Hekimler yarın iş bırakıyor

07.02.2022 14:33

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, hekimlerin özlük haklarında iyileştirme sağlayacak kanun teklifinin bir an önce çıkarılması gerektiğini belirtti. Altun, 8 Şubat Salı günü ülke genelinde aile sağlığı merkezleri ve hastanelerde rutin poliklinik işlemlerinin yapılmayacağını söyledi.

Hekimler yarın iş bırakıyor

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, hekimlerin özlük haklarında iyileştirme sağlayacak kanun teklifinin bir an önce çıkarılması gerektiğini belirtti.

Altun, odada düzenlediği basın toplantısında, tüm hekimlerin bazı sorunlar yaşadığını bunu da zaman zaman dile getirdiklerini belirtti.

Hekimlerin büyük çoğunluğunun maaşlarının yoksulluk sınırı altında kaldığını savunan Altun, “Çok ciddi geçim kaygısı çekiyorlar. Çok riskli görevler yapan ve beraberinde uzun süreli görev yapan hekimlerin bir an evvel bu özlük hakları ile ilgili düzenlemelerin mutlaka yapılması gerekir.” dedi.

Türkiye’de sağlık çalışanları veya hekimlere yönelik şiddetin devam ettiğini vurgulayan Altun, sağlıkta şiddeti önleyecek tarzdaki bir yasal düzenlemenin en kısa sürede çıkarılması gerektiğini söyledi.

Altun, çalışma koşullarına ilişkin düzenleme yapılmaması, Kovid-19’un meslek hastalığı sayılmaması ve özlük haklarında iyileştirmeye gidilmemesi nedeniyle Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları tarafından 8 Şubat 2022 Salı günü iş bırakma yapılacaklarını belirterek vatandaşlardan da bu konuda kendilerine destek vermesini istedi.

8 Şubat Salı günü ülke genelinde aile sağlığı merkezleri ve hastanelerde rutin poliklinik işlemlerinin yapılmayacağını aktaran Altun, o gün sadece acil sağlık sorunu olan insanlara acil servislerde hizmet verileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler