DOLAR 32,3077 -0.01%
EURO 35,1295 0.51%
ALTIN 2.408,40-0,27
BIST 10.388,382,19%
BITCOIN 2175586-0,95%
Edirne
30°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gar katliamında yaşamını yitirenler anıldı

Gar katliamında yaşamını yitirenler anıldı

ABONE OL
11 Ekim 2019 10:13
Gar katliamında yaşamını yitirenler anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı önünde düzenlenen Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi’ne, düzenlenen terör saldırısında, aralarında Edirne Tüm Bel Sen Şube Başkanı Esvet Duran’ın da olduğu 103 kişi Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu tarafından anıldı.

Katliamının 4. yıl dönümünde dün, Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu (DİSK-KESK-TMMOB-TTB), Saraçlar Caddesi PTT önünde bir anma etkinliği gerçekleştirdi.

Etkinlikte hayatını kaybeden 103 kişi için 103 tane mum yakılarak, hayatını kaybedenler saygı ve özlemle anıldı.

Platform adına açıklamayı, KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Edirne Şubesi Başkanı Ayhan Fırtına okudu.

Fırtına, “Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz her geçen gün daha da büyüyor” dedi.

Fırtına konuşmasına şu şekilde devam etti;

“Bundan tam dört yıl önce ülkemizi yaşanmaz bir hale getiren çatışma ortamının sona erdirilmesi ve barışın tesis edilmesi için DİSK, KESK, TMMDB ve TTB olarak tüm yurttaşlarımızı, Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için Ankara’ya davet etmiştik.

Yaptığımız çağrıya kulak veren on binlerce yurttaşımız Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Ankara Garı önünde buluşmuştu.

10 Ekim 2015 sabahında o alanda yüreklerinde sevgi, gözlerinde gülücük, dillerinde barış türküleri olan on binlerce kişi kardeşçe yan yana bulunuyordu. O karanlık dönemde hepimize umut veren bu coşkulu birliktelik saat:10.04’te birbiri ardına patlayan iki bomba ile kana bulandı.

Hiçbir güvenlik önlemi alınmayan meydanda aramızda dolaşan IŞİD üyesi iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilen bu kanlı saldırı sonucunda 103 arkadaşımız hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız yaralandı ve sakat kaldı.

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında 10 Ekim Davası karara bağlandı ve 9 kişi hakkında 101 kez Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis cezası verildi. Dosyaları ayrılan 16 firari sanık hakkındaki davanın üçüncü duruşması 21 Kasım’da görülecek. Katliama ilişkin dava iddianamesi mahkemeye sunulduğu günden itibaren yürütülen soruşturmanın olayı tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturmaktan uzak olduğunu ifade ettik.

3 yıldır katıldığımız her duruşmada katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerinde yargılanması gerektiğini dile getirdik. Ne yazık ki mahkeme bu doğrultu da cesur bir adım atmadı ve bu eksik karar sonucunda kamuoyu vicdanında adalet tecelli etmedi.

Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri de ellerini vicdanlarına koymaya, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz. Türkiye’nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren 07 Haziran ile 01 Kasım 2015 seçimleri arasında yaşanan olayların arkasında hangi siyasetçiler var. Suruç ve Ankara Garı’nda yaşanan katliamların siyasal sorumluları kim?

Bilinmelidir ki, insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz.

Barış elçilerimize yapılan alçak saldırıda yaralanan o tarihte Tüm Bel Sen Şube Başkanı arkadaşımız Esvet Duran’da hafif yaralanmış, yanı başında parçalanan arkadaşlarından çok etkilenmişti. 25 gün sonra yaşamını yitirdi. Onu saygı ve özlemle anıyor mücadelemizde yaşatıyoruz. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultu da kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız. Sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz” dedi”

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.