DOLAR 32,6284 0.34%
EURO 34,8043 0.26%
ALTIN 2.491,66-0,30
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 2112925-0,20%
Edirne
16°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ETUS’a çifte tepki

ETUS’a çifte tepki

ABONE OL
10 Ekim 2019 10:32
ETUS’a çifte tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Üniversitesi öğrencileri, toplu ulaşım ücretlerinin zamlanması, ETUS hatlarında yapılan güzergâh değişikliği ve Balkan Yerleşkesi içinde öğrencileri taşıyan iki adet ring aracının yetersiz olduğunu gerekçe göstererek imza kampanyası başlattı.

Edirne Ulaşım Minibüs Kooperatifi üyeleri de Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantısında aldığı güzergâh değişikliği kararının iptali için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bunulup, Edirne İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Trakya Üniversitesi öğrencileri Balkan Yerleşkesindeki Bolca Ana Yemekhanesi önünde bir araya gelerek, toplum ulaşım ücretlerinin zamlanması, ETUS hatlarında yapılan güzergâh değişikliği ile mağdur olduklarını söylediler.

“1 YIL İÇİNDE ETUS’A YÜZDE 31,4 ZAM YAPILDI”

Öğrenciler adına açıklama yapan Trakya Üniversitesi öğrencisi İsmet Berk Er, bin 500 imza topladıklarını ve binlerce öğrencinin mağduriyet yaşadığını belirterek, “Kampanyanın büyüyeceğini bilindiği üzere Edirne Belediye Meclisi Ağustos ayında ulaşma gelen zammı onayladı. Bununla birlikte 1 yıl içerisinde 10 ay aralıklarla ETUS’a toplamda yüzde 31,4 oranda zam yapılmıştır. Üniversitenin Balkan, Sarayiçi, Ahmet Karadeniz Yerleşkeleri ve Güzel Sanatlar Fakültesi gibi birçok alanı; aynı zamanda 2 bin 500 öğrenci kapasiteli Sultan Çelebi Mehmet Yurdu ve Sultan 2. Murat Yurdu şehrin dışında kalmaktadır. Şehir içinde sayılabilecek Kosova Yerleşkesi, Ayşekadın Yerleşkesi ve Mimarlık Fakültesi’nin öğrencileri daha ucuz barınabilmek adına Edirne’nin çeşitli yerlerinde oturmaktadır. Bu durum biz eğitim görmek isteyen öğrencilerin ulaşımı kullanmasını zorunlu hale getirmektedir. Aynı zamanda ulaşımı okumak isteyenlerin ya da çalışmak zorunda olanların hakkı yapar” dedi.

“ÖĞRENCİ DOSTU OLDUĞUNU İDDİA EDEN BELEDİYE MECLİSİ”

Belediyenin özel şirket akıbetini değil, 70 bin öğrenciyi düşünmesi gerektiğini vurgulayan İsmet Berk Er, “Biz öğrenciler eğitim görmek için geldiğimiz Edirne’de barınmaya, yaşamaya, ders malzemelerine, harçlara ya da sosyal hayata büyük masraflar yapmak zorunda kalıyoruz. Zaten eğitim almak için çok fazla masrafa girerken memleketteki ekonomik kriz de bizi zorlamaktadır. Tüm bu tablonun üstüne “öğrenci dostu” olduğunu iddia eden belediyenin meclisi, ulaşıma zam yapmayı kabul ediyor. Belediye halkın yararına ulaşım hakkını korumaktansa ETUS’un yararına olan zamları onaylamaktadır. Bir de zam yetmez gibi bazı yerlerde “mazot benzin fiyatlarından haberiniz var mı?” ya da “otobüs fiyatlarını şoförler odası belirlesin” gibi sözler duyuyoruz. Bizce belediye özel şirketlerin akıbetini değil de günde ortalama ulaşım kullanan 70 bin kişinin ulaşım hakkını düşünmelidir. Belediyenin görevi onu seçenlerin haklarını korumak ve onlara hizmet etmektir. Belediye başkanı canlı yayında yaptığı hesapla öğrencilerin ayda ulaşıma “160-170 TL” harcadığını söylemektedir. “Kimsenin bütçesini sarsmaz” dense de sadece ulaşım için burs veya kredimizin yüzde 35’ini ayırmamız anlamına geliyor” dedi.

“15 BİN ÖĞRENCİ BALIK İSTİFİ VE KAPILARI AÇIK RİNG ARACINI KULLANIYOR”

15 bin kişilik öğrenci kapasiteli Balkan Yerleşkesinde ki öğrencilerini ring araçlarının kaldırmadığını söyleyen Er, “Biz öğrenciler ETUS’ların pahalı olmasının yanında aşağıdaki gibi sorunlardan dolayı bir imza kampanyası başlattık: Otobüsler “balık istifi” gibi dolu oluyor ve bu durum bizlerin güvencesiz ve rahatsız bir ulaşımı kullanmak zorunda olmamız demek. Doluluktan kaynaklı bazı zamanlarda otobüsler durakları es geçiyor ve bu sebeple okulumuza geç kalıyoruz. Güzergahların değişmesi yardımcı olacağına ulaşımı bir kaosa sürükledi. Yeni inşa edilen yurt öğrencileri olarak da 7A’nın saat başı geçmesi bizi mağdur etmekte. Belediye hizmet verdiği Edirne’de 2 bin 500 kişi kapasitelik yurdun açılmasını ön göremedi mi? Ya da güzergâh ve saatler​düzenlenirken bu öğrencilerin mağdur olacağı göz önüne alınmadı mı? Balkan Yerleşkesi içine giren otobüsler ücretsiz ring açıldı diye, artık para almaya başladılar. 15 bin öğrencilik Balkan Yerleşkesinin yükünü ücretsiz K1 ringi kaldıramamakta. Okul içinde “Balık İstifi” ringleri kullanıyoruz ve bu sebepten otobüslerin kapısı açık şekilde insanların kapıdan sarkarak seyahat ettiğini görüyoruz” dedi.

“BİN 500 İMZAYI GEÇTİK”

Bütün kampüslerde imza toplamaya başladıklarını ve kısa sürede bin 500 imza topladıklarını anlatan İsmet Berk Er, “Biz öğrenciler ulaşım hakkımıza sahip çıkıyoruz. Kolektifler olarak bu sorunların çözülmesini ve aylık tarife uygulamasının başlatılmasını istiyoruz. Aynı zamanda sorunlar üzerine daha ayrıntılı konuşabilmek adına Edirne Belediyesi’nin bu sorun üzerine çalışan bizleri tanımasını ve görüşmesini istiyoruz. Öğrenci Kolektifleri olarak bu talepler çerçevesinde bir imza kampanyası başlattık. Kısa sürede 1500 imzayı geçtik. Kampanyanın ilgi ile karşılanması bizi şaşırtmadı. Çünkü; hiçbir öğrenci ulaşımı pahalı bir şekilde kullanmak istemez. Kolektifler olarak neredeyse bütün kampüslerde ve fakültelerde imza toplamaya başladık. Kampanya ile topladığımız imzaları ve sorunlara dair çevremizden elde ettiğimiz verileri belediyeye teslim edeceğiz ve bu sorunların çözümüne dair olan mücadelemizi başlatacağız” dedi.

HEM SUÇ DUYURUSU HEM DE İPTAL DAVASI

Öte yandan Edirne Ulaşım Minibüs Kooperatifi üyeleri de Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantısında aldığı güzergâh değişikliği kararının iptali için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bunulup, Edirne İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Adliye önünde basın mensuplarına açıklamada bulunan SS. 21 Nolu Edirne Ulaşım Kooperatifi Başkanı Aytaç Dilci, ulaşımdaki güzergâh değişikliği kararının, yasalara aykırı bir şekilde yanlış alındığını iddia etti.

Mecliste her kararın ayrı ayrı oylanması gerektiğini söyleyen Dilci, Edirne Belediyesi’nin ulaşımla ilgili karar alırken diğer kooperatifleri göz ardı ettiğini vurgulayarak, kararın bir kez oylanmasına rağmen, 13 karar üretildiğini söyledi.

“BELEDİLE EDİRNE’DE SADECE ETUS VARMIŞ GİBİ DAVRANDI”

Belediye’nin, Edirne’de sadece ETUS Kooperatifi varmış gibi davrandığını söyleyen Dilci, Belediye’nin çıkardığı bütün hakları kendi çalışma yönetmeliğine aykırı bir şekilde ETUS’a verdiğini söyleyerek şöyle devam etti;

“Bugün buraya, Edirne Belediyesi’nin Eylül ayı Meclis Toplantısı’nda alınan bir karar hakkında, Savcılığa suç duyurusunda bulunmaya geldik. Suç duyurusunda bulunma nedenimiz bu kararın tek bir defa oylanarak 13 tane karar üretilmiş olması. Bize göre bu yanlış. Çünkü Belediye Meclisi’nde her kararın ayrı ayrı oylanması gerekiyor. Bizde bu kararın hem iptali için İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunacağız hem de bu bir defa oylanarak 13 tane karar üretilmesinin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bu kararın altında imzası olanlar hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız.

“KARARLAR KOMİSYONDAN GELDİĞİ ŞEKİLDE ONAYLANDI”

Ulaşımla ilgili alınan kararlar. Bunlar komisyondan geldiği şekliyle oylandı. Ancak bize daha sonra tebliğ edilen kararlarda 13 tane karar olduğunu gördük. 24 tane hat, 13 kararda imza altına alınmış. O yüzden bunun için Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız ve İdare Mahkemesi’nden bu kararın iptali için dava açacağız. Bu kararda karşı olduğumuz konu var. Edirne Belediyesi uzun zamandan beri Edirne’de sadece ETUS’çular minibüsçülük yapıyormuş gibi, ETUS Kooperatifi Edirne’nin imsaliymiş gibi hareket ediyor. Çıkardığı bütün hakları kendi çalışma yönetmeliğine aykırı bir şekilde ETUS’a veriyor. Aslında Belediye’nin Minibüs Çalışma Yönetmeliği’nde de belirtilen hususta şunu söylüyor. ‘Açılan hatlarla ilgili talep toplanır. Fazla olan taleplerle ilgili kura çekilir. Her hatta çalışacak araç sayısı belirlenir’ deniyor. Ancak Edirne’de sadece ETUS varmış gibi davranılıyor.

Hatta şunu da söyleyeyim. ETUS sistemi dediğimiz aslında bir sistem değil. ETUS eski Serhad Birlik Kooperatifi’nin ismini ETUS olarak değiştirmesidir. Serhad Birliğe bakıldığında orada şey yazar. Serhad Birlik ETUS Minibüs Kooperatifi. Yani Edirne’de bize göre Belediye’nin kendi bir sistemi yok. Çünkü sistem dediğimiz şeyde o bölgede o işi yapan herkesi kapsaması lazım. Biz 8 kişi, ETUS haricinde minibüsçülük yapan ayrı bir kooperatifiz. Bizim daha önce Yıldırım-Yeniimaret’ten geçen ve yeni hastaneye kadar giden 5C nolu bir hattımız vardı. Bu sistemle birlikte bu hat iptal edildi. Biz buna da karşıyız. Biz diyoruz ki Edirne’deki bütün minibüsçülere, Edirne Belediyesi eşit davransın.  Bir diğer konuda, bu hatlar ETUS’a bedelsiz veriliyor. Belediye’nin herhangi bir şeyi, bir kişiye bedelsiz vermesini doğru bulmuyoruz. Biz şu anda Yıldırım’dan Merkez’e kadar, İl Trafik Komisyonu’nun eski kararıyla çalışıyoruz” dedi.

Harun Aker / Tolga Taşdelen

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.