DOLAR 32,4483 0.04%
EURO 34,5194 -0.03%
ALTIN 2.483,380,05
BIST 9.679,80-1,37%
BITCOIN 2046452-3,13%
Edirne
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Esnafın çadır isyanı

Esnafın çadır isyanı

ABONE OL
23 Temmuz 2019 10:53
Esnafın çadır isyanı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kapıkule Sınır Kapısı’na yakın bir yerde devasa çadırın içerisinde kurulmak istenen satış yerleri esnafın tepkisine neden oldu. Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, açılacak olan çadırın Edirne esnafına büyük zarar vereceğini söyledi.

Kapıkule Sınır Kapısı yakınındaki 4 bin metrekare araziye kurulan satış çadırı nedeniyle Edirneli esnaflar ayağa kalktı. Açılacak olan çadırla nedeniyle işlerinin bozulacağını belirten esnaf, Edirne ekonomisinin zarar göreceğini söyledi.

Esnafın tepkisi üzerine beraberinde tarihi Bedesten, Alipaşa,Arasta ve STK temsilcileri ile birlikte Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, Vali Ekrem Canalp ile konuyu görüşmeye gitti.

Esnafın tepkisi üzerine beraberinde tarihi Bedesten, Alipaşa,Arasta ve STK temsilcileri ile birlikte Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, Vali Ekrem Canalp ile konuyu görüşmeye gitti.

“VALİ BEY KONU İLE ALAKALI KAPISININ AÇIK OLDUĞUNU SÖYLEDİ”

Vali Ekrem Canalp ile görüşemelerinin olumlu geçtiğini belirten Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, “Vali Bey’le yapmış olduğumuz görüşmede Vali Bey’in bu çadırdan haberdar olmadığını söyledi. Kaldı ki Vali Bey Edirne’nin geleceği ile ilgili iyi düşüncelerinin olduğu izlenimini aldık. Bu çadırdan da haberi yok. Başkanla görüşün dedi, sonra gerekirse biz size geleceğiz dedik, o da kapım açık dedi”dedi.

“ÇORLU FUARCILIK TARAFINDAN ORANIN KİRALANDIĞI SÖYLENDİ”

Çadırın ne olduğundan kendilerinin de fazla bilgi sahibi olmadığına değinen Cingöz, “Kapıkule’ye de gittim çadırı gördüm. Yaklaşık 4 bin metrekare bir yere kurulmuş devasa bir çadır. Net bilgi olmamasına rağmen duyumlarıma göre Çorlu fuarcılık diye bir firma tarafından kiralandığı. Bu çadırda onlar tarafından oraya koyulduğu söylendi. Belediye meclisinin haberi olmadığı belediye encümeni tarafından bu yerin arkadaşlara verildiği söylendi. Ben encümen tutanaklarını görmüş falan değilim. Bu istişarelerde ki söylemler. Ben belediye başkanını bizzat aradım. Karar bizim tarafımızdan verilmiş, şimdi onun üzerinde çalışıyorum ve araştırıyorum dedi” dedi.

“ÇARŞILARI, DÜKKANLARI KAPATMAYI DÜŞÜNEN ESNAFLAR VAR”

Bu çadır faaliyete geçtiği takdirde çarşıları, dükkanların kapanacağını belirten Başkan Cingöz “Olayın sonucunda neler olacağını bende kestiremiyorum. Belediye başkanı ile görüşelim o zaman bakacağız. Esnaf çok tepkili, çarşıları kapatmayı düşünenler var. Ne olacağını bende bilmiyorum” dedi.

“TARLAYI SÜRELİM AMA ÖKÜZÜ ÖLDÜRMEYELİM”

Kemal Cingöz, “Vali Bey’le çok olumlu bir görüşme geçti. Esnafın yanında. Hatta bir söz söyledi, “Tarlayı sürelim ama öküzü öldürmeyelim” dedi. Bu da çok hoşumuza gitti. Yani esnafı öldürmeyelim demek istedi” dedi.

“BU İŞ ESNAFA BÜYÜK ZARAR VERİR”

Başkan Kemal Cingöz, “Edirne esnafının durumunun ne olacağını sokakta da yürüyen vatandaşa sorsanız az çok bilir. Bu iş esnafa çok büyük zarar verir. Bazıları diyor ki bu çadıra 15 günlük izin verildi, falan ama ben çadırı yerinde gördüm bu 15 günlük icraat değil. Bana göre kalıcı. Kaldı ki gelenler aradığını bulurlarsa o çadır oradan kalkmaz. Ama tabi ki her iş ticari işlemdir. Aradığını bulabilirsen devam edersin” dedi.

“YUNAN BULGAR’IN YÜZDE 40’INI KAYBEDERİZ”

Başkan Cingöz, “Mesele sadece gurbetçi meselesi değil, gurbetçi 1 ay 40 gün. Ama bunun devamı var, Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen vatandaşların en az yüzde 30, 40’ı alış verişini oradan yapar geri döner. Bu da Edirne esnafına çok ciddi zarar verir diye düşünüyorum” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.