Zorla gümrük sahasına girmeye çalıştılar! Valilikten Kapıkule açıklaması

24.05.2023 18:05

Edirne Valiliği, Kapıkule Sınır Kapısı’na gelerek Avrupa’ya gitmek isteyen marjinal bir grubun geçişlerine izin verilmemesi üzerine, grubun zorla gümrük sahasına girmeye çalıştıklarını bildirdi. Grubun, güvenlik güçlerinin müdahalesi ile gözaltına alındığını belirten Valilik, provakatif bir amaç taşıdığı değerlendirilen olayın organizatörleri ve azmettiricilerine yönelik adli tahkikatın başlatıldığını ifade etti.

Zorla gümrük sahasına girmeye çalıştılar! Valilikten Kapıkule açıklaması

Edirne Valiliği Kapıkule Sınır Kapısı’na gelerek Avrupa’ya gitmek isteyen marjinal bir grubun geçişlerine izin verilmemesi üzerine, grubun zorla gümrük sahasına girmeye çalıştıklarını bildirdi. Grubun, güvenlik güçlerinin müdahalesi ile gözaltına alındığını belirten Valilik, provakatif bir amaç taşıdığı değerlendirilen olayın organizatörleri ve azmettiricilerine yönelik adli tahkikatın başlatıldığını ifade etti.

Edirne Valiliği Kapıkule Sınır Kapısı’nda yaşanan olayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, sosyal medya hesapları üzerinden yayılmaya çalışılan “Kapıkule Gümrük Kapısının mülteciler tarafından işgal edildi” paylaşımlarının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi; “24.05.2023 günü saat 09.45 sularında otobüslerle Kapıkule Gümrük Kapısı önüne gelen marjinal bir grup kendilerinin “Ahmedi Barış ve Işık Dinine” bağlı olduklarını, bulundukları ülkelerde sözde bu nedenle baskı gördüklerinden bahisle Avrupa’ya gitmek istediklerini beyan etmişlerdir.

Yasal mevzuat çerçevesinde bu şekilde geçişlerine kesinlikle izin verilmeyeceği bildirilen grup içerisindeki bazı provokatörlerin etkisiyle gümrük sahasına zorla girmeye teşebbüs edilmesi üzerine gümrük muhafaza, jandarma ve polis ekiplerince orantılı bir müdahale gerçekleştirilerek, grubun tamamı gözaltına alınmıştır.

Gözaltına alınan grup içerisinde İngiltere, Tayland, İran, Irak, Azerbaycan, Cezayir, Ürdün ve Türk uyruklu şahısların bulunduğu görülmüş olup provakatif bir amaç taşıdığı değerlendirilen bu olayın organizatörleri ve azmettiricilerine ilişkin adli tahkikat tüm boyutlarıyla sürdürülmektedir.

Bahse konu grup içerisinde yer alan ve kendilerini gazeteci olarak tanıtan Birleşik Krallık uyruklu iki kişinin 22.05.2023 günü gece saatlerinde havayoluyla İstanbul’a geldikleri, akabinde bu grupla buluşarak Kapıkule Gümrük Kapısına kadar birlikte geldikleri tespit edilmiştir.

Grubun gözaltına alınması sonrasında Kapıkule Gümrük Kapısından giriş ve çıkış işlemlerine ivedilikle devam edilmiş olup, halihazırda da bahse konu gümrük kapımızda vatandaşlarımıza sorunsuz şekilde hizmet verilmektedir” ifadeleri kullandı.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler