DOLAR 32,9025 0.24%
EURO 35,3471 0.56%
ALTIN 2.459,050,36
BIST 10.717,36-0,50%
BITCOIN 2012625-4,69%
Edirne
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Festival renkli görüntülere sahne oldu

Festival renkli görüntülere sahne oldu

ABONE OL
7 Ekim 2023 16:56
Festival renkli görüntülere sahne oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediyesi tarafından “Edirne’ye Gel, Ciğerimi Ye” temasıyla 11’incisi düzenlenen Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali ikinci gününde renkli görüntülere sahne oldu. Kente gelen bando ekipleri ve ciğerci ustaları ile birlikte tarihi Meriç Köprüsü’nden geçerek, Guiness Rekorlar Kitabı’na giren dev ciğer tavasının önünde konser verdi.

Festivalin Cumartesi günü gerçekleştirilen ikinci gününde aralarında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da bulunduğu bando ekipleri ve kentteki ciğerci esnafı iki köprü arasında kortej oluşturarak, buradan Meriç Köprüsü üzerinden Guiness Rekorlar Kitabı’na giren dev ciğer tavasının önüne geldi.

“GELENEĞİ VE GENELEKSEL SANATLARI YAŞATMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Burada konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin 8 bin 300 yıllık bir geçmişe sahip olduğuna vurgu yaparak, “İnsanlığın ve tarihin kadim şehirlerinden Edirne’de bu topraklarda bu coğrafyada daha önce yaşamış olan medeniyetlerin birçok özelliğini, birçok geleneğini, birçok geleneksel sanatını yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyoruz. Bunlar bu coğrafyada yetişen, büyüyen insanların da aynı zamanda kültürel kimliğini, yaşam biçimini, sosyoekonomik durumunu ve geleceği bakışını da bir anlamda oluşturuyor ve tarif ediyor” dedi.

 

“TAVA CİĞER, 8 MİLYAR NÜFUSLU DÜNYADA SADECE EDİRNE’DE”

Osmanlı’dan günümüze gelen Edirne Tava Ciğer’in, 8 milyar insanın yaşadığı dünyada sadece Edirne’ye özgü bir geleneksel lezzet olduğuna dikkat çeken Gürkan, “Değerli ustalarımız o hünerli parmaklarıyla, o becerikli elleriyle daha önceki kuşaklardan aldıkları bu sanatı, bu zanaatı, bu gastronomik ürünü Edirne’nin bir markası tüm dünyada tanınan bir lezzeti yapmayı başardılar. Kendileriyle bu anlamda gurur duyuyoruz. Edirne Belediyesi olarak kuşkusuz ustalarımızın bu muhteşem çabalarını görmezden gelemezdik. Birlikte 11 yıldan bu yana geleneksel ciğer festivalini kutluyor ve bu marka ürünümüzü de tüm dünyayı tanıtmaya devam ediyoruz” dedi.

“DÜNYADA TAVA DEDİĞİNİZDE AKLA EDİRNE GELİYOR”

2018 yılında dünyanın en büyük tavasını yaparak Guinness Rekorlar kitabına girmesini de sağladıklarını belirten Gürkan, “2018’de tava ciğerimizin sembolü olan arkamızda görülen dünyanın en büyük tavasını yapmaya birlikte karar verdik. Yine aynı yıl bu tavanın Guinness Rekorlar kitabına girmesini de sağlayarak tüm dünyada tava dediğinizde akla Edirne’nin gelmesini sağladık. Bugün bu tavada her gün yüzlerce turist bazen binlerce turist gelip hatıra fotoğrafı çekilerek yine Edirne’nin bütün dünyada tanınmasına, bilinmesine yol açıyorlar. Bugün elbette burada ciğer pişirmeyeceğiz. Ama 2018’de yılında o rekor denemesinde bu arkamızda görmüş olduğunuz 2 buçuk ton ağırlığında 7 metre 4 santimetre çapında ve 80 santim derinlikteki bu muhteşem tavada 2 bin 520 litre yağın içinde 600 kilogram ciğer pişirerek Guinness Rekorlar kitabına girmiştik. Ben ustalarımızı tekrar kutluyorum. Bu Osmanlı’dan günümüze devraldığımız muhteşem mirası tüm dünyayla Edirne’ye gelen tüm konuklarımızla bu ağız tadına unutulmayacak tadı buluşturdukları için o hünerli ellerini bir kez daha alkışlamanızı rica ediyorum. Edirne’ye sevgiyle, aşkla hizmet etmeye gayret ettik. Yine tüm çalışma arkadaşlarımla beraber Edirne’deki tüm ciğerci esnafımızla, ustalarımızla beraber önümüzdeki süreçte de bu aşkımız, bu sevdamız, bu hizmet çabamız devam edecek. 11.Uluslararası Bando ve Ciğer Festivalimiz hayırlı olsun” diye ifade etti.

Gürkan’ın konuşmasının ardından Edirne Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bulgaristan Dobriç, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Fanfara Mezzo Forte Otopeni Primaria, Seferihisar Belediyesi, İzmit Belediyesi bando ekipleri, dünyanın en büyük ciğer tavasının önünde çaldıkları müziklerin ardından etkinlik sonra erdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.