Firma “Bina çürüklüğü” dedi

01.04.2021 11:02

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkımına başlayan binanın bir bölümünün iş makinasının üzerine çökmesi sonucu iş makinası operatörü yaralanmıştı. Yaşanan olayla ilgili yıkımı gerçekleştiren firma sahibi Eren Kara, operatör hatası gibi gözüken yıkımın tamamen binanın çürüklüğünden kaynaklandığını söyledi. Kara ayrıca, yaşanan kazada yararlanan kepçe operatörünün tedavisinin yapılarak özel odasında istirahat ettiğini söyledi.

Firma “Bina çürüklüğü” dedi

Taşıyıcı kolonlarında ciddi hasar bulunduğu gerekçesiyle boşaltılan binada yıkımı gerçekleştirildiği esnada yaşanan kazayla ilgili yıkımı gerçekleştiren firma sahibi Eren Kara’dan açıklama geldi.

Kara, 40 sene önce yapılan ve tespitler sonucu100/85 kullanılamaz raporu bulunan binanın beton özelliğinin kalmadığı kolonların kırıldığın yapılan tespitlerde mevcut olduğunu söyledi.

Operatör hatası gibi gözüken yıkımın tamamen binanın çürüklüğünden kaynaklandığını belirten Kara, “Operatör olabilecek sıkıntıyı görüp tahmin edip mola vereceği esnada meydana gelmiştir makina çalışır vaziyette sadece paletlerinin titreşimi ile binadan uzaklaşırken titreşim esnasında üzerine düştüğünü bilinmektedir” dedi.

Çevredeki birçok binanın aynı düzeyde çürük ve depreme dayanaksız olduğunu belirten Kara, “Sayın belediye başkanımızda basın açıklaması yaparak binanın ömrünün tamamlandığını ve bir ihmal var ise araştırıldığını belirtmiştir” dedi.

Kara, yaşanan kazada yararlanan kepçe operatörünün tedavisinin yapılarak özel odasında istirahat etmekte olduğunu söyledi.

OLAY NEYDİ

Önceki gün 1. Murat Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi’nde geçtiğimiz aylarda zemindeki taşıyıcı kolonlarında ciddi problemler tespit edilen bina boşaltılarak yıkım kararı verilmişti. Yıkımına başlanan binanın bir bölümünün iş makinasının üzerine düşmesi kepçe operatörü yaralanmıştı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler