DOLAR 32,4187 -0.18%
EURO 34,8315 -0.19%
ALTIN 2.496,410,50
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 20775810,64%
Edirne

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gürkan’dan destek çağrısı

Gürkan’dan destek çağrısı

ABONE OL
9 Şubat 2023 15:17
Gürkan’dan destek çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, depremin ilk gününden bu yana büyük bir yardımlaşma örneği gösteren Edirnelilerden bir destek daha istedi. Deprem bölgesindeki koşulların çok ağır olduğuna dikkat çeken Gürkan, “Evet, hepimiz zor günlerden geçiyoruz, ekonomik olarak sıkıntıdayız. Ama orada bekleyen vatandaşlarımız için, yurttaşlarımız için, Türkiye Cumhuriyeti’nin o güzel insanları için bir gayret daha” diyerek, özellikle konserve tarzı yiyeceklerin Atatürk Kültür Merkezi’ne ulaştırılmasını istedi.

Gürkan, Edirnelilere seslendi. 6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen büyük deprem felaketinin 4. gününde olduklarını ve can kaybı sayısının 12 bini geçtiğini belirten Gürkan, “Edirneliler olarak ilk günden bu yana verdiğiniz destek, yardımlaşma, duygusu, gönüllü olarak çalışmalara katılma faaliyetleri nedeniyle gerçekten bir kez daha Edirneli olmaktan, sizlerle birlikte aynı havayı solumaktan onur ve gurur duydum. Bu anlamda hepinize minnettarım. Pazartesi sabahı depremin 4.17’de meydana gelmesinden sonra sabah 9.00’da, 9 kişilik ilk arama kurtarma ekibimizi ve Trakya’da tek olan kaza kırım aracını deprem bölgesine doğru yola çıkardık” dedi.

Arama kurtarma ekiplerinin deprem bölgesinde canla başla görev yaptığını belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Mobil İkram Aracımız ve 20’ye yakın personelimiz Kahramanmaraş Elbistan’da bu arama kurtarma çalışmalarını halen devam ettiriyorlar. Yine sizlerin muhteşem yardımlaşma duyguları ile hazırladığı yardım paketleri, bunların içinde battaniyeden, giysiye, bebek bezinden, kadın hijyen petlerine çeşitli giysileri, yataklara, yorganlara, gıdalara kadar varan tüm yardımlarınızı Edirne Gönüllüleri ile birlikte Atatürk Kültür Merkezi’nde tasnif ettik. Ve dün gece 00.30 itibariyle 18. yardım TIR’ımızı da yola çıkardık. Bu TIR’larımızın hepsinin, bilgileri var, nereye ulaştıklarının bilgisi var. Toplam olarak, 9 TIR Hatay’a, 1 TIR Adana’ya, 1 TIR Gaziantep’e, 7 TIR’ımız ise Kahramanmaraş’a gittiler. Ve şundan emin olabilirsiniz toplamış olduğunuz yardımların hepsi oradaki depremzedelere ulaştı.  Ancak gerek hava koşullarının olumsuzluğu, kışın çok sert geçmesi ve o bölgedeki insanların yardım alacak başka hiçbir yer bulamayışı, marketlerin kapalı olması, akaryakıt ihtiyacı, elektriğin tam olarak verilememesi nedeniyle yardım ihtiyaçları devam ediyor. Edirneliler olarak bizlerin o ulvi dayanışma duygunuzu çok iyi biliyorum. Evet, hepimiz zor günlerden geçiyoruz, ekonomik olarak sıkıntıdayız. Ama orada bekleyen vatandaşlarımız için, yurttaşlarımız için, Türkiye Cumhuriyeti’nin o güzel insanları için bir gayret daha” diye konuştu.

Şuanda Giysiden daha çok gıda maddesine ihtiyaç duyulduğunu belirten Gürkan, “Oradaki insanların ihtiyaçları var ama bölgenin şartları nedeniyle maalesef kuru gıdaları, bakliyatları pişirecek, servis edecek, koyacak kaplar yok. Daha çok hazır gıdalara yönelmemiz gerekiyor. Şehrimizdeki iş insanları yardımlar yapıyorlar. Fırıncılardan, fabrika sahiplerine, işletme sahiplerinden, atölye sahiplerine, küçük işletmelerden, büyük işletmelere kadar. Bu yardım TIR’ımızı tekrardan yola çıkarmak istiyoruz. Bu yüzden içerisinde bebek bezi, bebek maması, biberon, emzik, ıslak mendil, kadın hijyen pedi, hijyen seti, ilk yardım seti, bebek-çocuk kıyafetleri, ayakkabı, mont, battaniye ve pil, şarj aleti, powerbank gibi malzemelerle, aç-ye türündeki konserve gıda yardımlarınızı deprem bölgesine ulaştırmak istiyoruz.   Sizlerden bir kez daha destek istiyoruz, bebeklerimiz, çocuklarımız, kadınlarımız, insanlarımız için” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.