DOLAR 32,1918 0.09%
EURO 35,0014 0.04%
ALTIN 2.496,48-0,25
BIST 10.895,251,45%
BITCOIN 2250996-1,81%
Edirne
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Engelliler atama bekliyor

Engelliler atama bekliyor

ABONE OL
10 Eylül 2020 10:38
Engelliler atama bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne İl Engelli Meclisi Başkanı Nilüfer Sivrikaya Tokgöz, iki yılda bir yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (EKPSS), Nisan 2020 için planlanmışken koronavirüs salgını nedeniyle ertelendiğini belirterek, “Pandemi nedeniyle ertelenen diğer sınavların çoğu yaz döneminde yapıldı. EKPSS ikinci defa belirsiz bir tarihe ertelenmiştir. 2020 yılı içinde EKPSS puanı ve kurayla atama yapılmasını, acilen talep ediyoruz” dedi.

Edirne İl Engelli Meclisi, Engelliler Konfederasyonu ile 81 ilde eş zamanlı olarak pandemi nedeniyle ileri bir tarihe ertelenen EKPSS ve engelli atamalarına yönelik açıklamada bulundu.

“ENGELLİLER ATAMA BEKLİYOR”

Edirne İl Engelli Meclisi Başkanı Nilüfer Sivrikaya Tokgöz, iki yılda bir yapılan EKPSS’nin Nisan ayında yapılması planlanmışken koronavirüs salgını nedeniyle ertelendiğini hatırlatarak, “Pandemi nedeniyle ertelenen diğer sınavların çoğu yaz döneminde yapılmışken, EKPSS 8 Eylül Salı günü ikinci defa belirsiz bir tarihe ertelenmiştir. Pandemi döneminde diğer merkezi sınavlar devam ederken EKPSS’nin ertelenmesi haksız bir uygulamadır. Engellilere yapılan bu ayrımcılığı kabul etmemiz mümkün değildir. Merkezi sınav sistemi ÖMSS/EKPSS sonrası, sınav sonuçlarına göre ve kurayla; 2012 yılında 5254 2013 yılında 5926 2014 yılında 5567 2015 yılında 6271 2016 yılında 5812 2017 yılında 2363 2018 yılında 2150 2019 yılında ise 1041 kadroluk atama olmak üzere her yıl en az bir atama yapılmıştır. Pandemi şartları ve kotaların doluluğa yakın olması gerekçe gösterilerek 2020 yılında engelli memur istihdam edilmemesi kabul edilemez. 2020 yılında da engelli memur atamasının yapılması için bir an önce adım atılmasını istiyoruz.  EKPSS’den 80 üzeri puan alıp atanamayan binlerce engelli aday olduğunu, bunların arasında ön lisans ve lisans mezunları olan nitelikli çok sayıda engelli adayın bulunduğunu ve kurayla atama bekleyenlerin de sayısının oldukça fazla olduğunu biliyoruz. 2020 atamaları halen yapılmadı Öte yandan, 2020 yılının ilk altı ayında kamuya çok sayıda atama yapılmıştır. Sadece Sağlık Bakanlığı KPSS puanıyla farklı statülerde 50 bin personel almış ancak EKPSS puanıyla alım yapmamıştır. Gaziler, şehit yakınları ve devlet korumasında yetişenler için 2020 yılında üç bin atama yapılırken, istihdamda özel politika gerektiren engelliler için atama yapılmaması dikkat çekicidir. COVİD-19 yaka sayısının artışı ve sonbahar aylarında yaşanacak durumun belirsizliğini koruduğu, pandemi nedeniyle özel sektörde çalışan çoğu engellinin ücretsiz izne ayıldığı, pandemi devam ettiği sürece ve süreç bitiminde işsiz kalma riski göz önünde bulundurulduğunda; engellilerin atamaları için farklı ve acil önlemlere ihtiyaç vardır”dedi

“ENGELLİ KONTENJAN AÇIĞI”

Başkan Tokgöz “Engelliler Konfederasyonu ve Türkiye Engelliler / İl Engelli Meclisleri olarak sosyal yardımlara muhtaç olmadan hak ettikleri atamayı bekleyen engelli adaylar için; Engelli Hakları sözleşmesi kapsamında devletin”engellileri kamuda istihdam etme” taahhüdünü, Sözleşmesi’ kapsamında devletin tahaddünü, Ulusal İstihdam Stratejisi (2014-2023) Belgesinin eylem kararlarında engellilerin özel politika gerektiren guplar arasında sayıldığını ve işgücüne ve İstihdama katılımlarının önündeki engellerin kaldırılmasının amaçlandığını, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2020-Mart Engelli ve Yaşlı İstatistikleri Bültenine göre, 2019 yılı Kasım ayı itibarıyla toplam engelli kontenjan açığı 7119 olmakla birlikte, 2020 yılında bu sayının daha arttığını, engelli kotasının üzerinde kamuda alım yapılmasına engel bir mevzuatın olmadığını, kamudaki yüzde 3’lük engelli kotasının artık ihtiyacı karşılamadığını ve istihdam edilemediklerinden birçok engelli bireyin muhtaç durumda hayatını idame ettirmek zorunda kaldığını, hatırlatarak; Kamuda engelli kontenjanının önemli ölçüde dolmasının atamaların azaltılması yönünde bir karara/politikaya neden olmamasını ve bu tür bir politikanın Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesine aykırı kabul edilmesini, engelli lisans ve ön lisans mezunlarının mezun oldukları kadrolarda istihdam edilebilmeleri için özel çalışma yapılmasını, 2020 yılında Bakanlık, kurum ve kuruluşların KPSS puanıyla alım yaparken eşzamanlı olarak EKPSS puanıyla da alım yapmalarını, tüm bakanlıkların, kurum ve kuruluşların 2020 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bildirecekleri memur kadro açıklarına yönelik bildirimlerinde, engelli kontenjanında alım yapmak üzere özellikle bir çalışma yapmalarım ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bu çalışmayı desteklemesini ve denetlemesini, engelli kotasının artırılmasına yönelik yasal düzenleme talebimizin TBMM’nin açılışını takiben ivedilikle gündeme alınmasını, 2020 EKPSS sonuçlarının açıklanması zaman alacağından bu olasılığın engelli personel atamalarının gecikmesine neden olmamasını, atama bekleyen binlerce engelli bireyi daha fazla zor durumda bırakmamak için 2020 yılı içinde EKPSS puanı ve kurayla atama yapılmasını, acilen talep ediyoruz” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.