DOLAR 28,9294 0.04%
EURO 31,2054 0.18%
ALTIN 1.885,190,09
BIST 7.855,06-2,51%
BITCOIN 12688890,56%
Edirne

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Erken tanı hayat kurtarıyor

Erken tanı hayat kurtarıyor

ABONE OL
10 Ekim 2019 10:24
Erken tanı hayat kurtarıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Atatürk Anıtı önünde meme kanserine olan farkındalığı arttırmak için yapılan çalışmaların simgesi olan dev pembe kurdele açıldı.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Atatürk Anıtı önünde bir dizi etkinlik düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinliğe Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşi Dr. Ayten Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, kurum müdürleri, sağlık personelleri ve kadınlar katıldı.

“KADINLARDA EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜ”

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, meme kanserinin ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen, aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türünün başında geldiğini belirterek, “Ülkemizde kanser olan her dört kadından biri meme kanserdir. Fazla kilolu obez olmak, yeterli fizik aktivite yapmamak, yani hareketsiz bir yaşam sürmek, meme kanserinde yaşam şekli ile ilgili risk faktörleri arasındadır. Meme kanserini olabildiğince erken yakalamak tedavi şansımızı arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör hepinizin de kabul edeceği üzere bu konuda bilinçlenmedir” dedi.

“2 BİN 663 ÇEKİM YAPILDI”

Kanser Erken Teşhis Tarama Merkezleri’nde mamografi ve tarama testleri yapıldığını belirten Dr. Kalkan, “Ülkemizde her bölgemizde var olan bu KETEM’lerimizde 40-60 yaş arası kadınlarımızda 2 yılda bir ücretsiz çekim yapılmaktadır. Edirne ilimizde merkezde ilk 9 ayda 2 bin 172 bayan kardeşimiz, Keşan ilçemizde 491 kardeşimiz çekim yapmıştır. Toplamda 2 bin 663 çekim yapılmıştır. Tüm kanserlerde olduğu gibi sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak. Haftada en az orta aktivite diye tanımlayabileceğimiz 150 dakika yürüyüş yapmak. Ağır aktivite diye tanımlayabileceğimiz 75 dakika ağır fiziksel aktivite koşma ve yüzme etkinliğinde bulunmak, sağlıklı kiloda kalmak, alkol kullanmamak meme kanser riskini azaltmaktadır. Özellikle 2 yıl emzirmenin de anneyi meme kanserinden koruduğuna dahi çalışmalar bulunmaktadır” dedi.

“8-10 KADIN MEME KANSERİ RİSKİ TAŞIMAKTA”

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Çiçin de Türkiye’de yılda 23 bin yeni meme kanseri tanısı konduğunu belirterek, “Bunun başka bir tercümesi de her 8-10 kadından biri hayat boyu meme kanseri riski taşımakta. Meme kanserinin risklerini, faktörlerini dikkate alarak sıklığını azaltmak mümkün olmakla birlikte en etkin mücadele yöntemi tarama. Bu konuda Edirneliler’in tarama programlarına uyması son derece önemli. KETEM merkezimiz üniversitemiz yakın diyalog ve iş birliği içinde oldukça da etkin programlar uygulayabilmektedir. Tüm Edirnelileri tarama programına uymaları konusunda tekrar uyararak herkesi bu farkındalık organizasyonuna desteği için teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra halk oyunları ekibinin gösterisi sergilendi. Program, protokol ve katılımcıların bando eşliğinde Saraçlar Caddesi’nden 25 Kasım Stadyumuna kadar yürüyüş gerçekleştirmesinin ardından son buldu.

Hülya Karakuş

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.