DOLAR 32,5728 0.16%
EURO 34,9266 0.7%
ALTIN 2.437,440,20
BIST 9.645,02-0,50%
BITCOIN 21745661,27%
Edirne
13°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Esnaf çırak bulamıyor

Esnaf çırak bulamıyor

ABONE OL
10 Kasım 2019 12:24
Esnaf çırak bulamıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Esnaf ve sanatkarlar mesleğini yaşatacak çırak yetiştirmek için eleman bulmakta büyük sıkıntı yaşıyor. Çırak yetişmemesi ise birçok meslek grubunu yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakıyor.

Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz ve Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, ailelere ve yetkililere seslenerek hem ülkenin hem çocukların geleceği için çıraklık sorununa çözüm için kolları sıvanması yönünde çağrıda bulunuldu.

Eski yıllarda her esnafın yanında, okulları tatil döneminde olduğu vakit ailelerin iş ve hayat öğrenmesi için bir çocuk olurdu. O çocuklar esnafların çırağından öte eli, kolu işleri hızlandıran katkı elemanıydı. Ancak son dönemlerde herkesin çocuklarına masa başında iş araması, üniversiteden mezun olduğu bölümün iş alanının düşük olması herkesin ortak sorunu haline geldi.

“ÇIRAKLIK BULUNAMAMASI ÜLKENİN GENEL SORUNU”

EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, esnafların çırak bulamamasının Türkiye’nin genel problemi olduğuna değinerek, “Sadece bir bölgeye özgü bir sorun değil. Eskiden çocuklar ilk okulda tatil dönemine girildiği zaman babası tarafından berbere, sanayiye, terziye meslek öğrensin diye ustalardan eğitim almasını sağlıyordu. Son zamanlarda bu yok. Bundan sonra çıraklık eğitim merkezleri açıldı. Çıraklık eğitim merkezinde yetiştirilecek elemanlarla bu boşluğun doldurulacağı düşünüldü. Bu uygulama da rağbet görmedi. Herkes masa başı iş istiyor. Herkes işsizlikten ağlıyor ama iş beğenmiyorlar. Benim görüşüm eğitim sisteminde değişiklik yapılması lazım. Herkes doktor ve avukat olmak ister. Bunu lise ve ortaokuldan sonra yapılacak olan testlerle anlamaları lazım. Olmuyorsa sanat okuluna göndermeleri gerekiyor. Mezun olduğu bölümden Türkiye’de istihdam kaç kişiye sağlanacak, kaç kişi mezun olmuş ona bakmak lazım. Önüne gelen herkes ama paralı ama parasız üniversiteyi okuyor. Ama bölümlerde ihtiyaç ne kadar? Sonuç itibariyle eğitim sisteminde bir bozukluk var. İhtiyaç fazlası mezun var. Sıkıntıda buradan kaynaklanıyor” dedi.

“ÇOCUKLAR OKUL HARİCİNDE HEM MESLEK HEM HAYATI ÖĞRENİYOR”

Edirne Bakkal ve Tekel bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör de çırak sıkıntısı meslek kollarında ayrı bir değer kazandığına değinerek, “Meslek olarak baktığımızda bakkallıkta da daha önceki yıllarda genelde yaz dönemlerinde okulların tatil olduğu zaman biz bakkallarda, bakkal çırağı bulundurulurdu. Son yıllarda artık bu çıraklık olumlu bakılmıyor. Bir aile çocuğunu artık bir iş yerine, bir yere emanet etmiyor. Ama önceki yıllarda anne baba çocuğunu herhangi bir meslek koluna “benim oğlum burada çalışsın hayatı öğrensin, bir şekilde sosyalleşsin diyerekten getirirlerdi. Bunları daha önceki yıllarda gördük ama son yıllara baktığımızda hiçbir aile çocuğunu hayatı öğrensin anlamında vermiyor. Herkesin çocuğu çok kıymetli ama baktığınızda okulda öğrendiklerinin dışında yaşamı bu gibi yerlerde çalışarak çok daha farklı yönden görebiliyor. Kesinlikle ailelerin çocuklarını sorumluluk taşısın, hayatı öğrensin diyerek bu gibi yerlere çırak olarak vermeleri çocuğunu yönlendirmiş olur diye düşünüyorum hem de bir meslek sahibi olabilir. Bu da ülkemiz için çok önemli bu da çırakların yok olduğu gibi meslek okullarına da değer verilmiyor. İleride ara elaman dediğimiz bu elemanların eksikliği görülecek diye düşünüyorum. Kesinlikle çıraklık konumuna önem verilmeli. Meslek liselerine önem verilmeli. Bu anlamda da yetkililerin belli bir çalışma yürütmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.