DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21126340,07%
Edirne
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Haydi veliler aşıya

Haydi veliler aşıya

ABONE OL
2 Ağustos 2021 11:08
Haydi veliler aşıya
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Öğrenci Velileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Veli-Der) Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Ziya Gökerküçük, yüz yüze eğitimin aşılanmalar yapılırsa başlayabileceğini söyleyerek “Velilerimize ve çocuklarımızla bir arada olan yetişkinlere çağrımız nettir; Bir dönemi, bir kuşağı yitirmek istemiyorsak haydi veliler aşıya” dedi.

“YÜZ YÜZE EĞİTİM OLMADIĞINDA ÇOCUKLARIN SAĞLIĞI, GELİŞİMİ TEHDİT ALTINDADIR”

İktidarın kolay yolu seçerek okulları kapattığını ve yüz yüze eğitimin olmadığı yerde çocukların sağlığının gelişiminin tehdit altında olduğunu belirten Veli Der Yönetim Kurulu Üyesi Ziya Gökerküçük, “Eğitim, yüz yüze ve eğitim kurumuna devam ederek okulda olur. Öğrenci; olağanüstü dönemlerde ayrı kalmak zorunda olsa da, okuluna devam koşullarının önündeki engeller acilen çözüme kavuşturulmalıdır. 2020 Mart’ından bu yana ülkemizde de görülen ve yaşamımızı etkileyen Covid-19 virüsü sonrasında en önce kapanan kurumların başında maalesef okullarımız olmuştur. Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu (UNİCEF) salgın sonrası yaptığı ilk açıklamada okulların kapatılmaması için çağrıda bulunmuş ve önlemler alınarak kapatılan okulların acilen açılmasını savunmuştur. Ancak iktidar kolay yolu seçmiş ve okulları kapatarak yüz yüze eğitimi sonlandırmıştır. Devamında ise altyapısız ve düzensiz bir şekilde uzaktan eğitim modelini üretmiştir. Bu dönemde çocuklar okuma ve temel matematik becerilerini yeterince geliştirememiş, 21. yüzyıla ayak uydurabilmek için ihtiyaç duydukları beceri ve yetenekleri edinememişlerdir. Yüz yüze eğitimin gerçekleşmediği durumlarda çocukların sağlığı, gelişimi, güvenliği ve iyi olma hali tehdit altındadır. Akranlarından uzak çocukların hareketliliklerinin azalmasıyla, fiziksel zindeliklerini kaybetmekte ve duygusal açıdan stres belirtileri gösterebilmektedir. Okulların sunduğu sosyal güvenlik ağlarının yokluğunda ise çocuklar istismara, çocuk evliliklerine ve çocuk işçiliğine karşı savunmasız hale gelebilmektedir. Okul faaliyetlerine ilişkin kararlar alınırken, öncelikle yerel düzeyde bulaş riski değerlendirilmelidir. Mümkün olan durumlarda okulların ülke çapında kapatılmasından kaçınılmalıdır. Yetkili makamlar sokağa çıkma kısıtlamalarını kaldırmaya başladığında ise okullar, ilk açılması gereken kurumlar arasında olmalıdır” dedi.

“OKULLAR SALGINA İLİŞKİN ROL OYNAMIYOR”

Salgında okulların payının olmadığına dikkat çeken Gökerküçük, “Bilinmelidir ki; çocuklar bir yıl daha okula gidemezse bunun sonuçları gelecek nesilleri de etkileyecektir. Bu nedenle okulları kapatmak, diğer bütün seçenekleri değerlendirdikten sonra başvurulacak son çare olmalıdır. Okulların, salgının yayılmasında rol oynamadığına ilişkin birçok bilimsel çalışma ve kanıt mevcuttur. Tüm bu veriler doğrultusunda okulların açık kalmasını sağlamak gerekmektedir” dedi.

“16 YAŞ ÜSTÜ ÇOCUKLAR AŞILANMALI”

Velilerin olduğu kadar 16 yaş üstü çocuklarında aşılanması gerektiğini söyleyen Gökerküçük, “2021-2022 eğitim öğretim yılının başlamasına az bir zaman kaldığı bu günlerde biz veliler olarak da okulların açılması için üzerimize düşen görevleri yapmalı ve sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Bu görevler arasında Sağlık Bakanlığı’nın çağrısına kulak vererek gerekli aşılarımızı yaptırmalıyız. Biz velilerin aşı olması yanında 16 yaş üstü çocuklarımızın da aşılanmasını sağlamalıyız. Daha açık bir ifadeyle toplumun tüm kesimlerinin aşı olması okullarımızın açılmasına dayanak olacağı gibi sosyal yaşamımızı da olumlu etkileyecektir. Biliyoruz ki; bu tür salgınlarda aşılanmanın her zaman iki yararı vardır; öncelikle bireysel olarak bizi hastalıktan koruyabilir. Diğer yandan toplumda yeterli sayıda kişi etkin bir şekilde aşılanabilirse salgın sınırlanabilir hatta sonlanabilir. Öte yandan bugünkü bilgiler ışığında; bu salgın hayatımızdan tamamen çıkana kadar aşı olmuş olsak da rehavete kapılmadan maske, mesafe ve temizlik önlemlerine eksiksiz uygulamaya devam etmeliyiz” dedi.

“HAYDİ VELİLER AŞIYA”

Gökerküçük, “Hepimiz verileri okuyoruz; aktif vakaların yaklaşık yüzde 87’si aşısı tamamlanmamış kişilerden oluşuyor. Mevcut aktif vakalar içinde tam aşılı olup hastalığa yakalananların oranı yüzde 5’den az. Hastanede yatan hastalarımızın yüze 95’i de aşısı tamamlanmamış kişiler. Edirne Veli Der olarak özellikle velilerimize ve çocuklarımızla bir arada olan yetişkinlere çağrımız nettir; aşı olalım, 16 yaş üstü çocuklarımızı aşılatalım ve toplumun tüm bireylerinin aşı olmasını sağlamaya çalışalım. Ortak amacımız; hepimizi etkileyen ve ilgilendiren eğitim sürecinde okullarımızın açılması, yüz yüze eğitimin devamının sağlanması olmalıdır. Yetkili makamlar da eğitim öğretim yılının başlamasına az zaman kaldığı bu günlerde, okulları pandemi koşullarına hazır hale getirmeli ve görevlerini en ince ayrıntısına kadar planlamalıdırlar. O halde Veli Der olarak diyoruz ki; bir dönemi, bir kuşağı yitirmek istemiyorsak haydi veliler aşıya” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.