DOLAR 28,9314 0.08%
EURO 31,7548 0.17%
ALTIN 1.876,140,30
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 10796881,35%
Edirne

HAFİF YAĞMUR

17:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Grip mevsimi başladı

Grip mevsimi başladı

ABONE OL
27 Eylül 2019 10:20
Grip mevsimi başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Grip mevsimi geldi çattı. Havaların hızla soğuduğu şu günlerde yaşanan sıcaklık değişimleri gribe davetiye çıkarıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Özdağlı, mevsim geçişlerinde soğuk algınlığı, grip ve nezleye karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Özel Keşan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Özdağlı, grip mevsiminin başladığı ve hastalıkların giderek arttığı bu sıralarda gripten korunmanın yollarını ve kimlerin grip aşısı yaptırması gerektiğini yönelik önemli tavsiyerlerde bulundu.

Grip, ya da tıbbi ismiyle influenza’nın, her yıl dünyada yaklaşık 3-5 milyon kişiyi etkileyen, 250-500 bin kişinin ölümüne neden olan influenza virüsünün yol açtığı bir infeksiyon hastalığı olduğunu belirten Uzman Dr. Özdağlı, Hastalığa yol açan influenza virusunun yapısı, kolaylıkla değişebilmektedir. Bu da virusun bağışıklık sistemimizden kaçabilmesine neden olur. Küçük yapısal değişiklikler bizim hastalığa her yıl yakalanmamızın nedenidir. Her 10-30 yılda bir ortaya çıkan büyük yapısal değişiklikler ise pandemi dediğimiz, tüm dünyayı etkileyen büyük salgınlara yol açar. Tarihteki bilinen en büyük grip salgınlarından birisi Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan ve savaşın kendisinden daha fazla ölüme yol açan 1918 İspanyol Gribi’dir. En son pandemi ise 2009 yılında Meksika’dan başlayıp dünyayı yaşanmıştır” dedi.

GRİP NASIL BULAŞIR? BULAŞI NASIL ENGELLERİZ?

Uzman Dr. Özdağlı, Grip (influenza) virüsünün damlacık yoluyla bulaştığına işaret ederek, “Öksürüp hapşıran kişi, virus içeren çok sayıda damlacığı etrafa yayar. Bu damlacıkların ağız, burun ya da gözlerimize ulaşması ile hastalık bulaşır. Bu nedenle gripli bir kişi virusu etrafa yaymamak için öksürüp hapşırırken ağzını bir mendille, mendil bulamıyorsa kolları ile kapatmalıdır. Ellere hapşırmak en tehlikeli olanıdır. Ellere bulaşan virus buradan dokunulan her yere yayılır. Gripli kişi sık sık ellerini yıkamalıdır. Su ve sabun bulunamadığı durumda el antiseptikleri ile eller ovalanarak da temizlik sağlanabilir.Gribin toplumda yayılmaması için, virusun en çok saçıldığı hastalığın ilk günlerinde, okula, işe gidilmeyip evde istirahat edilmelidir. Ev halkını korumak için eller sık sık yıkanmalı, oda havalandırılmalıdır. Özellikle yakınında hastalığın ağır seyretme riski olan kişiler varsa hasta kişinin maske takması yararlı olacaktır. Maske, ağız ve burunu tam kapamalı, ıslandığında değiştirilip eller yıkanmalıdır” dedi.

GRİP OLDUĞUNUZU NASIL ANLARSINIZ?

Grip’in, ani başlangıcının ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, kas ve eklem ağrıları ile seyrettiğini belirten Uzman Dr. Özdağlı, “Ateş, eklem ve kas ağrılarının olmaması nezle gibi daha hafif seyreden diğer solunum yolu hastalıklarını düşündürür. Öksürük şiddetli olabilir, iki hafta veya daha fazla sürebilir. Ateşin uzun sürmesi, koyu renkli balgam, göğüs ağrısı ve/veya nefes darlığının eklenmesi grip virusunun zayıflattığı akciğerlere bakterilerin ulaştığını düşündürür. Bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Özellikle risk grubunda bulunan bağışıklık sistemi zayıf kişilerde bu durum tehlikeli olabilir. Yine sinüslere ve orta kulağa bakterilerin ulaşarak sinüzit ve otit tablolarına yol açması da hastalığın istenmeyen, antibiyotik tedavisi gerektirebilecek sonuçlarındandır. Öne eğilmekle artan baş ağrısı, kulak ağrısı uyarıcı olmalıdır” dedi.

GRİPTE RİSK NEDİR? KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Grip’in, tüm yaştaki bireyleri etkilediğini ve okul devamsızlıklarına, iş kayıplarına neden olduğuna dikkat çeken Uzman Dr. Özdağlı, “Ancak, özellikle gebeler, 50 yaş üstündekiler, 5 yaş altındakiler, akciğer, kalp hastalığı olanlar, böbrek, karaciğer yetmezliği olanlar, kanser, diyabet gibi hastalıklar veya ilaçlar nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar, organ nakli yapılanlar ve aşırı şişman kişiler gripten daha çok etkilenirler. Bu kişilerde grip hastaneye yatışlara hatta ölümlere neden olmaktadır” dedi.

GRİPTEN NASIL KORUNULUR?

Uzman Dr. Özdağlı, gribe yakalanmamak için sık el temizliği, sağlıklı beslenme, mevsime göre giyinme gibi kişisel önlemlerin yanı sıra özellikle risk altındaki kişiler için en etkili korunma yolunun ise aşı olduğunu belirterek, “Aynı zamanda bu kişiler, gribin en önemli komplikasyonu, ölümlerin büyük oranda nedeni olan pnömoni (zatürre) açısından da risk altındadırlar. Doktorlarından bilgi alarak pnömokok aşısı da olmalıdırlar” dedi.

GRİP AŞISI NE ZAMAN YAPILMALI?

Grip aşısının her yıl ekim ayında yaptırılması gerektiğini belirten Uzman Dr. Özdağlı,”Buna göre grip her yıl Ekim ayında başlayarak aralık ayında artıp Nisan-Mayıs aylarını kapsayan dönemde sık görülmektedir. Bu nedenle grip aşısının her yıl Ekim ayında yaptırılması gerekmektedir. Ancak risk grubundaki kişiler, daha önce yaptırmadılarsa, şubat ayına kadar aşıyı yaptırabilirler” dedi.

NEDEN HER YIL AŞI OLMAK ZORUNDAYIZ?

Uzman Dr. Özdağlı, Grip hastalığının geçirilmesiyle veya aşılama ile oluşan bağışıklık, virüsün yapısında gerçekleşen sürekli değişiklikler nedeniyle kalıcı olmadığını belirterek, “Aşılanan veya hastalığı geçiren bireyler bir sonraki grip mevsiminde hastalığa tekrar yakalanabilir. Ayrıca, virüsün yapısı değiştiği için, takip verilerinden elde edilen bilgilere göre aşı içeriği her yıl yenilenmektedir. Bu nedenle mevsimsel gripten korunmak için her yıl aşı olunması gerekir” dedi.

GRİP AŞISI KİMLERE YAPILMALIDIR?

Grip (İnfluenza) aşısının 6 aydan büyük herkese önerildiğini belirten Uzman Dr. Özdağlı, ancak risk gruplarındaki kişiler ve bunların yakın temaslıları ve sağlık çalışanları grip aşısının öncelikle yapılması gereken gruplar olduğunu belirtti.

Uzman Dr. Özdağlı, grip aşısının öncelikle yapılması gereken grupları ise şöyle sıraladı;

Komplikasyon riski yüksek olanlar, Gebeler, 6-59 ay arası çocuklar ile 50 yaş üstü yetişkinler, Kronik hastalığı olanlar: (Astım dahil kronik akciğer hastalığı, diyabet, metabolik hastalıklar, kalp hastalığı, kronik karaciğer, kronik böbrek hastalığı, nörolojik hastalıklar), Bağışıklığı baskılanmış hastalar, 6 ay-18 yaş arasında olup uzun süreli aspirin tedavisi kullananlar

Obez kişiler (yetişkinde: Vücut kitle indeksi ≥40 olanlar), Komplikasyon riski yüksek olanlarla aynı evde yaşayan veya bakım verenler, Sağlık çalışanları, Özellikle 6 aydan küçük çocuklarla temasta bulunanlar, 5 yaş altı ve 50 yaş üstü kişilerin ev temaslıları ve bakım verenler.”

AŞININ YAPILMAMASI GEREKEN DURUMLAR VE YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Grip aşının yapılmaması gereken durumlar ve yan etkilerine de değinen Uzman Dr. Özdağlı, “Yumurta alerjisi olanlara veya aşıya/aşı içeriğindeki maddelere karşı daha önce ciddi alerjisi gelişmiş olanlara grip aşısı yapılmamalıdır. Grip aşısının ciddi yan etki yapma olasılığı diğer aşılardan farksızdır. Aşının erişkinlerde görülen en sık yan etkisi enjeksiyon yerinde ağrı ve hassasiyettir. Bu şikayetler %10-64 oranında ortaya çıkar ve bir-iki gün içinde kaybolur. Aşıya bağlı ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik gibi sistemik belirtiler diğer aşılardan veya ilaç içermeyen bir enjeksiyondan fazla değildir. Ülkemizde uygulanan grip aşıları (İİV3 veya İİV4) inaktif (cansız) virus aşısı olduğundan aşıya bağlı grip gelişmesi mümkün değildir. Aşı felç yapmaz, kısırlığa neden olmaz, gebelerde de güvenle yapılabilmektedir” dedi.

SGK TARAFINDAN KARŞILANIYOR

Uzman Dr. Özdağlı, son olarak Ülkemizde grip aşısının şu gibi durumlarda SGK tarafından karşılandığını bildirdi;

“65 yaş ve üzerindeki kişiler, Yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler, Gebeliğin 2. veya 3. üç ayında (trimesterinde) olan gebeler, Astım dahil kronik akciğer ve kalp-damar sistemi hastalığı olanlar, Diyabet dahil herhangi bir kronik metabolik hastalığı bulunanlar, Kronik böbrek yetmezliği olanlar, Kan hastalığı (hemoglobinopatisi vb.) olanlar, Bağışıklık sistemi yetmezliği olan veya bağışıklığı baskılayan tedavi alanlar, 6 ay-18 yaş arasında olan ve uzun süreli aspirin (asetil salisilik asit) tedavisi alan çocuk ve ergenler. Bu kişiler için grip aşısı, hastalıklarını/gebelik durumunu belirten sağlık raporuna dayanılarak her branştan hekimlerce reçete edildiğinde yılda bir defaya mahsus olmak üzere karşılanmaktadır” dedi.

Hülya Karakuş

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.