Enez’de tekne faciası

08.11.2020 18:47

Edirne’nin Enez ilçesinde 4 kişiyi taşıyan balıkçı teknesinin batması sonucu kaybolan 2 kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Enez’de tekne faciası

Edirne’nin Enez ilçesinde 4 kişiyi taşıyan balıkçı teknesinin batması sonucu kaybolan 2 kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Alınan bilgiye göre, sabah saatlerinde balık tutmak amacıyla denize açılan 4 kişinin bulunduğu tekne, henüz belirlenemeyen nedenle battı.

Teknede bulunanlardan Murat Erden, yüzerek sahile çıkmayı başardı. Erden, sağlık ekipleri tarafından Enez Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Erden’in ihbarı sonrası çalışma başlatan Sahil Güvenli Komutanlığı ekipleri, kaybolan kişilerden Uğur Soydan’ı kurtardı.

Ekipler, diğer 2 kişiyi kurtarmak için çalışmalara devam ediyor.

Çalışmalara helikopter de katılacak

Öte yandan bölgede çalışmaları takip eden Edirne Valisi Ekrem Canalp, gazetecilere yaptığı açıklamada, kurtarılarak bota alınan Soydan’ın bilincinin açık olduğu söyledi.

Canalp, şu bilgileri verdi:

“Amatör balıkçı 4 vatandaşımız, denize balık tutmak amacıyla açılıyorlar. Maalesef bir süre sonra binmiş oldukları tekne, alabora olmak suretiyle kaza meydana gelmiştir. Kaza sonucunda, kazazedelerden Murat Erden, yüzerek kıyıya ulaşmıştır. Kazayı haber vermesinden hemen sonra da ekiplerimiz arama kurtarma faaliyetlerine başlamışlardır. Şu anda hali hazırda Sahil Güvenlik Komutanlığımıza ait 6 teknemizle arama kurtarma faaliyetleri devam etmektedir. Gene gece saatlerinde de arama kurtarma faaliyeti icra edebilecek bir helikopterimiz için bir görevlendirme yapılmıştır. Yine aynı şekilde dalış timimiz de arama kurtarma faaliyetlerinde bulunmak üzere bölgeye intikal etmiştir.”

AFAD, jandarma ve polisin de karadan arama kurtarma çalışmasına katıldığını aktaran Canalp, “Karadan bir mobil radarımız ve sivil balıkçı teknelerimiz de Sahil Güvenlik Komutanlığımızın koordinesinde arama faaliyetlerimize destek vermektedir.” diye konuştu.

“Dualarımız onlarla beraber” 

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da Sahil Güvenlik Komutanlığına gelerek arama kurtarma çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Kalan 2 kişinin de kurtarılması için devletin, tüm imkanlarını kullandığını anlatan Aksal, “Dualarımız onlarla beraber, devletimiz her türlü imkanı kullanarak onları arıyor. İnşallah en kısa zamanda  iyi haberler alacağız.” dedi.

Aksal, Sahil Güvenlik Komutanlığı önünde, kaybolan yakınlarından gelecek haberi bekleyen endişeli ailelerle de görüştü.

Yakınlarını beklerken gözyaşı döken aileleri teselli eden Aksal’ın, gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Ekipler, Uğur Soydan’ın kurtarıldığı noktada arama kurtarma çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler