DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21651460,22%
Edirne
17°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gürkan, B40 Zirvesi’nde konuştu

Gürkan, B40 Zirvesi’nde konuştu

ABONE OL
29 Kasım 2021 22:45
Gürkan, B40 Zirvesi’nde konuştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen B40 Balkan Şehirleri Ağı Zirvesi’nde konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tarihi bir ana tanıklık ettiklerini belirterek, “Bugün biz tarihi bir adım atıyoruz. Geleceğe dair öyle bir pencere, öyle bir perspektif çiziyoruz ki bu yüzden tarih bunu mutlaka kayıt altına alacak, mutlaka not edecektir” dedi.

B40 Balkan Şehirleri Ağı Zirvesi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. 24 Balkan Belediyesi’nin yer aldığı zirve 2 gün boyunca devam edecek. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açılış konuşmasını gerçekleştirdiği zirvede, belediye başkanları da söz aldı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, burada yaptığı konuşmada B40 Balkan Şehirleri Ağı Zirvesi’nin tarihi bir ana tanıklık ettiğini ifade etti.

Konuşmasında toplantının gerçekleşmesinde ilk adımı atan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür eden Gürkan, “Belki şu an farkında değiliz ama gelecekte tarih bu toplantıyı mutlaka not edecek, yazacak ve bu toplantının Balkan coğrafyasının gelişmesinde ve sürdürülebilirliğindeki katkısı çocuklarımız ve torunlarımız tarafından her zaman saygıyla anılacak. Balkanlarda yaşayan her ulus kimliğini korumakla birlikte aslında bir diğerinin de kardeşi, bir diğerinin paydaşı, bir diğerinin yoldaşı, yol arkadaşı, iyi günde- kötü günde, varlıkta-yoklukta. Çünkü bu coğrafya tüm milletlerin, tüm kültürlerin, tüm inançların ortak bir coğrafyası” dedi.

Bugün tarihi bir adım atıldığını belirten Gürkan, “Geleceğe dair öyle bir pencere, öyle bir perspektif çiziyoruz ki bu yüzden tarih bunu mutlaka kayıt altına alacak, mutlaka not edecektir. Bu birlikteliğe başlamak çok önemli ama sürdürebilirliğini sağlamak da en az onun kadar önemli olmalı. Eşit temsil, eşit birliktelikle ve herkesin eşit söz sahibi olarak bu birlikteliği sürdürmek istediğini bu masanın etrafındaki bütün başkanlar olarak görüyoruz ve izliyoruz. Edirne, Türkiye Cumhuriyeti’nin en batısındaki şehir. Hem Bulgaristan ile hem de Yunanistan ile komşuyuz. Benim şehrimden Yunanistan’a ulaşmak 3 km. Çoğu zaman akşam yemeklerini Yunanistan’da yiyoruz. Yürüyerek geçiyoruz Yunanistan’a. Bulgaristan 17 km. Bu sabah son rakamları aldım. 2021 yılında Edirne’ye gelen Bulgar vatandaşı sayısı 1 milyonun üzerinde. Yunan vatandaşı sayısı 150 binin üzerinde. Bizi ne birleştirebilir diye sormayacağım. Biz zaten bir aradayız. Bizi ne ayırabilir? Bizi ancak biz ayırabiliriz. Yerel yönetimlerin, özellikle halkın doğrudan temsileyetini almış yerel yönetimlerin güçlü yönlerini öne çıkartarak, birlikte oluşturacağımız bu platform, emin olun temsil ettiğimiz bütün halkların daha konforlu, daha adil bir yaşama ve hizmetlerden daha eşit bir şekilde yararlanmasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.