Fidanlar toprak buluşturuldu

11.11.2022 18:25

Edirne'de "Milli Ağaçlandırma Günü" dolayısıyla fidan dikme etkinliği düzenlendi.

Fidanlar toprak buluşturuldu

Edirne’de “Milli Ağaçlandırma Günü” dolayısıyla fidan dikme etkinliği düzenlendi.

Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık, Süloğlu ilçesi Gerdelli köyündeki etkinlikte, son 20 yılda ülke çapında ağaçlandırmayla ilgili önemli adımlar atıldığını söyledi.

Kentte sadece bu yıl 3 milyon fidanın toprakla buluşmasının hedeflendiğini belirten Kırbıyık, “Bir kısmı toprakla buluştu ve bir kısmının çalışmaları bugün de olduğu gibi devam ediyor. Yine halihazırda sahip olduğumuz 4 bal ormanına bir bal ormanı daha eklenecek. Süloğlu ilçemizde de geçen yıl bal ormanı oluşturulmuştu, Doğanköy bal ormanı bu yıl itibarıyla tamamlanacak.” diye konuştu.

Edirne’de 1532 ailenin ORKÖY desteklerinden yararlandığını ifade eden Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Bu yıl yine 32 aileye 2 milyonun üzerinde destek sağlandığını hep birlikte takip ediyoruz. Önemsediğimiz işlerden biri de tıbbi aromatik bitki bahçelerinin kurulmasıdır. Şu ana kadar 4 bahçe oluşturuldu. Yine yıl içerisinde 4 bahçe daha bunlara eklemeyi planlıyoruz. Bugün Edirne’de 8 noktada bu çalışmayı sürdürüyoruz. Yaklaşık 400 dönümlük arazide 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü çerçevesinde fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz. Bugün itibarıyla 30 binin üzerinde fidan toprakla buluşmuş olacak. Bu da son derece önemli. İçinde bulunduğumuz alanda da önemli bir çalışma yürütülüyor, 1000 civarında ceviz ağacını bugün toprakla buluşturacağız. Yine servi ağaçlarıyla bölgedeki rüzgarın etkisini kırmak için arkadaşlarımız çalışmalarını yaptı.”

Konuşmaların ardından, Vali Kırbıyık, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar, fidanları toprakla buluşturdu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler