAP İLE BİR KEZ DAHA BİRBİRİNE BAĞLIYORUZ”

Doğu Akdeniz’de bulunan hidrokarbon kaynaklarının paylaşımı konusunda, hakça paylaşım yerine gerilimin körüklendiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne haklarımızdan vazgeçeceğiz ne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hakkını yedireceğiz ne de hakkımız olmayana el uzatacağız. Adalet, istikrar ve bölgesel iş birliği için gayret göstermeyi sürdüreceğiz. Bugün hep birlikte Avrupa bağlantısı açılış törenini icra ettiğimiz TANAP, ülkemizin barışçıl vizyonunun en somut nişanesidir. Dünya gündeminin ticaret savaşlarıyla, terörle, sokak olaylarıyla, istikrarsızlıklarla meşgul olduğu bir dönemde, biz bugün Avrupa ile Asya’yı TANAP ile bir kez daha birbirine bağlıyoruz. Buradan bölgemizle beraber tüm dünyaya iş birliği ve ortaklık mesajları veriyoruz” dedi.

“TANAP AVRUPA’YA ULAŞTI”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de kardeş Türkiye topraklarında olmaktan memnun olduğunu belirterek, “Birlikte başladığımız TANAP Avrupa’ya ulaştı. TANAP’ın ömrü uzun olacak. Fayda sağlayacağına inanıyorum. Tarihi İstanbul Anlaşması neticisinde TANAP için yeşil ışık yakıldı. Biz hayata geçirelim dedik ve böyle de oldu. Maliye yükünü esas Türkiye ve Azerbaycan yapmıştır. Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ile 450 milyon tondan çok petrol nakledilmiştir. TANAP’taki tüm insanlara derin teşekkürlerimi bildirmek isterim. Dev projenin vaktinde yapılmasında büyük rol oynamışlardır. TANAP, güney gaz koridorunun bir parçasıdır. 4. proje olan TAP vaktinde eminim bitecektir. Böylelikle güney gaz koridoru vaktinde yapılacaktır. Bugün güney gaz koridoru 7 ülkeyi birleştiriyor ve uluslararası işbirliği projesidir. Daha büyük anlaşmalara ulaşılacak. Projenin hayata geçmesi Türkiye-Azerbaycan siyasi iradesi sonucudur. Bu proje uzun müddetli anlaşmalar getirir. Sadece enerji projeleri olarak bakmamak gerekir. Eğer enerji projeleri ve karşılıklı destek olmasa hayata geçmezdi. Bugün dünya çapında böyle başka ülke tanımıyorum, bizim gibi yakın olsun” dedi.

“YAŞASIN TÜRKİYE VE AZERBAYCAN DOSTLUĞU, KARDEŞLİĞİ”

Türkiye ve Azerbaycan kardeşliğinin günden güne büyüdüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Aliyev, “Biz birbirimize güveniyoruz. Kardeşliğimiz günden güne büyüyor. Türkiye bugün yabancı yatırımları için açık bir ülkedir. Ortak yatırımlar halklarımızın refahını artıyor. Önceki dönemi biliyoruz. IMF ve başka borçlardan yakasını kurtaramıyordu. Ancak şimdi siyasi istikrarı sayesinde yakasını kurtardı ve dünya çapında güç merkezi oldu. Bugün Türkiye ve onun lideri istikrarı sağlıyor, geleceğe bakmak için imkan yaratıyor. Biz buna seviniyoruz. Türkiye’nin gücü bizim gücümüz. Biz iki kardeş beraber devam edeceğiz. TANAP aynı zamanda enerji güvenliği projesidir. Tüm projeler bölgedeki istikrarı artırır. Bizim Türkiye ile çıkarlarımız birdir. Yaşasın Türkiye ve Azerbaycan dostluğu, kardeşliği” dedi.

“İLK İMZALAR 2012’DE ATILDI”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise “Enerjinin İpek Yolu” olarak adlandırılan proje için ilk imzaların 2012 yılında atıldığını hatırlatarak, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nın bin 850 kilometrelik Anadolu yolculuğunun bugün sona erdiğini ve gazın Avrupa yolculuğunun başladığını söyledi.

“PROJEDEN 1,5 YILDA 3 MİLYAR METREKÜPDEN FAZLA GAZ AKIŞI SAĞLANDI”

1,5 yıllık sürede projeden 3 milyar metreküpten fazla gaz akışı sağlandığını belirten Bakan Dönmez, şunları söyledi;

“TANAP’ın bin 850 kilometrelik Anadolu yolculuğu bugün sona eriyor ve gazın Avrupa yolculuğu başlıyor. Avrupa’ya gaz akışı için biz hazırız. Bundan sonraki süreci Avrupalı dostlarımıza emanet ediyoruz. TANAP, bundan sonra Türkiye-Azerbaycan iş birliğinin gücünü yeni ülkelerle, yeni insanlarla buluşturacak. Avrupa’nın içlerine kadar ulaşacak TANAP, bir enerji projesi olmasının ötesinde bir başarı hikayesidir. Yalnızca Türkiye’nin değil Avrupa’nın da enerji arz güvenliği açısından hayati öneme sahip bu proje farklı ülkeleri ve renkleri de enerji potasında birleştirmiş oldu. Projemizde ilk önce 16 milyar, sonrasında ise 31 milyar metreküp doğal gaz hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın enerji geleceğine büyük katkı sağlayacak. Güney Gaz Koridoru’nun şah damarı olan TANAP, Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Akdeniz’in beline bir kuşak gibi dolanacak” dedi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Gürcistan Başbakanı Giyorgi Gaghariya, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Üyesi Şefik Caferoviç, Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı Maya Goykoviç, Kuzey Makedonya Başbakan Yardımcısı Koco Angjushev ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile boru hattının açılış butonuna bastı.

20 İLDEN GEÇİYOR

TANAP projesiyle Azerbaycan’ın Şah Deniz Sahası’nda üretilen doğalgazın Türkiye ile birlikte Avrupa’ya taşınması amaçlanıyor. Giriş noktası Gürcistan-Türkiye sınırında yer alan Ardahan-Posof, Avrupa’ya çıkış noktası ise Türkiye-Yunanistan sınırındaki Edirne-İpsala olan boru hattı, Türkiye’de toplam 20 ilden geçiyor.

Yatırım tutarı yaklaşık 7 milyar dolar olan TANAP Yunanistan sınırında Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) üzerinden Avrupa’ya bağlanacak. Avrupa tarafındaki süreçlerin tamamlanmasının ardından TAP üzerinden gaz sevkiyatına başlanacak.

Erkan Ekşi / Tolga Taşdelen

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.