DOLAR 32,3019 -0.03%
EURO 35,1722 0.6%
ALTIN 2.405,17-0,40
BIST 10.441,352,71%
BITCOIN 21842980,17%
Edirne
30°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

FETÖ soruşturmasından ifade sızdırmakla suçlanıyor

FETÖ soruşturmasından ifade sızdırmakla suçlanıyor

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nda Anayasal ve Kaçakçılık Suçları Bürosunda görevli olduğu dönemde Çorlu’da yürütülen bir FETÖ soruşturmasında şüpheli ifadesini sızdırmakla suçlanan sanık Fatih Aslan’ın 4.5 yıla kadar hapsi isteniyor.

ABONE OL
17 Mayıs 2024 10:38
FETÖ soruşturmasından ifade sızdırmakla suçlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de görev yaptığı dönem eski Edirne Cumhuriyet Savcısı Fatih Aslan hakkında, Hakim ve Savcılar Kurulu Müfettişleri tarafından soruşturma başlatıldı. HSK müfettişleri tarafından düzenlenen raporda, Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY Terör Örgütü soruşturması kapsamında şüphelinin alınan ifadesini Edirne Sağlık Müdürü iken görevden alınan Muhsin Kişioğlu’na WhatsApp uygulaması üzerinden telefon mesajı olarak gönderdiği iddialarının sübuta erdiği ve bu nedenle kovuşturma yapılması gerektiği yazıldı.
HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Hakim ve Savcılar Genel Kurulu 2. Daire tarafından 22 Kasım 2022 tarihinde meslekten çıkarılmasına karar verilen ancak henüz kesinleşmeyen Edirne eski Cumhuriyet Savcısı Fatih Aslan hakkında hazırlanan rapor Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Aslan hakkında Gizliliği İhlal suçundan 1.5 yıldan 4.5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen ve son soruşturma kararı verilen iddianamede, sanık Fatih Aslan HSK Müfettişlerine yaptığı savunmada, dosyada delil olarak bulunan ifade tutanağının Çorlu’da yürütülen bir soruşturmaya ait emniyete ait olduğunu muhtemelen bu kurumdan çıkmış olabileceğini yönünde kendisini savunduğu yazıldı.

İddianamede, dönemin Edirne Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu’nun HSK müfettişlerine, şüpheli ile zaman zaman telefonla görüştüğünü, hakkında yürütülen FETÖ soruşturması nedeniyle moralinin bozuk olduğunu,  Çorlu Jandarma Komutanlığı tarafından alınan şüpheli ifadesinin herhangi bir talebinin olmamasına rağmen mesaj yoluyla Fatih Aslan tarafından kendisine gönderildiğini, bayram ve özel günlerde tebrik ya da doktor olması nedeniyle yakınlarının tedavisi için görüşmeler yaptığı yönünde ifade verdiği anlatıldı.

TELEFON İRTİBATLARI TESPİT EDİLDİ

İddianamede, Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından yapılan araştırmada, şüpheli Fatih Aslan ile Muhsin Kişioğlu arasında 24 Nisan 2017 ile 3 Ocak 2018 tarihleri arasında 25 kez arama, aranma mesaj gönderme alma şeklinde irtibatlarının olduğunun tespitinin yapıldığı da yer aldı.
Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame şüpheli Fatih Aslan hakkında son soruşturma açılması talebiyle Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.
Dosyayı inceleyen Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti Ocak ayında son soruşturma açılmasına karar verdi.

MAHKEMEDE ÇELİŞKİLİ İFADE

Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yapılan duruşmada dönemin Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu tanık olarak dinlendi. Heyet tarafından doğru söyleyeceği ve yalan söylemesi halinde hakkında yalan tanıklıktan soruşturma yapılacağı yönünde hatırlatma yapıldıktan sonra yemin ettirilen tanık Muhsin Kişioğlu, sanık Fatih Aslan’ı tanıdığını, personel arasında FETÖ’ye yönelik idari soruşturmaları kendilerinin yaptığını, adli soruşturmalarının savcılık yürüttüğünü bu nedenle zaman zaman görüştüklerini söyledi. Tanık Kişioğlu, Çorlu da yürütülen bir FETÖ soruşturmasında şüpheli ifadesinin sosyal medya hesabında yayınlandığını ve buradan gördüğünü anlatarak, “Bana Fatih Aslan tarafından ifade mesaj yoluyla göndermedi. O dönemde eşimin sağlık sorunları vardı o dönem ifadem alınırken tam hatırlayamadım. O şekilde beyanda bulundum” dedi.

ZAMAN GEÇİNCE DAHA İYİ HATIRLADI

Mahkeme heyeti tanığa HSK Müfettişlerine verdiği ifadesinde Fatih Aslan tarafından kendisine mesaj yoluyla ifadenin gönderildiğini söylediğini, duruşmadaki söyleminin çeliştiğini hatırlatması üzerine, “Ben haksız yere kimsenin suçlanmasını istemem” dedi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, tanığa ilk ifadesinin olayın üzerinden kısa süre geçtikten sonra alındığını, şimdi ise aradan daha fazla süre geçmesine rağmen daha fazla detay hatırladığını sorması üzerine Kişioğlu, “Bilmeden kimseyi suçlamak istemiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne yazılan müzekkerenin cevabının beklenmesi, yargılama aşaması konusunda HSK Genel Sekreterliği’ne bilgi verilmesi ve savcının mütalaasını hazırlaması için yargılamayı ileri bir tarihe erteledi.

Haber: Lütfü KARAKAŞ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.