DOLAR 32,8377 0.02%
EURO 35,1873 0.09%
ALTIN 2.452,310,08
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 2044009-3,26%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

 “Fazladan tasarruf olur, azdan olmaz”

 “Fazladan tasarruf olur, azdan olmaz”

 Türkiye Kamu Sen Edirne Şubesi, kamuda tasarruf tedbirleri ve kamu çalışanlarının sorunları konusunda Edirne 1. Murat Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması düzenledi.

ABONE OL
22 Mayıs 2024 16:42
 “Fazladan tasarruf olur, azdan olmaz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Kamu Sen Edirne Şubesi, kamuda tasarruf tedbirleri ve kamu çalışanlarının sorunları konusunda Edirne 1. Murat Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması düzenledi.

“TASARRUF TEDBİRİ ALTINDA ÇALIŞANLARIN KAZANILMIŞ HAKLARININ YOK SAYILMASINA KARŞIYIZ”

Türkiye Kamu Sen Edirne Şube Başkanı Alim Kanpolat, “Bizler, emekliler başta olmak üzere çalışanlarımızın ekonomik durumlarını iyileştirecek, beklentilerini karşılayacak, verilen sözlerin tutulduğu düzenlemeler bekliyoruz. Geçtiğimiz günlerde kamuda tasarrufu amaçlayan bir genelge yayımlandı. Kamu kaynaklarının etkili ve verimli bir biçimde kullanılmasının ve israftan kaçınılmasının yalnızca belli dönemler için değil her zaman uyulması gereken bir kural olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede kamu kaynaklarının tasarruflu kullanılmasına bizler de destek veriyoruz. Ancak tasarruf tedbiri adı altında çalışanlarımızın kazanılmış haklarının kısıtlanmasına, toplu sözleşme hükümlerinin yok sayılmasına karşıyız. Kamu çalışanlarının haklarına yönelik düzenlemelerin kamu bütçesine katkı yapmayacağı aksine olumsuz sonuçlar doğuracağı inancındayız. Kamuda servis hizmetlerinin kaldırılmasa hem ekonomik hem de hukuki boyutları bakımından sorunlu bir uygulama olacaktır. Servis hizmeti lüks değildir. Bir ihtiyaçtan doğmuştur. Ulaşımı zor olan kurumlara erişimi kolaylaştırmak ve ulaşım giderlerinden tasarruf etmek amacıyla getirilmiş bir verimliliği ve etkinliği arttırmak, ulaşım giderlerinden tasarruf etmek amacıyla getirilmiş bir uygulamadır. Servis hizmetlerini kaldırdığınızda, bu hizmetten yararlananlara toplu taşıma kartı verilecektir. Bunun bir maliyeti vardır” diye konuştu.

“HÜKMÜN İPTAL EDİLMESİ İÇİN YARGIYA BAŞVURDUK”

Servis hizmetleri, giyim yardımlarının kısıtlanması ve toplu sözleşmenin hukuki gücüyle hükmün iptali için harekete geçtiklerini vurgulayan Kanpolat “Kamu görevlilerimizin kazanılmış hakları olan giyim yardımının kısıtlanması, fazla mesailere sınır getirilmesi gibi uygulamalar da doğru olmamıştır. Kamu çalışanlarımızın kazanılmış hakkı olan servis hizmetlerinin kaldırmasının önüne geçmek, giyim yardımlarının kısıtlanmasını önlemek, sendikacılığın geleceğini korumak ve toplu sözleşmenin hukuki gücünün adına, bu hükmün iptal edilmesi için geçtiğimiz gün yargıya başvurduk korunmasını sağlamak adına bu hükmün iptal edilmesi için yargıya başvurduk. İnşallah yüce Türk adaleti, en yakın hakkaniyetli kararı verecek” diye ifade etti.

“FAZLADAN TASARRUF OLUR, AZDAN OLMAZ”

Kanpolat, “Anayasa Mahkemesi’nce haksız bir kararla iptal edilen toplu sözleşme ikramiyesinin, sendika üyesi çalışanlarına tekrar ödenerek ortaya çıkan mağduriyetin giderilmesini, 2 milyon kamu çalışanının elinden alınan aylık 345 TL ödemenin iadesini istiyoruz. Vergi dilimlerindeki adaletsizliğin giderilmesini ve çalışanlarımızın gelir vergi oranlarının yüzde 15’e sabitlenmesini bekliyoruz. Sağlık çalışanlarına uygulanan 0.37 temel ve teşvik katsayının belli bir oranın üstüne çıkarılmasını istiyoruz. İsraftan tasarruf olur ama lüksten tasarruf olur, fazladan tasarruf olur ama azdan tasarruf olmaz. İhtiyaçtan tasarruf, emeğin hakkından, alın terinin karşılığından, gece çalışmasından ve sağlık personelinin giydiği formadan tasarruf olmaz. Bilinmelidir ki, Türkiye Kamu Sen olarak tek bir kamu çalışanımızın dahi kazanılmış hakkının elinden alınmasına müsaade etmeyecek, haklarımızın korunması için her türlü mücadeleyi yapacağız “diye konuştu.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.