DOLAR 32,2399 0.06%
EURO 34,9889 0.41%
ALTIN 2.428,480,30
BIST 10.433,12-0,44%
BITCOIN 21947960,34%
Edirne
25°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Hayatın İçinde Matematik’

‘Hayatın İçinde Matematik’

ABONE OL
25 Kasım 2020 13:07
‘Hayatın İçinde Matematik’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Rumeli Üniversitesi ve Balcı Vakfı ortak projesi ‘Hayatın İçinde Matematik’, gençlere matematiği sevdirmeyi ve farklı yönlerini öğretmeyi hedeflemekte.

Hayatını eğitime adamış bir matematik öğretmeni olan, İstanbul Rumeli Üniversitesi kurucusu Mehmet Balcı’ya göre Matematik sadece sayılar, denklemler ya da problem değildi. “Matematik doğanın dengesi, varoluşun sebebidir.

‘Önemli olan ona doğru açıdan bakmak ve gizli bahçesini keşfedebilmektir’, diye anlatan Mehmet Balcı’nın anısına hazırlanan projeden, ilk etapta lise öğrencileri yararlanabilecek.

Balcı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fikriye Balcı ve İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Tamer Dodurka hem kurucuları Mehmet Balcı hem de yeni projeleri hakkında açıklamalarda bulundular.

Balcı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fikriye Balcı, projenin kendisi için manevi açıdan çok değerli olduğunu belirterek, ‘’Vakfımızın öncülüğü ve üniversitemizle iş birliği içerisinde ‘Hayatın İçinde Matematik’ projesini hayata geçirdiğimiz için çok mutluyum. Her 24 Kasım’da kurucumuz Mehmet Balcı’yı özel törenlerle anıyoruz. Belki bundan sonra, hiç tanımadığımız binlerce öğrenci Mehmet Balcı’yı bizlerle birlikte anacak’’ dedi.

Fikriye Balcı sözlerine şöyle devam etti;

‘’Mehmet Balcı matematiğin daha iyi anlaşılması, güzelliklerinin görülmesi ve öğrencileri tarafından sevilmesi için çok çalıştı. Mehmet Balcı “Matematik sadece sayılar, denklemler ya da problem değildir. Matematik doğanın dengesi, varoluşun sebebidir. Önemli olan ona doğru açıdan bakmak ve gizli bahçesini keşfedebilmektir” derdi. Bizler de bu gizli bahçenin kapılarını gençlerimize açmak istiyoruz. Matematiğin uçsuz bucaksız dünyasında birlikte, keyifle yolculuk edelim. Projemiz kapsamında matematiğin sihirli dünyasında buluşarak, merak edilen her sorunun cevabını birlikte keşfedelim. Matematik öğretmenlerimizle hazırlanan birbirinden heyecanlı, birbirinden keyifli videolar ve canlı derslerle yıl boyunca beraber olacağız’’ dedi.

Milli Eğitim Müdürlükleri ile görüşerek Silivri’yi pilot bölge olarak seçtiklerini aktaran Fikriye Balcı sözlerini şöyle tamamladı;

‘’Bu bölgede lise çağında olan öğrenci gençlerimizle matematiğin şifrelerine doğru ilk yolculuğumuz, Ocak 2021’de başlayacak. Sonraki süreçte ise farklı bölgelerden öğrencilerle ve nihayetinde ülkemizin her köşesinden lise öğrencilerimizle yolumuza devam ediyor olacağız’’

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Tamer Dodurka ise yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Matematiğin hayatın ta kendisi olduğunu söyleyen, bu özel ve önemli dersi öğrencilerine bambaşka bir dille anlatan kurucumuz Mehmet Balcı’yı her 24 Kasım’da özel törenle anıyoruz. Bu öğretmenler gününde ise Mehmet Balcı’nın izinde gençlerimizi matematikle yeniden tanıştırmak için yola çıkıyoruz. Projemiz kapsamında, lise öğrencileri, hayatımızdaki kusursuz düzenin temelini oluşturan matematiği ücretsiz ve online dersler ile severek öğrenecek. Proje kapsamında ilk amacımız öğrencilere matematik sevgisini kazandırmak. Bunun yanı sıra, yenilikçi öğretme yöntemlerini kullanarak öğrencilere matematiğin hayatımızdaki en temel ders olduğunun bilincini de kazandırmak istiyoruz’’ dedi.

 

İstanbul Rumeli Üniversitesi Hakkında

İstanbul Rumeli Üniversitesi, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. Çağdaş ve evrensel düşünce yapısına sahip olan, vatan sevgisi ve milli değerlerin kıymetini iyi bilen Rumeli Felsefesi doğrultusunda yetiştirdiği ve toplumun ihtiyacı olan bilim insanlarını ülkeye kazandırmak; bilgili, çağdaş, donanımlı, deneyimli, topluma yararlı, araştırmacı gençler yetiştirmeyi hedefleyen bir yüksek eğitim kurumu olmak amacını taşımaktadır. İstanbul Rumeli Üniversitesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında Silivri, Haliç ve Bostancı Yerleşkelerinde 5 Fakültede 18 Bölüm, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna bağlı 16 Program, Meslek Yüksekokuluna bağlı 10 Program, Lisansüstü Eğitim Enstitüsüne bağlı 10 bölümde eğitim vermektedir.  2021- 2022 eğitim öğretim yılında Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi’nin açılması planlanmaktadır.

 

Balcı Vakfı Hakkında

Balcı Vakfı, Matematik öğretmeni ve eğitim gönüllüsü olan Mehmet Balcı’nın “Eğitim bir toplumun en değerli yapı taşıdır” düşüncesinden yola çıkarak, 20 yılı aşan bir hazırlık aşamasından sonra 2010 yılında kurulmuştur. Vakıf, Mehmet Balcı’nın ömür boyu sürdürdüğü eğitime destek faaliyetlerini kurumsallaştırmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla hizmet vermektedir.Balcı Vakfı, 23 Nisan 2015 yılında kuruluşunu tamamladığı İstanbul Rumeli Üniversitesi ile eğitim ideallerini Mehmet Balcı’nın hayal ettiği ölçüde kurumsallaştırmıştır. Böylece desteklenen yüzlerce öğrenci sayısı, binli rakamlara ulaşmıştır.  İstanbul Rumeli Üniversitesi’nin büyümesi ile de on binlerce öğrencinin desteklenmesi hedeflenmektedir.İstanbul Rumeli Üniversitesi Mehmet Balcı Yerleşkesi’nin yanı sıra gençlere doğa sevgisini ve çevre bilincini aşılamak amacıyla 1986 yılından beri öncelikli olarak peyzaj çalışmalarının başlatıldığı Fikriye Balcı Yerleşkesi, geçen 30 sene içerisinde yeşillendirme çalışmaları, ağaçlandırma işlemleri, özel yürüyüş yolları ve sosyal alanları ile adeta bir yeşil cennete dönmüştür.Büyük emeklerle kurulan ve bugün İstanbul Rumeli Üniversitesi yerleşkeleri aracılığıyla yüzlerce öğrenciye burs veren vakıf aynı zamanda gençleri yeteneklerini keşfetmeleri için de desteklemektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.