DOLAR 28,9623 0.15%
EURO 31,8452 0.18%
ALTIN 1.901,810,27
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 11072733,57%
Edirne

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Halk Sağlığı Sokağı açıldı

Halk Sağlığı Sokağı açıldı

ABONE OL
7 Eylül 2019 11:02
Halk Sağlığı Sokağı açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de Halk Sağlığı Haftası kapsamında “Halk Sağlık Sokağı” açıldı. Kurulan standlarda sağlık çalışanları tarafından vatandaşların aşı, tansiyon, kan şekeri ve karbon monoksit ölçümleri yapıldı.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Halk Sağlığı Haftası kapsamında tarihi Eski Camii arkasında “Halk Sağlığı Sokağı” açıldı.

Açılışta konuşan Edirne Vali Vekili Dr. Yusuf Güler, İnsan sağlığını tehdit eden unsurlara karşı çok ciddi çalışmalar yapıldığını belirterek, “Özellikle bilinçlendirme ve farkındalık yaratma bağlamında bu etkinliğin de faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan da, halkla iç içe bir sağlık çalışmasını sürdürme gayretinde olduklarını belirterek, “Amacımız, birinci basamak sağlık hizmetlerine dikkati çekmek. Bu hizmetleri halkımızın ayağına götürerek farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz” diyerek, birinci basamak sağlık hizmetlerinin önemine değindi.

Halk Sağlık Sokağı açılış töreninde Ulusal Kanser Tarama Programı çerçevesinde yürütülen ve kanser tarama hizmetleri arasında yer alan meme kanseri taraması oranlarında İlimizin ‘Türkiye İkincisi’ olmasına vesile olan Kanser Erken Teşhis Merkezi (KETEM) çalışanlarına teşekkür belgeleri takdim edildi.

Kurdele kesimiyle açılan Halk Sağlığı Sokağında; anne, çocuk ve ergen sağlığı, ağız ve diş sağlığı, organ bağışı, kanserden korunma ve erken teşhis, teknoloji bağımlılığı, bağımlılıkla mücadele, ruh sağlığı, bulaşıcı olmayan hastalıklar ve kronik hastalıklar gibi pek çok konuda sağlık çalışanları tarafından vatandaşa, bilgilendirme yapılarak, aşı, tansiyon ölçümü, kan şekeri ve karbon monoksit ölçümleri yapıldı. Halkın yoğun olarak ilgi gösterdiği stantlarda broşür, bez çanta, sağlık çocuk dergisi ve sağlığım için not defterleri dağıtılmıştır.

Açılış; Edirne Vali Vekili Dr. Yusuf Güler, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Selma Heves Yılmaz, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı M. İshak Yıldırım, Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Vekili Dr. Duygu Akbaşak, Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. S. Hakan Akıncı, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Cem Uzal, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Atakan Sezer, Ekol Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tuncay Çağlar, Yeşilay Şube Başkanı Sebahattin Bilgiç, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, akademisyenler, hekimler, sağlık çalışanları ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Tolga Taşdelen

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.