DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 21193232,45%
Edirne
14°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Geriye dönük alacaklarımızı istiyoruz”

“Geriye dönük alacaklarımızı istiyoruz”

ABONE OL
22 Temmuz 2023 10:40
“Geriye dönük alacaklarımızı istiyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öz Sağlık İş Sendikası Edirne Şubesi üyeleri, Edirne İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanarak sağlık işçilerinin geriye dönük alacaklarının ödenmesinin gecikmesini protesto etti. Geriye dönük alacakları ödenmesi kararının üzerinden 46 gün geçtiğini ve bu paranın pula dönüştüğünü söyleyen Hak-İş Konfederasyonu Edirne İl Başkanı ve Öz sağlık iş Sendikası Edirne Şube Başkanı Emre Promet, “Çalışıp hak ettiğimiz geriye dönük alacaklarımızın önemsenmemesine karşı sabrımız bitti, öfkemiz büyüdü. Geriye dönük alacaklarımızın tek seferde ve daha fazla geciktirilmeden ödenmesini istiyoruz” diye konuştu.

Hak-İş Konfederasyonu Edirne İl Başkanı ve Öz sağlık iş Sendikası Edirne Şube Başkanı Emre Promet ” Sizlerin de yakından bildiği üzere Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık işçilerinin yetkili sendikası Öz Sağlık -İş olarak 190 bin işçimiz işveren sendikası TÜHİS ile imzaladığımız Toplu İş Sözleşmesi’nin üzerinden 46 Gün geçti. Bu sözleşmede yer aldığı üzere işçinin 2023 Ocak ayından geçerli geriye dönük alacaklarının ödenmesi kararının üzerinden de 46 gün geçti. İşçi vefakardır. İşçi cefakardır. İşçi sabırlıdır. İşçi ülkesini, milletini, devletini sever. Hele sağlık işçisi belini doğrultmadan akşamı eder, bilir ki işini aksatsa bu ihmal bir insanın canına değer. Sendika olarak ilk günden beri defalarca masaya oturduk, geriye dönük alacakları bekletmeyin dedik, işçiye nefes aldıracak bu toplu parayı kuşa döndürmeyin dedik, önümüz Kurban Bayramı işçi kurbanını kesebilsin dedik, vergi dilimini işaret ettik, ülke ekonomisinin zorluğunu gösterip alacakların bir an önce ödenmesi için çalmadık kapı bırakmadık. Sendika olarak devletin tüm kademelerini aşındırdık. Hesaplamalar yapılıyor dediniz bekledik. Kasada para yok, ek bütçe istedik dediniz bekledik. Bütçe Meclis’ten daha çıkmadı dediniz bekledik” diye konuştu.

“DOMATESİN, BİBERİN YÜZÜNÜ GÖREMEZ OLDUK”

Yaşanan ekonomik zorlu süreçte her daim devletin yanında olduklarını ancak sabırlarının artık bittiğini vurgulayan Emre Promet “Biz sabırla beklerken bu arada neler oldu, bir hatırlayalım; Ev kiralarımız 10 bin liranın üzerine çıktı. Vergi oranları arttı, akaryakıta dev zam geldi. Akaryakıta gelen zam, aynı gün başta gıda olmak üzere tüm sektörlere aynı oranda yansıdı. Biz sabırla beklerken beslenme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarımız yüzde 200’e varan oranlarda artış gösterdi. Kimsenin almaya cesaret edemediği Altın ve döviz fiyatları fırladı, herkesin yemek zorunda olduğu domatesin, biberin yüzünü göremez olduk. Tüm bunlar olurken bizler, ekonomik krizle uğraşan devletimizin yanında olup sabretmeye devam ettik. Ama bitti. Sabrımız bitti.  Çalışıp hak ettiğimiz geriye dönük alacaklarımızın önemsenmemesine karşı sabrımız bitti, öfkemiz büyüdü.  Alın terimizin görmezden gelinmesine karşı onurumuz kırıldı. Geriye dönük alacağımız paranın bu enflasyonist ortam karşısında pula dönüşmesinden dolayı evimize götüreceğimiz ekmek küçüldü, eridi, bitti”dedi

“SAĞLIK İŞÇİSİNİN ALACAĞINA ŞAHİN KESİLDİNİZ”

Ödemelerin taksit taksit değil peşin olarak ödenmesini istediklerini vurgulayan Başkan Emre Promet “Ha şimdi, ha birazdan, ha yarın, ha yarından da yakın diyerek oyaladığınız biz sağlık işçileri artık seslerinin duyulmasını istiyor: Emeğimizi hiçe saymayın, çoluk çocuğumuzun ekmeğine ortak olmayın! Alın terimiz vicdanlarınızda kuruyalı çok oldu, görün artık! Biz sabrettikçe bu kadar umursamazlık bizi çok incitti, görün artık! Herkese alacakları ödenirken sağlık işçisinin geriye dönük alacağına şahin kesildiniz, görün artık! Alacak öderken bile işçiyi kadrosuna göre böldünüz, 696’lılara üvey evlat muamelesine devam ediyorsunuz, biz bu ayrımı yaşıyoruz, siz de bunu görün artık! Bize vermeyi unuttuğunuz geriye dönük alacaklarımız, bazı üniversitelerdeki sağlık işçilerine de 3 taksitte ödenmeye başladı. Hem geciktirilip, hem taksite bağlanması. İkisi de yanlış vatan görevi diyerek gece gündüz, pandemide-depremde nefes almadan “peşin” çalıştıklarımızın karşılığı olan alacaklarımızı “taksit taksit” istemiyoruz. Geriye dönük alacaklarımızın tek seferde ve daha fazla geciktirilmeden ödenmesini istiyoruz. Sağlık işçisinin artık sabrı, takati, alacağı toplu para ile ilgili hayali bile kalmadı. Devlet, işçisine alın teri döküp kazandığı paranın yolu gözletmez, biliniz ki; geriye dönük alacaklarımızın daha fazla erimeden, ödemelerin yapılmasını “itibardan” sayıyoruz” diyerek noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.