DOLAR 32,9587 0.15%
EURO 35,3765 -0.03%
ALTIN 2.454,76-0,59
BIST 10.679,98-0,82%
BITCOIN 20198132.21208%
Edirne
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Genel Kurul Edirne’de yapılacak

Genel Kurul Edirne’de yapılacak

ABONE OL
10 Eylül 2021 10:09
Genel Kurul Edirne’de yapılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun 27. Dönem Genel Kurulu, ilimizde gerçekleştirilecek.

16-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Genel Kurul’da, iklim krizi ve su meseleleri tartışılarak bir başlık halinde ele alınacak.

Bu kapsamda programda neler yapılacağı ile ilgili çalışmaları konuşmak ve görüşmek üzere Türkiye Kent Konseyleri Platformu (TKKP) Yürütme Kurulu ilimizde toplantı yaptı.

Dün bu konularla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek için Kent Müzesi önünde, TKKP Yürütme Kurulu üyeleri tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük burada yaptığı konuşmada, “Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun 27. Dönem Genel Kurulu’nu Edirne’de yapacağız. 16-17 Ekim tarihlerinde. Dolayısıyla bunun çalışmaları için daha önce Odunpazarı’nda toplandık. Türkiye Kent Konseyleri Platformu Yürütme Kuruluyuz biz” dedi.

Yürütme Kurulu’nun sık sık toplanarak Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun işlerini yapmaya ve yürütmeye çalıştığına vurgu yapan Gökerküçük şunları söyledi;

“Çankaya’da toplandık, en sonunda son noktaları koyup, noktayı, virgülü ayarlayabilmek için Belediye Başkanımızı ziyaret ettik. İki gündür toplantılar halindeyiz. Ne yapacağız, ne edeceğiz, nasıl program yapacağız, nerede kalacağız, nasıl gideceğiz gibi örgütlemesini yaptık. Arkadaşlarımız görevlerini yaptılar, misafir ettik. Onları uğurlayacağız.

Yürütme Kurulu’nda Adana var, Odunpazarı var Eskişehir’in, Bursa Nilüfer var, İstanbul Bakırköy – Maltepe ve Edirne var. Yürütme Kurulumuz sık sık toplanarak Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun işlerini yapmaya, yürütmeye çalışıyor.

Edirne’de olmasının bir artısı da biz en son Genel Kurul’dan beri Odunpazarı Yürütme Kurulu’ndaydı. Sözcülük görevini yapıyor, temsilcilik görevini yapıyor. Edirne’de yaptıktan sonra da Edirne Kent Konseyi, isimler tabiki önemli değil bizde, kurumlar önemli Edirne Kent Konseyi bir sonraki toplantıya kadar sözcülüğünü yapacak. Bu anlamıyla da Edirne’nin bir anlamı olacak, daha değerli olacak. Sürecimiz böyle devam ediyor” dedi.

Onun ardından konuşan Türkiye Kent Konseyleri Platformu 26. Dönem Başkanı ve Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru’da, Edirne Kent Konseyi’ne ve Edirne Belediyesi’ne kendilerini misafir ettikleri için Türkiye Kent Konseyleri Platformu adına, yürütme kurulu adına teşekkür etti.

100 üzerindeki Kent Konseyi ile Türkiye’deki konuları tartıştıklarını belirten Kumru, Edirne’de yapılacak olan Genel Kurul’da, “İklimin Türkiye’deki etkilerini, kent konseylerinin nasıl bir pozisyon alması gerektiğini, yerelde nasıl bir hareket kabiliyeti geliştirmemiz gerektiğini, sivil toplum kuruluşlarını, yerel yönetimleri, kamu ayağını nasıl harekete geçirebilirizi tartışacağız” dedi.

Su meselesinin sadece Edirne’nin değil Türkiye’nin de meselesini olduğunu söyleyen Kumru, yerellerde masaya yatırdıkları ve görüştükleri konuları bakanlıklara ve ilgili kurumlara aktardıklarını belirterek şunları söyledi;

“Tabi biz yerellerimizde birçok şeyi tartışıyoruz Kent konseyleri ama Türkiye Kent Konseyleri Platformu adıyla da 100’ün üzerinde Kent Konseyi ile Türkiye’deki konuları tartışıyoruz. Neyi tartışıyoruz? Demokrasiyi tartışıyoruz, çevre hareketliliğini tartışıyoruz, göçmen meselesini tartışıyoruz, Anayasa meselesini tartışıyoruz ve burada da Türkiye’de son günlerde ve son yıllarda hatta dünyada belirlediğimiz iklim değişikliği, iklim krizi daha doğrusu onu tartışacağız. Su meselesini tartışacağız. Su meselesini bir başlık halinde alacağız. Bu sadece Edirne’nin değil Türkiye’nin aslında meselesi. Çankaya’nın, Maltepe’nin, Nilüferin, Odunpazarı’nın meselesi. Tabi bunun ötesinde Termik Santralleri, HES’leri tartışıyoruz. İzmir’de taş ocaklarını tartışıyoruz. 26. Dönemde burada iklim krizini tartışacağız. İklimin Türkiye’deki etkilerini, kent konseylerinin nasıl bir pozisyon alması gerektiğini, yerelde nasıl bir hareket kabiliyeti geliştirmemiz gerektiğini, sivil toplum kuruluşlarını, yerel yönetimleri, kamu ayağını nasıl harekete geçirebilirizi tartışacağız.

İki günden beri bu konuyu ele aldık. Konumuz platformun konusu. Edirne’de misafir olacağımız platformun konusu bu. Bizim yöntemimiz şu. Şuan da Yürütme Kurulu toplandık. Dönem başkanlığını dönem sözcülüğünü Odunpazarı Kent Konseyi olarak bizler yapıyoruz.

Ama bir sonraki dönem Edirne yapacak. Bu dönem ne olacak. Edirne’nin sorunları daha fazla Türkiye’ye açılmış olacak. Biz bütün Türkiye’nin Edirne’ye biraz Edirne’nin bir çok sorununu, yereldeki sorununu görmüş olacağız. Bu anlamda hem yereldeki sorunları hem de Türkiye’deki genel konuları buraya masaya yatırdık. Bundan sonrada devam edeceğiz. Bu konuları da sadece yerelde bırakmıyoruz. Bakanlıklara, ilgili kurumlara aktarıyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.