DOLAR 32,6034 0.24%
EURO 35,0057 0.31%
ALTIN 2.439,120,17
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2134675-0,98%
Edirne
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Evden çıkarken kombi kapatmak tasarruf değil!

Evden çıkarken kombi kapatmak tasarruf değil!

ABONE OL
1 Ekim 2019 10:47
Evden çıkarken kombi kapatmak tasarruf değil!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kış aylarına girmemize kısa bir süre kala vatandaşlara seslenen İşbilir Mühendislik sahibi İlkay İşbilir, evden çıkarken tasarruf için kapatılan kombinin zararlı olduğunu ve yıllık bakımlar yapılarak tasarruf yapılabileceğini söyledi.

Kış ayında birçok vatandaşın korkulu rüyası olan doğalgaz faturası için daha şimdiden yüksek fatura için tedirginlik başladı. Doğalgaz ve kombi kullanımı konusunda açıklamalarda bulunan İşbilir Mühendislik sahibi İlkay İşbilir, “Kombi sorunlarında kitapçık okumak şart. Herhangi bir arızada teknik servisten destek alınmalı. Evden çıkarken kombiyi kapatmak, bu durum faturada düşüşe sebep olmaz. Fatura da eğer bir tasarruf yapmak istiyorlarsa bir oda termostatı almaları şart. Evden çıkarken 18-20 dereceye indirilir gelindiğinde tekrar eski derecesine alınır” şeklinde belirtti

“KOMBİLERİN UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI ÇİN HER YIL BAKIM ŞART”

Kombi ve ısıtma tesisatının uzun ömürlü ve sağlıklı çalışabilmesi için kombi bakımlarının her yıl düzenli olarak yaptırılması gerektiğine işaret eden İşbilir, “Bakım yapılmayan kombilerde yanma verimi ve tesisat ısıl verimlilikleri düşeceği için yakıt sarfiyatınız artacaktır. Kombi bakımı dışında kalorifer tesisatınızın tesisat temizliğinin yapılması kombinizin kullanım ömrünün uzaması, kombinizin içindeki en önemli parça olan eşanjörün tıkanma riskini ortadan kaldırması için önemlidir. Tesisat temizliğinden sonra Sentinel x 100 koruyucu sıvı uygulaması yapılması kombinizin ve tesisatınızın uzun yıllar koruyarak ömrünün uzatılmasını sağlamaktadır. Petek temizliklerini de kombi bakımı yapıldığında müşteriye öneriyoruz. Radyatör temizliği ve koruyucu sıvı uygulaması ile hem tesisatın hem de kombinin ömrünü uzatmak mümkün” dedi.

“ARIZALANAN KOMBİ İÇİN KİTAPÇIK OKUMAK GEREK”

Arıza veren kombilere vatandaşların müdahale etmemesi kitapçıklarla hareket etmek ya da teknik servis çağırmaları gerektiğini vurgulayan İşbilir, “Bir Evde kombiler vatandaşın kendisinin servis çağırmadan düzeltebileceği hatalar veriyor bazen. Bunun için öncelikle kullanılan kombinin kullanım kılavuzunu okumuş olmaları gerekiyor. Özellikle kombinize hâkim olmalısınız. Herhangi bir hata verdiğinde kullanım kılavuzundan açıp hatanın ne olduğuna ve ne yapılması gerektiğine bakılmalı. Evde kendinizin düzeltece bileceği bir hataysa zaten ne yapılması gerektiği yazar. Onun dışında servis çağırması gerekiyorsa vatandaşın kombinin verdiği hatanın yanında ‘lütfen servis çağırınız’ der. Dediğim gibi öncelikle kullanım kitapçıklarına hâkim olunması şart. Kombi alacaklar; markalar içerisinde tam yoğuşmalı ve yarı yoğuşmalı olarak iki sınıfta ayrılıyor. Fakat zaten piyasadan yarı yoğuşmalı kombiler kalkıyor. Tam yoğuşmalı premiks dediğimiz cihazların içerisinde markalara göre farklılık gösteren çokta büyük özellikler yok. Yoğuşma verimlilikle yüzde 108-109 arasında birbirlerine çok yakın.  Burada genel olarak vatandaşın özen göstermesi gereken şey markadan ziyade servis hizmetinin iyi olup olmadığı. Cihazın servise ihtiyaç duyduğu zamanda kaliteli bir hizmet alabilecekler mi? Araştırılması gereken bu. Fakat bunu araştırırken de genele değil biraz daha bölgesel bakılmalı. Servis hizmeti alacağı bölgenin hizmetlerini araştırmalılar. Yani servisi Edirne’de iyidir o markanın fakat Kırklareli’nde kötüdür örneğin. Markanın yerleşikliğinin sağlam olması önemli, bazı markalar distürbitör kanalıyla piyasaya sunuyor. Burada hiçbir hizmet ve oturmuş düzeni olmayan markalardan uzak durulmalı olabildiğince” dedi.

“EVDEN ÇIKARKEN KOMBİYİ KAPATMAK FATURADA DÜŞÜŞE SEBEP OLMAZ”

Vatandaşların tasarruf için evden çıkarken kombi kapatılmasını doğru bulmadığını belirten İşbilir “Kışın faturadan tasarruf etmek isteyen vatandaşların yaptıkları bir hata var. Oda şu; evden çıkarken kombiyi kapatmak, bu durum faturada düşüşe sebep olmaz. Fatura da eğer bir tasarruf yapmak istiyorlarsa bir oda termostatı almaları şart. O oda termostatı da sıcaklık kişisel olarak ayarlanabiliyor. Fakat genel olarak 22-24 derece arası ideal oda sıcaklığıdır. Evden çıkarken 18-20 dereceye indirilir gelindiğinde tekrar eski derecesine alınır. Böyle yaparak ancak daha ekonomik bir kış geçirilebilir. 22 derecelik iç ortam sıcaklığının üstündeki her bir derecelik ortam sıcaklığı yüzde 10 civarında yakıt sarfiyatı getirmektedir” dedi.

Hülya Karakuş

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.