DOLAR 32,9216 0.07%
EURO 35,4215 0.08%
ALTIN 2.462,97-0,25
BIST 10.767,85-0,03%
BITCOIN 2004884-2.77806%
Edirne
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Hızlı Tren için temel atılıyor

Hızlı Tren için temel atılıyor

ABONE OL
25 Eylül 2019 10:42
Hızlı Tren için temel atılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin Çerkezköy-Kapıkule Kesimi’nin temel atma töreni bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Avrupa Birliği’nin Hareketlilik ve Ulaştırmadan Sorumlu Komiseri Violeta Bulc’un katılımıyla gerçekleştirilecek.

Avrupa Birliği-Türkiye Mali iş birliği projesi çerçevesinde yapılacak olan Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin Çerkezköy-Kapıkule kesiminin inşası için bugün temel atma töreni düzenlenecek.

TARİHİ KARAAĞAÇ TREN İSTASYONUNDA TÖREN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Avrupa Birliği’nin Hareketlilik ve Ulaştırmadan Sorumlu Komiseri Violeta Bulc’un katılımlarıyla 25 Eylül 2019 tarihinde saat 11:45’te Tarihi Karaağaç Tren İstasyonunda gerçekleştirilecek.

EN BÜYÜK ALTYAPI PROJELERİ ARASINDA

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Avrupa Birliği-Türkiye Mali İş birliği çerçevesinde IPA II Döneminde gerçekleştirileceği en büyük altyapı projeleri arasında yer alıyor. Projeye tahsis edilen IPA fonu Türkiye’ye IPA II döneminde tahsis edilen toplam fonun yaklaşık yüzde 8’ini, ulaştırma sektörüne tahsis edilen fonun ise yaklaşık yüzde 74’ünü oluşturuyor.

PROJE 3 KISIMDAN OLUŞUYOR

Proje, Halkalı-Ispartakule, Ispartakule-Çerkezköy ve Çerkezköy-Kapıkule olmak üzere 3 kısımdan oluşuyor. Projenin 155 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin inşası Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ortak finansmanıyla gerçekleştirilecek. Toplam 275 milyon avro AB fonu kullanılacak. 76 kilometrelik diğer kısımlar ise eş zamanlı olarak TCDD Genel Müdürlüğü tarafından milli bütçe imkanlarıyla yapılacak. Proje kapsamında Halkalı-Kapıkule arasında 231 kilometrelik güzergahta çift hatlı, saatte 200 kilometre hızla yolcu ve yük taşınmasına imkân verecek hızlı tren hattı inşa edilecek.

“KITALARI, KÜLTÜRLERİ MEDENİYETLERİ KAVUŞTURAN PROJE”   

Öte yandan AK Parti Edirne Milletvekili ve MKYK Üyesi Fatma Aksal, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı’nın sadece bir demiryolu projesi olmadığını belirterek, kıtaları, kültürleri, medeniyetleri kavuşturan büyük bir proje olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE VE AB İÇİN STRATEJİK ÖNEME SAHİP”

Türkiye’nin AB’ye bağlanmasını sembolize eden Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin, Türkiye ve AB için stratejik öneme sahip olduğuna vurgu yapan Aksal, yapımı hızla devam eden demiryolunun AB-Türkiye-Asya demiryolu bağlantısını sağlaması bakımından da ayrıca önemli olduğunun altını çizdi.

“ÜLKE VE BÖLGE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK”

Aksal, “Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı sadece bir demiryolu projesi değil. Kıtaları, kültürleri, medeniyetleri kavuşturan büyük bir proje. Demiryolunun ülkemizin, bölgenin ekonomisine katkı sağlamasının yanı sıra insanımızın gelişmesine de katkı sağlayacağına inanıyorum. Böylesine büyük ve önemli bir projeyi hayata geçirmenin AK Parti’ye nasip olmasının haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.