DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21821340,90%
Edirne
31°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Esnaf kepenk kapatma durumuna geldi

Esnaf kepenk kapatma durumuna geldi

ABONE OL
22 Ekim 2019 11:41
Esnaf kepenk kapatma durumuna geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirneli esnaflar marka avukatlarının sık sık yaptıkları denetimlerin işlerini olumsuz yönde etkilediğini söylediler. Esnaflar, denetimler nedeniyle müşterileri nezdinde kötü duruma düştüklerini ve mağazaların kepenk kapatma durumuna geldiğini söylediler.

Edirneli esnaflar son zamanlarda marka avukatlarından çok muzdarip bir durumda.

Son zamanlarda yapılan zamlar ve fahiş kiralardan dolayı beli bükülen Edirneli esnaflar, birde bunun üstüne dünyaca ünlü firmaların marka avukatlarının sürekli baskınlardan dolayı mağazalarının kepenklerini kapatma durumuna geldi.

Saraçlar Caddesi’nde giyim mağazası işleten esnaflardan Ahmet Alagöz, bazı ulusal medya organlarında yer alan haberlerinden dolayı, İstanbul’daki hukuk bürolarından gelen avukatların, Edirne’yi bastığını söyledi.

Alagöz, belli aralıklarla İstanbul’daki hukuk bürolarından gelerek, savcılıktan arama izni çıkartan avukatların, daha sonra polisler eşliğinde gelerek, esnafların dükkanlarını talan ettiğini önü sürdü.

Müşterileri nezdinde kötü duruma düştüklerini ve bunun sonucunda da psikolojik olarak bunalıma girdiklerini belirten Alagöz şunları söyledi;

“İSTANBUL TOPTANCILARININ HEPSİ, EDİRNE PAZARINA GELİYOR”

“Saraçlar Caddesi’nde giyim mağazası işletiyorum. 5 senedir mağazam var. Bu son zamanlarda ulusal televizyonlarda çıkan haberler, bütün esnafı mağdur etti. İstanbul firmalarının hepsi Edirne şehrinde mağazalar arıyor, kiraları yükseltmeye çalışıyorlar. Pazar dersen, İstanbul toptancılarının hepsi Edirne pazarına geliyor.

“BİZ PAZARLA KIYASLAYAMAYIZ, BİZİM KİRALARIMIZ SÜREKLİ YÜKSELİYOR”

Bize toptan fiyatına sattıkları malları, pazarda ucuza sattıklarından dolayı Edirne esnafı zaten mağdur. Geliyor yabancı turist, yerli turistte dahil, ‘pazar da bu kadar, aa sizde bu kadar’ diyor. Pazar malları zaten pazarın malı. Biz pazarla kıyaslayamayız. Bizim kiralarımız almış başını gidiyor. Adam İstanbul’da toptan üreticisi, perakende sattığı fiyatlara, pazarda satıyor. Hiç kimsenin buna bir şey yaptığı yok.

“DÜKKANLARIMIZDA ARADIĞI ÜRÜN OLSADA, OLMASADA, SAVCILIK İZNİNİ ALAN AVUKAT, DÜKKANLARIMIZI TALAN EDİYOR”

İkinci bir husus, yine ulusal basındaki haberlerden dolayı şuan da çok mağdur durumda olduğumuz imitasyon marka avukatlarının baskısından dolayı son bir aydır Edirne’yi tamamen İstanbul’dan gelen hukuk bürolarının avukatları basmış durumda. Günübirlik, üç günde bir, haftada bir mutlaka bir-iki avukat mağazalarımızı talan ediyor. Savcılıktan arama izni, ürün olsa da olmasa da.

“BİZ MARKA DİYE ÜRÜN ALIP SATMIYORUZ”

Hem müşteri nezdinde kötü duruma düşüyoruz hem de kendimiz psikolojik olarak bunalıma giriyoruz. Biz bunun bir şekilde durdurulmasını istiyoruz. Her elini kolunu sallayın savcılıktan izin kağıdı alıp mağazaları aramasın. Burada yabancı müşteri var, Bulgar’ı, Yunan’ı duyan, avukatları, toptancısı, vb. Edirne’yi talan etmiş durumda. Bu, bu kadar basit olmamalı. Eğer bu iş, yasaksa ilk önce İstanbul’daki toptancılardan başlansın. Biz marka diye ürün alıp, satmıyoruz zaten. Bildiğimiz, bilmediğimiz bütün firmalar, Edirne’de olsa da olmasa da gelip mağaza arıyorlar. Yanına iki tane polis ve arama iznini alan mağazalarımızı talan ediyor. Buna bir çare istiyoruz.

“HER GELEN AVUKATA ÇOK KOLAY BİR ŞEKİLDE ARAMA İZNİ VERİLMEMELİ”

Buradan, Cumhuriyet Savcılığımıza sesleniyorum. Her gelen, her arama izni isteyen avukatlarımıza, çok kolay bir şekilde arama izni vermeyin. Onlar ilk önce İstanbul’u arasınlar. İstanbul’da toptan firmalarını bir görsünler. İmalat yapmıyoruz biz. Parayla alıyoruz, parayla satıyoruz. Bildiğimiz, bilmediğimiz bütün firmalar burada” diye konuştu.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.