DOLAR 32,1814 0.08%
EURO 34,8834 -0.27%
ALTIN 2.495,36-0,30
BIST 10.872,14-0,21%
BITCOIN 2254102-1,64%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Filistin’e destek, İsrail’e öfke

Filistin’e destek, İsrail’e öfke

ABONE OL
13 Ekim 2023 16:07
Filistin’e destek, İsrail’e öfke
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de Cuma namazı çıkışı İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları protesto edildi. İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği Eğitim Birim Başkanı Ömer Bozkurt, “İsrail’in başlattığı ve yaktığı bu ateş kendisini yakacak bir ateştir. Filistin’de işgal edilen topraklarını savunan tüm kardeşlerimize buradan desteklerimizi ve dualarımızı gönderiyoruz” dedi.

Edirne Eski Cami’de kılınan Cuma namazı sonrası sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda vatandaş, işgal altında olan Filistin halkına yapılan saldırılarını durdurulması için çağrıda bulundu.

“FİLİSTİN ÖZGÜR OLUNCAYA KADAR MÜCADELEMİZİ TÜM GÜCÜMÜZLE SÜRDÜRECEĞİZ”

Grup adına açıklamada bulunan İHH İnsani Yardım Derneği Eğitim Birim Başkanı Ömer Bozkurt, yıllardır işgal güçlerinin saldırıları sonucu binlerce Filistinlinin şehit edildiğini belirterek, “Çok sayıda Filistinli yaralandı ve sakat bırakıldı. Binlerce Filistinlinin evleri ve arazileri hukuksuz bir şekilde işgal edildi.  Gazze’nin etrafına örülen utanç duvarları ile son yüzyılın en büyük açık hava hapishanesi inşa edildi. İsrail’in hukuksuz ablukası ve işgali nedeniyle yıllarca Filistinliler kendi topraklarında esir olarak hayat mücadelesi veriyorlar. İsrail bölgede bulunan bütün ülkelerle siyasi ve ekonomik bir yakınlaşma kurarak kendine bir koruma kalkanı oluşturmaya çalıştı. Aynı zamanda Cenin’de, Shuafat kamplarında, Nablus’ta ve Gazze’de çok sayıda katliam gerçekleştirdi. 75 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları ellerinden alınan Filistinliler,  apertheid rejimi İsrail zulmü altında çok zor şartlarda yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor. Yapılan bütün anlaşmalara rağmen, uluslararası alanda alınan bütün kararlara rağmen Filistin’e, Kudüs’e, Mescid-i Aksa’ya ve Gazze’ye saldırmaya ve toprakları işgal etmeye devam ediyor. Filistin, her geçen gün siyonist İsrail’in saldırılarıyla karşı karşıya kalıyor. Tüm dünya İsrail katliamlarına gözünü yummuş durumda. Bizler yaşanan tüm süreçlerde şunu net bir şekilde gördük; yeryüzünde bozgunculuk görevini üstlenmiş olan İsrail, hiçbir uyarıyı, kınamayı ve eleştiriyi dinlemedi. İsrail, her zaman istikrarın ve barışın karşısında düşmanca bir tutum sergiledi. Şimdi İsrail’in karşısında kendi haklarını ve topraklarını savunan Filistinli kardeşlerimizle birlik olma zamanı. Şunu çok iyi biliyoruz ki yıllardır İsrail’in başlattığı ve yaktığı bu ateş kendisini yakacak bir ateştir.  Bugünlerde yaşanan olaylar, neredeyse bir asırdır pençelerini Filistin topraklarına geçiren apertheid rejimi İsrail’in uyguladığı zulüm ve işgal politikasına karşı bir başkaldırıdır. Filistin’de işgal edilen topraklarını savunan tüm kardeşlerimize buradan desteklerimizi ve dualarımızı gönderiyoruz. Bugün burada ve tüm Türkiye’de Filistin dostlarıyla birlikte İsrail’in hukuksuz uygulamalarına ve saldırılarına karşı çıkıyoruz. Filistin sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı bu hukuksuz adımları, işgali ve saldırıları durdurmaya çağırıyoruz. Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün ve Filistin’in özgürlüğü, siyonist zulmün ve işgalin sona ermesi için, yapılan tüm eylemleri desteklemek hepimizin görevidir. Filistin özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdüreceğiz” diye noktaladı

Açıklamanın ardından İsrail’in saldırıları sonucu vefat edenler için dualar edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.