DOLAR 32,5285 0.04%
EURO 35,0018 0.28%
ALTIN 2.436,910,08
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21168470,32%
Edirne
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Esnafın çığlığı TBMM’de

Esnafın çığlığı TBMM’de

ABONE OL
9 Aralık 2019 09:55
Esnafın çığlığı TBMM’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne CHP Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün tarihi çarşılardaki kiracılarına yaptığı fahiş zam artışını TBMM Genel Kurulunda eleştirdi. Gaytancıoğlu, yapılan kira artışlarının hiçbir yasal, ekonomik ve etik dayanağı olmadığını belirterek, bu artışların mutlaka enflasyon oranına çekilmesi gerektiğini söyledi.

Edirne CHP Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde söz alarak yaptığı konuşmada, Edirne’de vakıf kiracılarına yapılan yüzde 110’luk zamma tepki gösterdi.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu, ‘Biz araştırdık. Türkiye’de diğer bölgelerde yüzde 10’larda, yüzde 15’lerde artış var. Ama Edirne’de nedense yüzde 110. Edirne’den ne istiyorsunuz? Derdiniz ne? Neden böyle bir artışı öngördünüz Edirne esnafına” dedi.

Vakıf kiracılarının kiralarının Edirne’de enflasyon oranında arttırılmadığını söyleyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu şunları söyledi;

“Bu maddede biz kanunun tamamına neredeyse katılıyoruz. Bu maddede devlet görevini yapmış. Demiş ki, sınır ötesi operasyonlarda yaralanan askerlerin tedavisi yapılır ve bunun masrafları devlet tarafından karşılanır. Devlet görevini yapmış. Ama devletin yapmadığı bir kurum var. Vakıflar Genel Müdürlüğü. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Edirne’de görevini yapmıyor. Bölge Müdürlüğü’ne ait birçok taşınmaz var. Buralar da birçok esnaf var. Esnafların kiraları enflasyon oranında arttırılmamış.

Enflasyon kaç? İki gün önce açıkladınız. Yüzde 10’u geçti. Peki, esnafların kiraları ne kadar arttırıldı? Yüzde 110. Bu ne demek? Bu devlet görevini yapmıyor demek. Esnaflar zaten zar-zor geçiniyorlar, vergilerini ödeyemiyorlar, Bağ-Kur primlerini ödeyemiyorlar. İnanın bütün esnaflar 5 yılı bekliyorlar. 5 yıl, 4 yıl emekliliğime kalsın da banka bana kredi versin de, bu krediden kesinti yapılsın da ben emekli olayım.

Peki Vakıflar Genel Müdürlüğü Bölge Müdürlüğü Türkiye’nin her yerinde böyle mi yapmış, her yerde yüzde 110’mu arttırmış? Hayır, sadece Edirne’de. Edirne’den ne istiyorsunuz? Derdiniz ne? Neden böyle bir artışı öngördünüz Edirne esnafına.

“EDİRNE BİRÇOK YERLİ VE YABANCI TURİSTİ KENDİNE ÇEKERKEN, VAKIF KİRACILARINA YAPILAN BU FAHİŞ ARTIŞI TATLILIKLA ÇÖZELİM”

Türkiye genelinde araştırdık. Yüzde 10’larda, yüzde 15’lerde artış var. Ama Edirne’de nedense yüzde 110. Evet, neden böyle oluyor? Bizde soruyoruz. Peki esnaf bunu ödeyecek mi? Esnaf sürekli bizlere söylüyor. Sürekli diyor ki, yani gelin bu işi çözelim. Evet bu işi tatlılıkla çözelim. Hazır Edirne turist çekiyor, Yunanistan’dan, Bulgaristan’dan bir sürü turistler geliyor. Bu turistler alışveriş yapıyorlar. Biraz esnaf para kazansın.

“SULTANLARIN ŞEHRİ ŞEHİRLERİN SULTANI, TÜRKİYE’NİN GENELİNDE BİR ÖRNEK TEŞKİL ETSİN”

Edirne’nin Selimiye’sini geziyorlar, dolaşıyorlar. Çarşısında alışveriş yapıyorlar. Vakıflara ait birçok eseri ziyaret ediyorlar. Türkiye genelinde de Edirne bir örnek teşkil etsin, Edirne aynı zamanda Osmanlı’nın başkentliğini yapmış. Yani sultanların şehri Edirne, Edirne şehirlerin sultanı Edirne olarak anılır.

O yüzden biz esnafımıza kolaylık sağlansın istiyoruz. Esnaflarımız gerçekten zor durumda. Bakın esnaf kefaletten bir sürü esnafımız kredi kullanıyor. Yani esnaf kefaletin kredileri uygun. Yüzde 4’tü, yüzde 8’e çıkarıldı. Sizler sonra oturdunuz tekrar düşündünüz, yüzde 5’e çektiniz. Bu güzel.

“ESNAFLAR, ORTA DİREKTİR, ORTA DİREK YIKILIRSA TÜRKİYE’NİN SORUNLARI ARTAR”

Ama esnaf kredilerinden bir komisyon var. Ekspertiz ücreti. Bu ödeniyor. Bu da esnafın belini büküyor. Bakın esnaf kim? Esnaf orta direk. Hepimizin akrabaları içerisinde var. Orta direk yıkıldığı zaman Türkiye’nin sorunları artar. Esnafımızı korumak zorundayız. Esnafımız günde ne kazanıyor? Siftah yapabiliyor mu? Elektrik parasını düşünüyor, işçinin parasını düşünüyor, mal bitti eyvah mal koymam lazım para kalmadı diyor. Ee bide siz bunu kira artışlarıyla arttırırsanız esnafı zor duruma düşürürsünüz.

“ESNAFLAR FAHİŞ FİYATLA KİRA ARTIŞINI ÖDEMEYE HİÇ RAZI DEĞİL”

Bizim burada önerimiz, lütfen bunu biraz daha dikkate alalım. Makul bir artış esnafta istiyor. Benim kiralarım makul bir şekilde artsın diyor. Makul bir şekilde artsın ödemeye razı. Ama fahiş fiyatla ödemeye hiç razı değil. Dolayısıyla bu bir serbest piyasa ekonomisi değil. Vakıflar devletindir, devlet kendini korusun. Biz kira artmasın demiyoruz. Vakıflar zarar etsin demiyoruz. Ama kaynak yaratmak istiyorsanız illa ki bu kaynakları esnaf üzerinden yaratmayalım.

“VAKIF KİRACILARINA YAPILAN ZAM TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Esnafımıza gözümüz gibi bakalım. Esnafın durumu iyileşirse, ne yapacak esnaf? 12 saat sabahtan akşama kadar dükkanında duruyor. Diyecek ki ben 6 saat durayım bir kişi daha istihdam edeyim. İşte size istihdamında formülü. Esnafımızı güçlendirelim para kazansın. Hem devlete daha fazla vergi ödemeye çalışsın. Hem alışverişlerini arttırsın. Hem de ülke ekonomisine katkıda bulunsun. Bunu bir daha gözden geçirelim diyorum” diye konuştu.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.