DOLAR 32,2998 -0.03%
EURO 35,1343 0.5%
ALTIN 2.404,49-0,43
BIST 10.412,362,43%
BITCOIN 2173108-0,61%
Edirne
30°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Genç Hukukçular Listesi adaylık başvurusunu yaptı

Genç Hukukçular Listesi adaylık başvurusunu yaptı

ABONE OL
17 Nisan 2020 22:30
Genç Hukukçular Listesi adaylık başvurusunu yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genç Hukukçular Listesi, Edirne Barosu’nda 2.’si yapılacak genç avukatlar meclisi seçimleri için, 21 Mart 2020 tarihinde adaylık başvurusunu yaptı. Stajyerlerin daha etkin şekilde baro yönetiminde olmasını hedefleyen liste, 6 avukat ve 6 stajyer avukattan oluşuyor.

LİSTE, İNSAN HAKLARI VE HAK TEMELLİ ÇALIŞMALAR YAPMAYI PLANLIYOR

Genç Hukukçular Listesi başkan adayı Av. Satuk Buğrahan Mirzabey, insan hakları ve hak temelli çalışmalara meclis olarak iştirakin sağlanması ve emsal dava dosyalarının incelenmesi noktasında çalışmalar yapmak istediklerini söyledi.

Başkan adayı Av. Satuk Buğrahan Mirzabey, stajyer avukatlar Ayberk Gültiken, Aziz Çağdaş Serin, Emrah Tosunoğlu, Erdem Çetin, Hatice İrem Kaya, Merve Gergin ve avukatlar Emel Buse Tunca, Emirhan Poslu, Kubilay Öztürk, Mehmet Azcan, Orkan Algül’den oluşan Genç Hukukçular Listesi, önümüzdeki günlerde Edirne Barosu Başkanı Av. Alper Pınar’ı ziyaret etmeyi planlıyor.

BİLİM, KÜLTÜR, SANAT VE TARİH ALT ÇALIŞMA GRUBU’NU KURMAYI HEDEFLİYORLAR

Genç Hukukçular Listesi, Edirne Barosu’nun kültürel faaliyetler noktasında daha etkin şekilde faaliyet yürütmesi hedefleri çerçevesinde, Edirne Barosu Genç Avukatlar Meclisi’nin bünyesinde bir alt çalışma grubu kurulmasını hedefliyor.

Genç hukukçuların kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımının sağlanmasının, meclisin sosyal medya hesaplarında genç hukukçuları bilime, sanata ve araştırmaya teşvik etmeye yönelik paylaşımlar yapılmasının önem arz ettiğini vurgulayan listenin bir diğer hedefi ise, Kuzey Karolina’da bulunan Aziz Sancar Türk Evi’ne yardım etmek. Prof. Dr. Aziz Sancar’ın eşiyle birlikte, Türk bilim insanlarına burs vermek için kurduğu ev, Türkiye’de ne yazık ki bilinmemekte. Bu hususta farkındalık oluşturulması ve Türk bilim insanlarının çalışmalarına Edirne Barosu’nun katkı sağlamasının hedeflendiği etkinlik gerçekleştirildiği taktirde, Türkiye’de ilk kez bir baro tarafından Aziz Sancar Türk Evi’ne yardım edilmiş olacak.

AVRUPA BİRLİĞİ ÜYESİ ÜLKELERİN ANAYASALARI İNCELENMELİ

Genç Hukukçular Listesi’nin projeleri arasında, baroda bilimsel çalışmaların yapılması, bu hususta yine Türkiye’de ilk kez, baro bünyesinde, AB üyesi iki ülkenin anayasaları üzerine incelemeler yapılması var. Almanya Federal Cumhuriyeti Anayasası ve İspanya Krallığı Anayasası üzerine inceleme yapılmasının hedeflendiği proje; Türk hukuk dünyasına yeni bakış açıları kazandırmayı ve avukatların baro bünyesinde bilimsel çalışmalar yapmasının mümkün olduğunun görülmesini hedefliyor.

HUKUKÇULAR; DONANIMLI, ENTELEKTÜEL VE NİTELİKLİ OLMALI

Nitelikli hukukçuların yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan liste üyeleri, her yıl pek çok hukukçunun avukatlık mesleğine başladığını, hukuk fakültelerinin mezun sayısı dikkate alındığında entelektüel ve donanımlı hukukçuların yetiştirilmesinin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha görüldüğünü ifade ettiler. Genç Hukukçular Listesi ayrıca; projelerinde Türkiye’deki baroların çalışma alanlarına yönelik amaçlarının olduğunu, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin anayasalarının karşılaştırmalı olarak incelenmesinin bilimsel araştırmaların usulü açısından önem arz ettiğini, Türk hukuk dünyası açısından küresel ölçekli bir vizyonun gerekli olduğunu ve Edirne Barosu Genç Avukatlar Meclisi’nin, Türkiye’de ilk sırada olması için çalışacaklarını, Edirne ili içerisinde avukatlara yönelik ayrıcalıkların genişletilmesine yönelik çalışmalar planladıklarını, baro bünyesinde bir fon oluşturulması suretiyle elde edilen gelirin stajyer avukatlar yararına kullanılması hususlarında çalışacaklarını ifade ettiler.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.