DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.491,090,28
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 20728290,40%
Edirne

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gürkan’dan, İmamoğlu için atıf önerisi

Gürkan’dan, İmamoğlu için atıf önerisi

ABONE OL
23 Ocak 2023 17:12
Gürkan’dan, İmamoğlu için atıf önerisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Atina’da düzenlenen B40 Balkan Belediyeleri Zirvesi’ne katılan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, burada yaptığı konuşmada İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ifade özgürlüğü noktasında uğramış olduğu haksızlığa, buradan çıkacak olan sonuç deklarasyonunda da bir cümle ile atıf yapılması önerisinde bulundu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrısıyla geçtiğimiz yıl İstanbul’da kurulan ‘B40 Balkan Belediye Başkanları Zirvesi bu kez Atina’da gerçekleştirildi.

Zirvede, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dönem başkanlığını Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis’e devir ederken, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Balkan Belediye Başkanları ile önemli görüşmelerde bulundu. 11 ülkeden 24 kentin belediye başkanın yer aldığı zirvede konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin Yunanistan ve Bulgaristan sınırındaki tek şehri olduğuna dikkat çekti.

Edirne’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin Balkanlara açılan kapısı olduğunu belirten Gürkan, “Edirne 8 bin 300 yıllık geçmişi ile Trakların, Büyük İskender’in Makedonlarının, Doğu Roma Bizans’ın ve Osmanlı’nın kadim şehirlerinden birisi. 8 bin 300 yıllık tarihinde, bu kültürde burada yaşamış her inancın, her etnik kökenin ve her dinin eklenmesini görüyoruz. Bugün Edirne’de Türkiye İstanbul ve Antalya’dan sonra en çok turist alan, yıllık 6 milyon turist ile bir turizm kenti, bir tarım kenti. Kuşkusuz Balkanlardaki farklılıklarımız aslında bizim zenginliğimizin de temel parametresi. Bir taraftan birbirimizi tamamlayan milletler, unsunlar ve inançlarız; diğer taraftan farklılıklarımız ile bu kültürel mozaiği, zenginliği gittikçe güçlendiriyoruz. Edirne’de her yıl gelen turistler bizim muhteşem kentimizin, tarihi, doğası, kültürü, gastronomisi ile bütün dünyada tanınmasının yolunu açıyor. Diğer taraftan geçen yıl hep birlikte kurduğumuz B40’ın Balkan coğrafyasındaki bütün milletler için ve halklar için uygun işbirlikleri zemini yaratacağından hiç kuşkumuz yok. Bu bağlamda kuruluş aşamasını geçmiş olan Balkan Belediler Ağı’nda artık somut işbirliklerine dönme zamanı. Edirne’nin fiziki olarak en yakın belediyesi Yunanistan’ın Orestiada Belediyesi. Bazen biz akşam yemeğine oraya gidiyoruz, onlar Edirne’ye alışverişe geliyor ama somut bir projeyi, birlikte çalışabilecek bir projeyi birlikte gerçekleştiremiyoruz. Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis’in belediyelerin işbirliği yapma konusunda daha aktif bir rol oynayacağı umudunu taşıyoruz. Çünkü coğrafyamızda, özellikle yakın coğrafyamızdaki belediyelerle somut işbirlikleri bizim avantajlı olduğumuz alanlarda ve eksik olduğumuz konularda birbirimizi tamamlamamız anlamında bizlere çok yardımcı olacaklar” dedi.

Gürkan sözlerine “Türkiye’de demokrasinin ve özgürlüğün bir sembolü olarak gördüğümüz, dostumuz, Sevgili İstanbul Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun ifade özgürlüğü noktasında uğramış olduğu haksızlıkları, buradan çıkacak olan sonuç deklarasyonunda da bir cümle ile atıf yapılması önerisini iletmek istiyorum” diyerek son verdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.