DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21795150,68%
Edirne
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gürkan’dan 24 Temmuz mesaji

Gürkan’dan 24 Temmuz mesaji

ABONE OL
24 Temmuz 2019 11:08
Gürkan’dan 24 Temmuz mesaji
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 24 Temmuz tarihinin Türk tarihinde iki ayrı öneme sahip olduğunu belirterek, “24 Temmuz hem basından sansürün kaldırışının tarihi hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusunun kazanıldığı gündür. Bu yüzden 24 Temmuz tarihi bize özgürlüğü, bağımsızlığı ve hürriyeti ifade eder” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı ile Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 96. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Basında sansürün kaldırılışının 111. yılının kutlandığını ifade eden Başkan Gürkan, yayınladığı mesajda şunları söyledi;

“24 Temmuz 1908 tarihi Türk Basını’ndan sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamış ve sansür, ağır suçlardan biri sayılmıştır. O günden bu yana her yıl 24 Temmuz günü Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanıyor. Özgür basın bugün modern dünyanın en önemli unsurları haline gelmiştir. Her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğü en temel hakkıdır. Kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma görevi gören basın, demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurudur. Basın, ülke yönetimi ve halk arasında köprü görevi görmekte, halkın haber alma hakkını kullanması ve kamuoyu oluşturmasında etkin rol oynamaktadır. Bu nedenle haber ve bilgi akışını sağlamak adına günün her anında yılmadan, gece gündüz, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde, hangi şartlarda olursa olsun görevini başarıyla yerine getiren basın çalışanlarımızın, fikir işçilerimizin basın bayramını bir kez daha kutluyorum”

Türkiye Cumhuriyeti için 24 Temmuz’un ayrı bir öneme daha sahip olduğunu belirten Gürkan, “24 Temmuz 1923 tarihi ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusunu kazandığı bir tarihtir. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı azim, inanç, cesaret, fedakarlık ve kararlılıkla yürüten yüce Türk milleti, kazandığı bu zaferi Lozan Barış Antlaşması ile taçlanmıştır. Lozan Barış Antlaşması, Edirne için de çok büyük öneme sahiptir. Edirne’nin turizmine büyük katkı sağlayan Karaağaç toprakları da Lozan Antlaşması’yla kazanılmıştır. Türkiye’nin tapusunun kazanıldığı diplomatik bir zafer olan Lozan Barış Antlaşması’nın yıldönümünü kutluyor, başta Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü ile Lozan heyeti üyelerini rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum. Ruhları şad olsun. Bu toprakları bize vatan yapan tüm şehitlerimizin, aziz hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.