DOLAR 32,1806 0.14%
EURO 35,0371 0.12%
ALTIN 2.444,170,62
BIST 10.664,850,07%
BITCOIN 2198510-0,66%
Edirne
21°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Evini kiraya verenler dikkat!

Evini kiraya verenler dikkat!

ABONE OL
23 Kasım 2019 11:49
Evini kiraya verenler dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, resmi makamlarca verilmiş herhangi bir izni olmayan yabancılara ev kiralayan mülk sahiplerine kişi başına bin liralık idari para cezası kesilmesinin gündemde olduğun söyledi.

Düzensiz göçle mücadelede daha verimli sonuçlar alınabilmesi için Türkiye’ye giriş yapan ve resmi olarak herhangi bir izni bulunmayan yabancılara gayrimenkullerini kiraya verenlere yönelik cezai yaptırım geliyor.

Yabancı uyruklu olup kimlik kartı, ikamet izni, geçerli yol izni, seyahat belgesi olmayan kişilere konaklama imkânı sağlayan, mülkiyetindeki gayrimenkulü kiralayanlara her yabancı başına bin lira para cezası uygulanacak.

Düzenleme yapılacak olan kanunun TBMM İçişleri Komisyonunda görüşülmeye başlandığın ve kim gelirse gelsin tüm evraklarını kontrol ederek kiracı olmaları sağlandığını belirten Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, “Kiraya verdiğimiz kişilere kontratı yaparken kaç kişi kalacaksınız diye soruyoruz. Ama tabi ki kiraya verdikten sonra takibini yapma şansımız yok. Diyelim ki evi 3 kişiye kiraya verdik. 1 hafta sonra şikâyet üzerine o eve baskın oldu 20 kişi çıktılar. Her yabancı başına bin lira ceza alınırsa mal sahibi burada ne yapacak? Şeklinde yasanın düzenlenirken bu açıdan da bakılması gerekir” diyerek yetkililere çağrıda bulundu.

“EVRAKLARI TAM OLAN KİŞİYE EVDE KAÇ KİŞİ VAR SORMA LÜKSÜMÜZ YOK”

Kiraya verdikleri kişinin evini her daim takip etme şanslarının olmadığını aktaran Çeker, “Edirne sınır şehri olduğu için yabancı sayısı oldukça fazla. Biz emlakçılara da ev kiralamak için geliyorlar. Bunlar genellikle kısa süreli kiralık daireler istiyorlar. 6 aylık parayı peşin vermeyi teklif ediyorlar. Biz kira kontratı yapacağımız zaman devletin verdiği izin belgelerini istiyoruz. Bunları sorduğumuzda konaklama ile ilgili belgelerinin olup olmadığını kontrol ediyoruz. Kaçak yolla ev kiralamak için teklifte bulunanlar da oluyor. Çoğu emlakçı arkadaşlarımıza uyarılarımızı yapıyoruz. Nasıl biz yurt dışına giderken belgelerimiz kontrol ediliyor. Bu kişiler de kente geldiğinde gerekli izin belgelerinin olup olmadığına bakıyoruz. Belgeleri eksik olmayan kişilerle kira kontratı yapıyoruz. 6 aylık kira kontratını yapıyoruz. Parasını alıyoruz. Kiraya verdiğimiz kişilere kontratı yaparken kaç kişi kalacaksınız diye soruyoruz. Ama tabi ki kiraya verdikten sonra takibini yapma şansımız yok. Takibini yapamıyoruz. Kaldı ki normal vatandaşlara dahi kiraya verdiğimiz zaman evine gidip kaç kişi kalıyorsun, evde kimler var diye sorma lüksümüz olmuyor. Evi kiraya verdiğimiz zaman evin kiracısı o gözüküyor. Hiçbir şekilde kapısını çalıp da ben evi 1 kişiye verdim siz burada 5 kişisiniz bunlar kim diye sorma hakkımız yok. Bunları ev sahibi gidip rahatsız da edemez. Kirasını ödüyorsa böyle bir hakkı yoktur” dedi.

“MAL SAHİBİNİN BURDA NE SUÇU VAR?”

Kanunda ev sahibine mağduriyet yaşatacak bir kısmın olduğunun altını çizen Çeker “Yeni çıkan kanunda yabancı başına bin lira para cezası olacağı söyleniyor. Mal sahibinin burada ne suçu var? Tüm evraklarına baktık, kiraya verdik. Diyelim ki evi 3 kişiye kiraya verdik. 1 hafta sonra şikâyet üzerine o eve baskın oldu 20 kişi çıktılar. Her yabancı başına bin lira ceza alınırsa mal sahibi burada ne yapaca? Ev sahibi bunun takibini nasıl yapacak?” dedi.

“NORMAL VATANDAŞLARDAN İSTENDİĞİ GİBİ YABANCILARDAN DA EVRAK ALMALIYIZ”

Diğer emlakçılara seslenerek yasadışı yollarla ülkeye girmiş kişilere ev kiralanmamasını söyleyen Başkan Çeker “Hiçbir evrak almamıştır, illegal yollarla kiraya vermiştir. Sözleşme yapmamıştır ve istenilen evrakları almamıştır kiraya vermiştir. O zaman tabi ki gereken işlemler yapılsın. Bizim emlakçılarımızın da böyle şeylere girmemesi lazım. Hem emlakçının hem de ev sahibinin başı yanmış olacaktır. Çünkü aracı emlakçı olduğu için o da suçlu sayılacaktır. Bu tip yabancılara kiralık ev verileceği zaman evraklarının tam olup olmadığına bakılmalı, Türkiye’ye giriş izni var mı yok mu mutlaka bakılmadır. Emlakçı arkadaşlara tavsiyem Yabancı kaçak yollarla Türkiye’ye giriş yaptıysa zaten elinde hiçbir resmi evrakı yoktur bu yüzden ev kiralamak istediklerinde bu kişilere ev vermeyiniz. Çünkü ev sahibine ceza geldiği gibi aracı emlakçı olduğu için mutlaka ona da bir ceza uygulanacaktır. O yüzden gelen yabancılara ev kiralayacaksak nasıl normal vatandaşlardan evraklar istiyorsak, yabancılardan da gereken tüm evrakları alalım ki ilerde başımız ağrımasın”dedi

“EDİRNE’DE SINIR BÖLGESİ’NDEN DOLAYI DİKKAT ETMEMİZ GEREKİYOR”

Avrupa’ya açılan kapı olan Edirne’nin, yurtdışına gitmek için kentte konaklama yapmaya çalışan ve evraksız şekilde olan kişiler sebebi ile dikkatli olunması gerektiğini savunan Başkan Çeker, “Edirne sınır bölgesi olduğu için buradan kaçış yapmaya çalışıyorlar. Bu konuda en çok dikkat etmemiz gereken iller arasında yer alıyoruz. Bu tip talepler fazla geliyor. Ben başımın ağrımasını istemediğim için genellikle göçmenlere kiralık yer vermiyorum. Verilmemesi gerektiğini de düşünüyorum. Çok para verebilirler ama daha sonrasında farklı sıkıntılarla karşılaşılmaması asına dikkat edilmesinde fayda var” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.