Gübredeki artış çiftçiyi zora soktu

17.06.2021 10:31

Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, 2020 üretim yılına göre bu yıl gübre fiyatlarında yüzde 100’den yüzde 150’ye varan artışlar yaşandığına dikkat çekerek, hükümetten gübredeki artış oranlarını göz önüne alarak destek ve taban fiyatlarının girdi artış oranlarına göre güncelleme istediklerini bildirdi.

Gübredeki artış çiftçiyi zora soktu

Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, 2020 üretim yılına göre bu yıl gübre fiyatlarında yüzde 100’den yüzde 150’ye varan artışlar yaşandığına dikkat çekerek, hükümetten gübredeki artış oranlarını göz önüne alarak destek ve taban fiyatlarının girdi artış oranlarına göre güncelleme istediklerini bildirdi.

Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Meriç Ziraat Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Hüseyin Darcan başkanlığında yapılan toplantıya, Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, Havsa Ziraat Odası Başkanı Bülent Uzel, Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, Meriç Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Türkkan ve Enez Ziraat Odası Başkanı Recep Elmas katıldı. Toplantıda, süt yemi ve gübre fiyatlarını değerlendirdi.

“ÇİĞ SÜT FİYATI YÜZDE 27, SÜT YEMİ FİYATLARI İSE YÜZDE 75 ARTTI”

Toplantının ardından yapılan açıklamada; 2020 ve 2021 yılı fiyat değerlendirilmesine göre; yıllık çiğ süt fiyat artışı yüzde 27 ile sınırlı kaldığı, yıllık süt yemi fiyatlarının ise yüzde 75 artığını işaret edilerek, “2020 Süt teşvik pirim desteğinin 40 Krş /kg 2020 yılı haziran ayı çiğ Süt fiyatlarının 2.20 TL / kg, 2020 yılı Haziran ayı Süt yemi fiyatları 1.76 TL/kg., 2021 Yılı Süt teşvik pirim desteği 30 krş/kg, 2021 Yılı Haziran ayı çiğ Süt fiyatlarının 2.80 TL/kg 2021 Yılı Haziran ayı saf yem fiyatları 2.90 TL/kg 2020 ve 2021 yılı fiyat değerlendirilmesine göre yıllık çiğ süt fiyat artışı yüzde 27 ile sınırlı kalmıştır. Yıllık süt yemi fiyatları ise yüzde 75 olmuştur. Bu Süt yem paritesine göre Süt üreticilerimizin işletmelerini sürdürebilmeleri mümkün değildir. Her zaman dediğimiz gibi Süt Yem paritesinin 1kg Süt ile 1,5 Kg yem alınmasıdır” dedi.

“1 KG SÜT İLE 1KG YEM ALINAMIYOR”

1 kg Süt ile 1kg Yem alınamadığına dikkat çekilen açıklamada, “Şu an gelinen noktada 1kg Süt ile 1kg Yem alınamamaktadır bu sürdürülebilir bir durum değildir. Süt üreticilerimiz işletmelerini kapatmak hayvanlarını kestirmek zorunda kalmamalıdır. Süt ve Yem paritesi olan 1 kg süt ile 1,5 kg yem alınabilmesi için Hükümetimizden acil müdahale etmesini bekliyoruz. Bu yem fiyatlarının düşürülmesi veya üreticilerimize aylık olarak düzenli şekilde yem desteği verilmesi süt fiyatlarının yeniden gözden geçirilip yükseltilmesi süt teşvik primlerinin yükseltilerek aylık düzenli şekilde olarak ödenmesi şeklinde önerilir” denildi.

Tarımsal girdilerden olan gübre fiyatlarının aşırı şekilde yükselmesi tüm üreticileri kaliteli üretim yapamaz hale getirdiğine işaret edilen açıklamada, 2020 üretim yılına göre bu yıl gübre fiyatlarında yüzde 100’den yüzde 150’ye varan artışlar olduğu belirtildi.

“AYÇİÇEĞİNDE ÜRETİCİLERİMİZ GÜBRESİZ EKİME YÖNELDİ          “

Açıklamada şöyle denildi; “Örnekleme yapmak gerekirse Buğdayda Gübre maliyetimiz 1 dönüm Buğdaya 270.00 TL oranına gelmiştir. Gübre desteği 8 Krş’tan 16 Krş’a çıkmasına rağmen çok düşük kalmıştır. Çeltikte 1dönümde 350.00 TL’ye yükselmiştir. Çeltikte 4 Krş’tan 8 Krş’a çıkmasına rağmen çok düşük kalmıştır. Buna istinaden bölgemizin önemli bir ürün olan Ayçiçeğinde üreticilerimiz gübresiz ekime yönelmiştir. Bu da Ayçiçeğinde verim ve yağ oranı kaybına neden olacaktır. Biz Edirne Ziraat Odaları Başkanları olarak Hükümetimizden Gübredeki artış oranlarını göz önüne alarak destek ve taban fiyatlarının girdi artış oranlarına (Gübre, Mazot, İlaç Vb.) göre güncellenmesini istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler