Gaytancıoğlu, “Ayçiçeği en az 3 bin 500 lira olmalı”

05.08.2020 20:12

Gaytancıoğlu, “Ayçiçeği en az 3 bin 500 lira olmalı”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, ayçiçeği taban fiyatının en az ton başına 3 bin 500 lira olması gerektiğini belirtti.

Gaytancıoğlu, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’yla partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin yıllık ayçiçeği üretiminin büyük bölümünün Trakya’da yapıldığını söyledi.

Ayçiçeğinde hasadın başladığını dile getiren Gaytancıoğlu, Trakya Birlik tarafından üreticiyi memnun edecek bir fiyatın açıklanmasını beklediklerini ifade etti.

Ayçiçeğinin stratejik bir ürün olduğunu ve üreticinin desteklenmesi gerektiğini aktaran Gaytancıoğlu, “İthal ayçiçeğinin ton başına bedeli tüm vergiler dahil yaklaşık 500 dolar yani 3 bin 500 lira civarında. Buna göre üretimin sürdürülebilir olması ve artırılması için 44 yağ oranlı ayçiçeğinin ton başına fiyatı en az 3 bin 500 lira olmalı.” şeklinde konuştu.

Yaşanan kuraklık nedeniyle ayçiçeğinin gelişiminde sıkıntılar gözlendiğini de anlatan Gaytancıoğlu, bu yılki rekoltede geçen yıla göre yüzde 15’lik bir kayıp beklendiğini kaydetti.

Gaytancıoğlu, Kovid-19 salgınının tarımsal üretimin önemini tüm dünyada ortaya çıkardığını da dile getirerek, tarımsal üretimin planlı bir şekilde artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

(AA)

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler