DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21769030,43%
Edirne
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Filiz Okulları’nda çevreci nesiller yetişiyor!

Filiz Okulları’nda çevreci nesiller yetişiyor!

ABONE OL
9 Aralık 2020 10:58
Filiz Okulları’nda çevreci nesiller yetişiyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de Özel Filiz Okullarında öğrencilere yönelik online TEMA eğitim programlarını uygulanmaya başlandı.

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Edirne’de online TEMA eğitim programlarını uygulamaya başladıklarını belirtti.

TEMA Vakfı, Balparmak ve Millî Eğitim Bakanlığı arılar için bir araya gelerek Arılar Varsa Yarınlar Var projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında Özel Filiz okulları 4/B sınıfı öğrencilerine TEMA Vakfı İl Temsilcisi Şirin Çoğal ve 4/B sınıf öğretmeni Gonca Köse tarafından online eğitim verildi.

Düzenlenen online eğitimde öğrencilere arıların doğa ve insan için önemi, ekosisteme katkıları ve arıları korumak için neler yapılabileceği konularında bilgi verildi.

ARILAR VARSA YARINLAR VAR PROJESİ

2019 yılında başlayan “Arılar Varsa Yarınlar Var” Projesi, TEMA Vakfı ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde, Balparmak’ın katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Proje ile arıların, ekosistemin çeşitliliğine ve yaşamın sürdürülebilirliğine katkıları konusunda kamuoyunda farkındalık yaratılması hedefleniyor.3 yıl sürecek proje kapsamında ilkokula giden çocuklara arıların doğa ve insan için önemini, ekosisteme katkılarını anlatan eğitimler veriliyor. 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nü içeren haftada ise çeşitli illerde “Arıların İzinde” bisiklet turları ve stant etkinlikleri düzenleniyor.

EĞİTİM ETKİNLİKLERİ

Arıların doğadaki ve insan yaşamındaki önemi konusunda çocukların bilgi edinmelerini sağlamak, arıların ve yaşam alanlarının korunması ile ilgili farkındalık yaratmak üzere ilkokul çocuklarına yönelik eğitim içeriği ve malzemeleri geliştirilmiştir.

Dergi, sunum, afiş, animasyon film, çalışma kâğıtları gibi eğitici materyaller eşliğinde çocukların arıların dünyamızdaki rolü ve biyolojik çeşitliliğin önemine dair farkındalık kazanmaları sağlanmaktadır. Her çocuğa dağıtılan kekik tohumlarıyla kendi elleriyle arıların çok sevdiği bir bitki ekerek onu büyütmeleri ve tüm canlıların ekosistemdeki yerini korumaları teşvik edilmektedir.

“Arılar Varsa Yarınlar Var” Projesi ile 3 yılda 46 bin 500’ü çocuk olmak üzere toplam 70 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor.  Proje sınırlı kontenjanla Edirne Merkez, Havsa ve Uzunköprü’den toplamda 4 sınıfla 77 öğrenciye uygulanacaktır.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.