DOLAR 32,4860 0.07%
EURO 34,7159 0.44%
ALTIN 2.481,21-0,19
BIST 9.530,47-0,18%
BITCOIN 2002325-1,96%
Edirne
21°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Evrensel Aşura Matem Merasimi” 

“Evrensel Aşura Matem Merasimi” 

ABONE OL
16 Eylül 2019 11:22
“Evrensel Aşura Matem Merasimi” 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de Kerbela’da şehit edilen Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin ve 71 yakını, matemin 1380. yılında “Evrensel Aşura Matem Merasimi” ile anıldı.

Cem Vakfı Edirne Şubesi tarafından Muharrem Ayı oruçlarının tutulmasıyla birlikte Aşura Günü ve Kerbela Şehitleri’ni anma etkinliği düzenlendi.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Muharrem Ayı Oruçları’nın tamamlanmasıyla birlikte düzenlenen Aşura Günü ve Kerbela Şehitleri’ni anma etkinliğinde Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’dan canlar, Edirne Cemevi’nde buluştu.

Kurban eti ve aşure ikramlarının verildiği etkinlik ile bin 400 yıllık gelenek yaşatılırken, Kerbela’da şehit olan Hz. Hüseyin anıldı.

Etkinliğe, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Bulgaristan ve Yunanistan’dan inanç önderleri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan etkinlikte konuşan Trakya ve Balkanlar’ın İnanç Önderi Edirne Cemevi dedesi Mustafa Çetin, “Bin 400 yıldan beri bir geleneğimiz var. Muharrem Ayı oruçlarımızı tutuyoruz 12 gün. Tuttuktan sonra aşure kaynatıyoruz. Bu tuttuğumuz oruçta Hz. Peygamber Efendimizin, Kuran-ı Kerim ayetlerinde de geçer.

Peygamber Efendimiz, ‘Beni seven Allah’ı sever, Allah’ı seven, Ali’yi sever diyor. ‘Ali’yi sevmeyen beni ve Allah’ı sevmez’ diyor. Nasıl peygamber efendimiz oruç tuttuysa, nasıl namaz kıldıysa, beraber durdukları yerde sema döndüyse, aynı semaları dönüyoruz bin 400 seneden beri hiç değişmeden devam ediyor. Allah kabul etsin kurbanlarımızı kestik, aşımızı yaptık. Bütün dostlarımızı, canlarımızı yurtdışından, yurtiçinden davet ettik. Gelenlerde saolsun, gelmeyenlerde saolsun” dedi.

Onun hemen ardından konuşan Yunanistan’ın Gümülcine Salıncak Köyü’nden Hasan Abdi Baba’da, “Tutmuş olduğumuz oruçları, matem ve yaslarımızı Cenab-ı Allah en yüce katında kabul ve makbul etmesini niyaz ediyorum. Biz canlar her daim gece gündüz erenlerin himmetlerini dileyenlerdeniz. Erenlerin himmetleri Kuran-i dir. Erenlerin himmetleri Allah nurudur. Nübüvvet nurudur, velayet nurudur.

Biz aleviler için Muhammed-i, Alevi ve Ali yolu ile ehlibeyt 12 imamlardan, pirimiz Hacı Bektaş Veli’den, Serdarımız, sırdarımız Seyyid Ali’den himmetler feyizler var olup gönülden gönüle aktarılmış ve aktarılmaktadır. Yine Kuran diyor ki, ‘Kendi ruhumdan ruh verdim’ ifadesiyle ‘İnsan demek özünü bilmeli, kendi özüne dönmeli’

Adaletin olmadığı yerde zulüm vardır, zulmün olduğu yerde din yoktur. Adalet, barış, sevgi din demektir. Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur. ‘Kardeş olunuz, kardeş olunuz’. Bu sevgi, bu kardeşlik Horasan, Anadolu erenlerinin gönül fetihleriyle bugüne kadar gelmiş, İslamiyet’i kendi öz benliğinde arayan merkezinde insan olan Kuran ile beraber bir adalet kılıcıdır. Anadolu’dan Batı’ya, kale, devlet fetihleriyle değil, gönül fetihleriyle gelmiştir. Gönül mekanları ise Kuran’dır” diye konuştu.

Etkinliğe katılanlara kurban etli pirinç pilavı ve ayran ikramı yapılırken, dualar eşliğinde yemek ve aşure yendi.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.