DOLAR 32,2984 -0.04%
EURO 35,1155 0.46%
ALTIN 2.408,27-0,27
BIST 10.392,392,23%
BITCOIN 2183420-0,59%
Edirne
30°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Engelsiz bir yaşam için bir gün değil, her gün!

Engelsiz bir yaşam için bir gün değil, her gün!

ABONE OL
3 Aralık 2019 10:21
Engelsiz bir yaşam için bir gün değil, her gün!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü kapsamında bir araya gelen engelli dernekleri ve STK temsilcileri engellilerin sadece 3 Aralık da değil, günün 24 saatinde, yılın 365 gününde hatırlanmak istediklerini söylediler.

3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü kapsamında Edirne Engelli Meclisi tarafından basın toplantısı düzenlendi.

Edirne’de ki Engelli Dernekleri ve STK’ların buluştuğu Edirne Engelli Meclisi’nin toplantısına Edirne Zihin ve Hareket Engelli Çocukları Koruma Derneği, Trakya Roman ve Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Dünyam Zihinsel Engellileri Yetiştirme ve Koruma Derneği, Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği,  Edirne Otizm Derneği, Edirne Gençlik ve Engellileri Destekleme Derneği, Edirne Bedensel Engelliler Derneği, Edirne Kent Konseyi Engelli Çalışma Grubu, Edirne Çocuk Hakları Derneği temsilcileri katılım gösterdi.

“ENGELLİ BİREYİN YAŞAM HAKLARINI KORUMAK”

Toplantıda konuşan Edirne Engelliler Meclisi Başkanı Nilüfer Sivrikaya Tokgöz engelliliğin, toplumun bireye bakış açısından kaynaklanan sosyolojik bir olgu olduğuna değinerek, “Bireyin zihinsel veya fiziksel sınırlılığı tek başına engel durumunu oluşturmazken, toplumun sahip olduğu sosyal, ekonomik, dini ve kültürel altyapılar engelliliğe yönelik yaklaşımları belirler. Bu bağlamda, sosyal devlet anlayışı ve fırsat eşitliği çerçevesinde engelli bireyin kamusal alanda görünürlüğünü artırmak ve sosyal yaşam içinde dezavantajlı bir grup olmalarını engellemenin tek yolu ise “yaşam haklarını” korumaktır. Engelliliğe yönelik hak temelli mücadelede en kapsamlı sözleşme olan Birleşmiş Milletler Engelli Haklarına Dair Uluslararası Sözleşme Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 13 Aralık 2006 tarihli ve A/RES/61/106 tarihli kararıyla kabul edilmiş. İmzaya açıldığı 30 Mart 2007 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin de aralarında bulunduğu 81 ülke tarafından imzalanmıştır. Sözleşme, Türkiye’de 2009/15137 karar sayısıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak iç hukukun bir parçası haline gelmiştir. Bu sözleşme engelli bireylerin toplumsal hayata katılımlarının ve ayrımcılık konusunda korunmalarının sağlanması, topluma sunulan hizmetlerin engelliler için erişilebilir kılınması hususlarında taraf devletlere yükümlülükler getirmiştir. Birleşmiş Milletler Engelli Haklarına Dair Uluslararası Sözleşmenin amacı: Engelli bireylerin, diğer bireylerle herhangi bir ayrım olmaksızın, tüm temel insan hakları ve özgürlüklerinden eksiksiz şekilde ve tam bir eşitliğe uyarak yararlanmasını desteklemek, garanti altına almak ve her insanın doğuştan sahip olduğu onuruna saygıyı daha ileri bir düzeye taşımaktır. Ülkemizde bu sözleşmenin imzalanmasından sonra yasal mevzuatta düzenlemeler ve engelli hakları konusunda farkındalık artmış olmasına rağmen henüz istenilen seviyede değildir” dedi.

“TÜRKİYE ENGELLİLER MECLİSİ”

Başkan Tokgöz “Türkiye’de engellilik alanında çalışan sivil toplum örgütleri yapıcı, işbirlikçi, katılımcı, demokratik, toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeterek engelli haklarının geliştirilmesine katkı sağlamak amacı güden “Türkiye Engelliler Meclisini” oluşturma çabası içindedir.  Bu platformunun Edirne Engelli Meclisini ve Edirne Kent Konseyi Engelli Çalışma Grubunu oluşturan üyeleri olarak 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü kapsamında engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm üretme çabalarına destek olmak adına aşağıdaki maddeleri kamuoyu ile paylaşmak istedik; Engellilik olgusu tek bir eylem planıyla çözümlenemeyecek derecede ağır ve acil olduğundan kapsamlı, sistematik ve takvime bağlı politika ve programlar geliştirilmeli, STK’lar tüm bu sürecin içinde aktif rol almalı. Baskı gücü oluşturmalı, Tüm iç mevzuat gözden geçirilmeli ve Birleşmiş Milletler Engelli Haklarına Dair Uluslararası Sözleşme ile uyumlu hale getirilmeli, Türk Standartları Enstitüsü standartları güncellenmeli, Standartlar belirlenirken, engelli bireylerin çeşitliliği (yaş, toplumsal cinsiyet, engel durumları) dikkate alınmalı. Sistematik biçimde sürekli izleme ve değerlendirme yapılmalı, Erişilebilirlik alanında yapılan her türlü çalışmanın takibi yapılmalı, cezalar etkin bir şekilde uygulanmalı ve cezalar caydırıcı olmalı, Tüm yeni yapılar evrensel tasarım ile inşa edilmeli, Toplumun her kesimi, tüm bu konularda bilinçlendirilmeli, Erişilebilirlik, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ayrılmaz bir parçası olmalı, TCK 122,( 26.9.2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 122. Maddesinin birinci fıkrasında geçen ‚dil, ırk, renk, cinsiyet‛, ibaresinden sonra gelmek üzere ‚özgürlük‛ ibaresi eklenmiştir.‛(madde 41) maddesi engellilere yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılması amaçlanmıştır) yeniden düzenlenmeli, sözleşmeye uyumlu hale getirilmeli, Engelli çocuk ve gençlerin eğitime eşit katılımları sağlanmalı ve eğitim kazanımları artırılmalı, Engelli çocuk ve gençlere yönelik politikalarda bu çocuk ve gençlerin içinde   yaşadıkları toplumsal koşulları hesaba katan bütüncül bir sosyal politika yaklaşımı hayata geçirilmeli, İlimizde engellilik alanında çalışmalar sürdüren Sivil Toplum Örgütleri olarak engelli hakları mücadelesi içinde daha ileri kazanımlar elde edebileceğimizin güvencesinin toplumsal duyarlılık ve kamuoyu desteği olduğu bilinci ile “Yardım Nesnesi Değil Hak Öznesi” olma çabası içinde toplumun her kesiminin desteğini bekliyoruz” dedi.

“SADECE 3 ARALIK DEĞİL GÜNÜN 2 SAATİ VE 365 GÜNÜ”

Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği Başkanı Serpil Erkenciler “Sadece 3 Aralık da hatırlanmak istemiyoruz. Günün 24 saatinde, yılın 365 gününde hatırlanmak istediğimizi belirtmek amacıyla farklı bir etkinlik yapmıştık. Kanunlardan, maddelerden çıkan yasalardan söz etmeyelim artık. Farkındalık yaratmak adına neden, niçin yaptığımızdan bahsedelim istedik. Broşürler bastırdık. Acıyarak dedik. Sokağa her çıktığımızda ‘’Vah vah çokta güzelmiş. Allah yardımcınız olsun.’’ Sözlerine maruz kaldığımız için. Dedelerin, ninelerin bizi her gördüğünde ‘’Allah’ım sana şükürler olsun.’’ Dediğini duyduk. Allaha şükür etmek beni gördüğünde mi aklına geliyor? Diye uyarma gereği hissettik. Bu sözler yüzünden canımızın yandığını sokağa çıkmak istemediğimizi hiç hesaba katmadılar. Biz her gün Allah’ımıza şükür ediyoruz. Giremediğimiz sinema salonları yüzünden derneğimizde sinema geceleri düzenledik. Hep beraber geziler düzenledik. Kendi hazırladığımız tahtadan rampa ile otobüsü engelsiz hale getirdik. Mola verdiğimiz yerlerde engelli WC’si yazan ama gerçekte uygun olmayanlarınla karşılaştık. Denize ulaşabilmek için tekerlekli sandalyelerimizle kumlarda mücadele ettik. Mücadelemizden vazgeçmedik karşılığını aldık” dedi.

“ENGELLİLER KİMSENİN SIZLAYAN VİCDANI DEĞİLDİR”

Kimseden kendilerine sponsor olmalarını istemediklerini söyleyen Erkenciler, “Şiir ve konser geceleri düzenledik. Davetiyelerimizin üzerine kocaman şiir gecemiz, konserimiz ücretsizdir yazdık.  Kimseden bize sponsor olmasını istemedik. Ücretsizdir yazma nedenimiz ise; engelliler adına sizlerin vicdanlarını sömürerek tiyatro bileti, konser bileti, dergi satan o kadar çok insan vardı ki; bu kişilere itibar etmeyin istedik. Engelliler kimsenin sızlayan vicdanı değildir bilin istedik. Geleceğin mimarları, doktorları, belediye başkanları, siyasetçileri, öğretmenleri, yöneticileri olan sizlere inanıyoruz. Engel olanlardan değil, farkında olanlardan olacaksınız. Bu dünya hepimizin, yeter ki paylaşmasını bilelim” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.