DOLAR 33,0066 0.32%
EURO 35,4599 0.24%
ALTIN 2.474,930,23
BIST 10.660,96-0,99%
BITCOIN 2008025-1.56102%
Edirne
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Hayvancılık projesinde 2. etap

Hayvancılık projesinde 2. etap

ABONE OL
10 Şubat 2021 11:42
Hayvancılık projesinde 2. etap
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne ve ilçelerinde küçükbaş hayvan varlığının artırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilerin sürülerinin ve ölçeklerinin büyütülmesi amacıyla hayata geçirilen “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesinin 2. Etap müracaatları başladı.

Edirne Valiliğinin koordinasyonunda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Ziraat Bankası iş birliğiyle yürütülen proje ile üreticiler faizsiz uygun şartlarda kredi imkanına kavuşuyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada 2. Etap başvurularının 8 Şubat 2021 tarihi itibariyle başladığı belirtilerek, başvuruların şahsen 8 Mart 2021 tarihine kadar İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne yapılması gerektiği bildirildi.

Açıklamada, “Proje; kendi adına küçükbaş̧ hayvan yetiştiriciliği yapan veya daha önce yapmış̧ olanlardan, işletmesinde 6-24 aylık dişi hayvan sayısının asgari 100 adete tamamlanması gerekmekte olup, kredi süresince (azami 7 yıl) işletmesinde dişi küçükbaş̧ (6-24 ay dişi ) hayvan sayısı 100 başın altına düşmeyecektir. Ziraat Bankası tarafından proje kapsamında hayvan ve yem alımı için üretici başına kullandırılabilecek yatırım ve işletme kredisi toplamı 150.000 TL olup, yatırım kredilerinde 100.000 TL’ye kadar sıfır faiz, 1 yıl ödemesiz dönem ve azami 7 yıl vade, işletme kredilerinde 18 ay vade ve düşük faiz uygulanacaktır” denildi.

BAŞVURU SAHİBİNDE ARANILACAK ŞARTLAR

Yapılan açıklamada projeye başvuru için aranılacak şartlar ise şöyle sıralandı;

“Başvuru tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş̧ olması, Projenin başlangıç̧ tarihi itibariyle faal olarak küçükbaş̧ hayvancılık yapıyor veya daha önce küçükbaş̧ hayvancılık yapmış̧ olması, İlk kez küçükbaş̧ hayvancılık faaliyetinde bulunacak olanlar Proje kapsamında değerlendirmeye alınmaz. İşletme devir alarak başvurmaları halinde de başvuruları kabul edilmez. Proje kapsamında alacağı hayvanlarla birlikte işletmesindeki dişi küçükbaş̧ hayvan varlığını asgari 100 (yüz) başa ulaştırmalı ve Proje kapsamında kullanacağı Yatırım Kredisinin devamı boyunca Proje kapsamındaki ırklara sahip dişi hayvan varlığını, Proje kapsamında edindiği hayvan sayısının/100 (yüz) başın (hangisi yüksekse) altına indirmemelidir. İşletmesinin bulunduğu yerde ikamet ediyor olmalıdır. Küçükbaş̧ hayvancılık yapmaya elverişli ve Proje kapsamında edineceği hayvanlarla tüm sürüsünü barındırma kapasitesi bulunan barınağa (ağıla) sahip olmalıdır. Faaliyet gösterdiği bölgede bulunan meralardan yararlanıyor olmalı/mera kullanımına engel hali bulunmamalı ve/veya yıllık kaba yem ihtiyacının asgari yüzde 50’sini yetiştirme imkanına sahip olmalıdır. Üreticinin projeye başvurabilmesi için yer alan 3 maddeden 1 tanesini sağlaması yeterlidir (Üreticinin meradan yararlanması; Yıllık kaba yem ihtiyacının asgari yüzde 50 sini yetiştirmesi; Üretici meradan yararlanıyor ve yıllık kaba yem ihtiyacının asgari yüzde 50’sini yetiştiriyor olması) Proje kapsamında alınacak hayvanların kendi işletmesinden çıkmamış̧ olması gerekmektedir. Proje kapsamında hayvan satmış̧ olan kişiler tekrar aynı hayvanlar için projeden faydalanamaz. Birinci derecede akraba arasındaki alım / satımlar Proje kapsamına alınmayacaktır”

BAŞVURU SAHİBİNDEN İSTENEN BELGELER

Başvuru sahibinden istenen belgeler ise açıklamada şöyle sıralandı;

“Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü̈ Nedenim Var’ projesi Başvuru Dilekçesi. İşletme Tescil Belgesi, Hayvan Mevcudunu Gösterir Liste, 01.09.2020 tarihinden itibaren Geçmiş̧ Hayvan Hareket Bilgisi. İkametgâh belgesi (E-Devlet üzerinden son 30 güne ait alınan belgeler geçerlidir.) Sabıka Kaydı (E-Devlet üzerinden son 30 güne ait alınan belgeler geçerlidir.) Varsa Yıllık Kaba Yem Üretimini Gösteren ÇKS Belgesi, Yetiştiricinin faaliyet gösterdiği bölgede mera, çayır, otlatma alanlarından yararlanabildiğine dair yazılı beyanı. Varsa Tarım ve Hayvancılıkla ilgili mesleki eğitim veren ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarından mezun olduğuna dair diploma sureti. Varsa hayvan yetiştiriciliği konularında almış̧ olduğu kurs bitirme belgesi. Şehit yakını (anne-baba-eş-kardeş̧-çocuk) ve gazi ise; onaylı belge. Varsa Proje kapsamındaki faaliyetlerle ilgili olarak kiralanan, barınak/mera/otlak/yem bitkisi üretim alanları ile ilgili olarak yapılan, en az yedi yıllık kredi vadesi ile uyumlu kira sözleşmesi. Taahhütname (Sözleşme imzalama aşamasında verilecektir)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.