DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 2214568-0,30%
Edirne
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Geleceğin yıldız futbolcuları yetişiyor

Geleceğin yıldız futbolcuları yetişiyor

ABONE OL
18 Temmuz 2019 10:28
Geleceğin yıldız futbolcuları yetişiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Üniversitesi “Bir Hayalim Var” projesi kapsamında geleceğin yıldız futbolcularını yetiştiriyor. Proje kapsamında futbolcu olma hayali kuran çocuklara, üst düzey teknik-taktik eğitimleri verilerek Türk futboluna yeni yetenekler kazandırılması hedefleniyor.

Trakya Üniversitesi akademik ve bilimsel alanda ortaya koyduğu başarılar, öğrencilerine kazandırdığı sosyal, kültürel ve sanatsal yetkinlikler, ürettiği AR-GE projeleri ve her alanda düzenlediği etkinliklerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle de farkını ortaya koyuyor. İçinde bulunduğu zengin kültürün bir parçası olan sosyal yardımlaşmanın önemine dikkat çeken Trakya Üniversitesi hem kurumsal olarak yürüttüğü projeleri hem de akademisyen ve öğrencilerinin gönüllü çalışmalarıyla bulunduğu bölgeye fayda sağlamaya devam ediyor.

Yetişmekte olan nesle spor bilinci ve alışkanlığı kazandırmak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden gelişimlerine katkı sağlamak, antrpomtrik ve biomotor özelliklerine uygun başarılı olabilecekleri spor branşlarına yönlendirmek, sporcu ahlakı ile kendilerine, ailelerine, çevresine, vatana ve millete faydalı, maddi ve manevi yönden gelişmiş sağlıklı bir toplum oluşturmak amacıyla Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun önderliğinde bu yaklaşımın en değerli örneklerinden biri olan “Bir Hayalim Var” projesiyle istekli, çalışmayı seven, gelişime açık, Edirne’deki ilköğretim okullarında eğitim gören, 2009-2010-2011 doğumlu çocukların hayalleri gerçeğe dönüştürülüyor. Proje kapsamında futbolcu olma hayali kuran çocuklara, üst düzey teknik-taktik eğitimleri verilerek Türk futboluna yeni yetenekler kazandırılması hedefleniyor. “Bir Hayalim Var” projesi, yıl boyunca Trakya Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrencileri tarafından gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülüyor.

Proje kapsamında 20 Mayıs 2018 tarihlerinde “Doğal Yetenek Seçimi” yöntemiyle yapılan seçmeler doğrultusunda oluşturulan takımlar için hazırlanan antrenman programı, Trakya Üniversitesi Ayşekadın Spor Tesisleri’nde Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan Öğr. Gör. Naim Sert öncülüğünde yürütülüyor. Projenin yürütülmesi ve uygulamasında ayrıca Proje Eğitim Koordinatörü Eğitim Fakültesinden Öğr. Gör. Sezgin Kondal’ın yanı sıra uzman psikolojik ve rehberlik danışmanı, çocuk diyetisyeni, spor hekimi ve ilk yardım uzmanı ile Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri yardımcı antrenör olarak görev alıyor.

Projenin Yürütücüsü ve Uygulamalar Sorumlusu Öğr. Gör. Naim Sert proje ile ilgili olarak “Dünya çapında tanınan, başarılı sporcuların her biri çocukluk dönemlerinde keşfedilerek sıkı bir antrenman programı ve sporcu disipliniyle yetiştirilmiştir. Biz de yola, ilimizdeki yetenekli çocukların keşfedilerek Türk Futboluna kazandırılması amacıyla çıktık. Edirne’de yaşayan, ilköğretim okullarında okuyan, spor yapma imkânı bulunmayan çocuklarımızı önce Doğal Yetenek Seçimi yöntemi ile futbola yatkınlıklarını değerlendiriyoruz. 12 haftalık bir antrenman programına tabi tuttuktan sonra Bilimsel Yetenek Seçimi ile antropometrik, biomotor ve mor christian test ölçümleri sonucunda başarılı olan çocuklarımızı projemize dahil ederken Bilimsel Yetenek Seçiminde istenilen başarıya ulaşamayan çocuklarımızın da aileleriyle irtibata geçerek antropometrik ve biomotor performanslarına uygun başarılı olabileceklerini değerlendirdiğimiz spor branşlarına yönlendiriyoruz. Bu çalışmalar sonrasında 10 yıl süreyle gönüllü olarak eğitim vereceğimiz takımlarımızı oluşturduk. Bu yıl için de 05 Mayıs 2019 tarihinde yaptığımız yeni seçmelerle ikinci takımımızı oluşturduk. Takımlara aldığımız öğrencilerimizi teknik donanımları kadar akademik başarılarına, sosyal ve kültürel donanımlarına da önem veriyoruz. Öğrencilerimiz için uzman eğitimciler tarafından İngilizce Destekli Yaratıcı Drama ve jimnastik eğitimi ile her ay sağlıklı beslenme ve sporcu beslenmesi konulu seminerler gerçekleştiriyoruz. Bu toplu eğitimler futbol antrenman programlarıyla birlikte eş zamanlı olarak yürütülüyor. Ayrıca her aşamada velilere çocuklarımızın gelişim durumlarıyla ilgili olarak bilgilendirme seminerleri düzenliyoruz.” dedi.

Öğr. Gör. Naim Sert ayrıca “Bir Hayalim Var” projesi için “Desteğini her an hissettiğimiz Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu’na, bilimsel yetenek seçimlerinde performans ölçüm aletlerini kullanımımıza sunan Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hakan Tuna’ya, bilimsel yetenek seçimlerindeki destekleri için Yüksekokulumuzun deneyimli hocalarına, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Yücel Kurtdere’ye ve öğrencilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

Sosyal sorumluluk bilincini daha geniş anlamda aşılama, öğrencilerinin derslerde öğrendikleri bilgileri sahada deneyimlemeleri, toplumun ihtiyaç sahibi kesimlerine ulaşma ve toplum-üniversite birleşmesi gibi amaçlarla hareket eden Trakya Üniversitesi yönetimi, akademisyenleri ve öğrencileri yeni proje ve faaliyetlerle önümüzdeki dönemde de çalışmalarına devam edecek.

 

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.