DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21530560,07%
Edirne
20°

KAPALI

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

ETUS’ta engelliler için son gün 1 Aralık

ETUS’ta engelliler için son gün 1 Aralık

ABONE OL
24 Ekim 2023 15:56
ETUS’ta engelliler için son gün 1 Aralık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Başkanı Hakan Giyik, engelli vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. Giyik, 1 Aralık’a kadar engelli vatandaşların Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden engelli kartlarını almaları gerektiğini, aksi takdirde ücretsiz ulaşım kartlarının iptal edileceğini söyledi. Ayrıca Başkan Giyik Edirnelilerin hem ekonomik hem trafiği rahatlatmak adına ETUS kullanmaları tavsiyesine bulundu.

“ETUS ÇOK HIZLI ÇALIŞIYOR, VATANDAŞLAR ETUS KULLANMALARI DOĞRU OLACAK”

Başkan Giyik, “Biliyorsunuz sezonumuz açıldı. Öğrencilerimiz şehrimizde. Çalışma sistemiyle alakalı ETUS olarak nasıl çalıştığımızı burada sizlere bilgi vermek istedik. Şimdi ETUS olarak daha önce bazı dedikodulara maruz kaldık. Tabii bizim de hatalarımız vardı. Bu hataları hızlı bir şekilde gidererek şu anda sahada 200 arabaya yakın aracımızla çalışıyoruz. Ve çok iyi gittiğini düşünüyoruz. Tabii ki eksikliklerimiz var. Şu anda üç dakikayla sekiz dakika arar arası değişik hatlarda araçlarımız hareket etmekte. Ve bunu gözle görebiliyoruz yani sabah ve pik saatlerde yönetim olarak ve saha amirlerimizle beraber yollardayız. Eksikliklerimizi görüyoruz. Onları da düzeltmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bizim buradan vatandaşlarımıza söylememiz gereken şu. Belki eski ETUS yani eskiden de çok kötü değildik ama pandemi falan esnafı sıkıntıya sokmuştu. Bununla alakalı vatandaşlara şunu söylemek istiyorum. ETUS şu anda çok hızlı çalışıyor. Vatandaşlar kendi araçlarıyla çarşıya, hastaneye, şuraya, buraya gitmesine gerek yok. ETUS kullanmaları daha doğru olacaktır. Ekonomik açıdan da daha doğru olacaktır. Bugün hastaneye gittiğinizde bir iki saat sağlıkla alakalı muayene olduğunuzdan en az 35-40 lira otopark parası ödüyorsunuz. Buna gerek yok. Yaktığınız mazot cabası zaten mazot şu anda 41 civarında. O yüzden vatandaşlarımızın bize güvenmelerini ve daha iyi hizmet edeceğimizi bilmelerini istiyorum. Çünkü şu anda gerçekten çok hızlıyız. Hafta sonu da hafta içi de hafta içi özellikle üç dakika çıkan hattımız var. Ana hattımız bu. Sekiz dakikaya da çıkan hattımız var ama yolcu potansiyeline göre hareket ediyoruz. Bununla alakalı vatandaşların toplu taşımayı kullanmaları hem onların ekonomik açıdan iyi olacağını hem de trafik açısından şehri rahatlatacağını düşünüyorum. Kendi araçlarını çıkarmazlarsa” dedi.

“ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ 1 ARALIK’TA KADAR KARTLARINI GÜNCELLEMELİ”

1Aralık itibariyle Aile Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden sağlık raporu olmayanlara ücretsiz kart verilmeyeceğini kaydeden Giyik “Asıl önemli bir konuyu ben sizler sayesinde tekrar buradan bilgi vermek istiyorum. Şimdi bakanlığın veya devletin kanunu olarak getirdiği engelli vatandaşları ücretsiz taşıyoruz, taşıyacağız. Sıkıntı yok. Engelli vatandaşlarımız hep başımızın üstündedir. Ama burada usulsüz kullanımlar önümüze çıktı. Yani engelli vatandaşımızın oğlunda çıkıyor, kızında çıkıyor. Ablası da çıkıyor. Abisi de çıkıyor. Bu da çok önemli değil. Ama buradan şunu söylemek istiyorum. 1 Aralık itibariyle Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nden engelli kartı almayan vatandaşın kartı güncellenmeyecek. Şu anda engelli kartına sahip olan bir vatandaşın Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nden bu kartı alması gerekiyor. Bu kartı nasıl alacak? Sağlık raporu var zaten vatandaşın. Sağlık raporu eğer uygunsa sağlık raporu da budur. Ve sağlık raporları biliyorsunuz heyet raporudur. Yani heyete girmesi gerekiyor. En az sekiz veya dokuz doktorun imzası olması gerekiyor. Bu sekiz ya da dokuz doktorun imzası olmazsa zaten aile bakanlığından veya Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün vermiş olduğu karta sahip olamaz. Sahip olamadığı gibi bizden de  ücretsiz Kent Kart alamaz. Biz buradan tekrar söylüyorum. Bir Aralık’a kadar engelli vatandaşlara uyaralım buradan.  1 Aralık’a kadar kartlarını güncelleme yapsınlar. Eğer Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın vermiş olduğu karar yoksa ücretsiz kartları iptal olacaktır. Burada ne demek istiyorum aslında? Şimdi bir vatandaş grip olmuş. Aynı zamanda kulak ağrısı var, aynı zamanda göz ağrısı var. Üç doktora gittiğinde yüzde kırkın üzerinde rapor alıyor. Ha bir aylık, iki aylık, üç aylık, bizler de buna göre kart vermişiz. Bu doğru değil. Biz kanuna baktığımızda engelli vatandaş gerçekten engelliyse zaten bakanlığının kartı cebinde mevcuttur. Bu kartı göstermediği sürece bizden ücretsiz kart alamayacaktır. Bu çok önemli bir nokta. Bunu sizler sayesinde bildirmek istedim” diye noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.