DOLAR 32,2578 0.03%
EURO 35,0483 -0.02%
ALTIN 2.443,67-0,12
BIST 10.677,490,19%
BITCOIN 22062740,01%
Edirne
22°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Hocalı katliamının 30. yılı

Hocalı katliamının 30. yılı

ABONE OL
26 Şubat 2022 11:52
Hocalı katliamının 30. yılı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Azerbaycan Evi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Tamer Karadağ, 613 Azerbaycan vatandaşının katledildiği Hocalı Katliamının 30.yılında şehitleri andı.  26 Şubat 1992 tarihi, 106’sı kadın, 83’ü çocuk ve 70’i yaşlı olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşı katledilerek insanlık tarihine kara bir leke olarak yazıldı. 613 silahsız insanın vahşilikle öldürüldüğünü hatırlatan Karadağ “İnsanlığın yüz karası olan bu vahşeti unutmak asla mümkün değildir. Hocalı Soykırımını unutmuyor ve unutmayacağız” dedi.

“KATLİAM KELİMESİ HAFİF KALIR”

Hocalı Katliamının 1948’de kabul edilen soykırım yasasına birebir uyduğunu dile getiren Karadağ, “Ermeniler Rusların 366’ncı mekanize birliğinin desteği ile 25 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın stratejik bölgesi Hocalı kasabasını top atışları ile vurmaya başladılar. Gece karanlığında ise evlere giderek silahsız korumasız genç, yaşlı, kadın erkek, çoluk çocuk demeden 613 insanı tarihte eşi ve benzeri olmayan bir vahşilikle soykırım yaptılar. Katliam kelimesi hafif kalır. 1948 de kabul edilen Soykırım yasasına birebir uymaktadır. Canını kurtarmak için kaçanlarında kaçış yollarında önleri kesilerek öldürülüyor. İnsanlığın yüz karası olan bu vahşeti unutmak asla mümkün değildir” dedi

“O GECE KADIN, ERKEK, GENÇ, YAŞLI DEMEDEN 613 İNSANA SOYKIRIM YAPTILAR”

Hocalı Kasabası’nın eşi benzeri görülmemiş bir soykırıma maruz kaldığını söyleyen Tamer Karadağ.  “Sovyetler Birliğinin dağılma sürecinde Azerbaycan ve diğer ülkeler birbirlerinin peşi sıra bağımsızlıklarını ilan etmişlerdi. Azerbaycan birçok yönden farklı konumdaydı. Ermenistan ile kıyaslanınca fark daha iyi görülmekteydi.  Azerbaycan Hazar Denizine kıyısı olan petrol yönünden ve stratejik bakımdan zengin ve değerli konumda bir ülkeydi.  Ermenistan zaten Türkiye ile Azerbaycan’ın fiziksel bağını koparmak için araya kasıtlı yerleştirilmiş yapay bir devlet olarak kurulmuştur. Azerbaycan’ın bu özellikleri Rusya ve Ermenistan’ın iştahını kabartıyor ve müdahalesine zemin hazırlıyordu. Ama ne yazık ki o zaman Azerbaycan’ın donanımlı ve profesyonel bir ordusu yoktu.  Bunu fırsat bilen Ermeniler Rusya’nın 366’ncı mekanize birliğinin desteği ile Azerbaycan topraklarını işgal etmeye katliam ve soykırım uygulamaya başladılar. Bu yaptıkları eşi benzeri görülmemiş zulümler planlı bir şekilde devam ettirilerek Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal edildi. 25 Şubat 1992 de top mermileri ile ateş altına alınan Hocalı kasabası halkı o gece kadın, erkek, genç, yaşlı demeden 613 insana soykırım yaptılar. Kafa derileri soyuldu, kulak, burun, göz ve cinsel organlarını parçalayarak eşi ve benzeri görülmemiş vahşeti yaşattılar. Canlarını kaçıp kurtarmaya çalışanlarda karlı buzlu havada tek tek yakalanıp öldürdüler. Bu insanlık dışı vahşet karşısında medeni denilen, hak, hukuk ve adalet kavramında sözü kimselere bırakmayan devletler, kurumlar, kuruluşlar ve Batı ülkeleri kör, sağır ve Lal oldular. AGİT gibi kurum ve kuruluşlar işgal edilen topraklar Azerbaycan’ın toprakları olduğunu söylediler. Hepsi bu ama en ufak kılını bile kıpırdatmadılar” dedi.

“HOCALI SAYKIRIMINI UNUTMUYORUZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında olduğunu ilan ettiğini hatırlatan Karadağ “Ermeniler 1915 yılında kendilerine Osmanlı Devleti soykırım yaptı yalanına sarılıp gündem değiştirme ve dünyayı kandırma yalanına sarıldılar. Bu yalana sarılarak ASALA Terör Örgütü 44 civarında dünyanın çeşitli ülkelerindeki Türk Hariciye mensubunu suikast düzenleyerek katlettiler. Katillerin bir kısmı bulunmadı. Yakalananlarda sembolik cezalar aldılar. Yani yaptıkları yanlarına kar kaldı diyebiliriz. Amerika eski Başkanı Regen, Beyaz Saray danışmanı ve hukukçuların oluşan bir heyet Amerika, Türkiye ve Rusya arşivlerinin inceleme sonucu raporuna göre Ermeniler iki milyon Osmanlı Türk’ünü öldürmüşler. Buna karşılık Türkler beşyüzbin Ermeni öldürdükleri açıklanıyor. Heyetin Ermeni arşivlerini inceleme istekleri ise kabul edilmiyor. Çünkü yalanları ortaya çıkacaktı. Bu sefer profesyonel ve vurucu gücü kuvvetli şanlı Azerbaycan ordusu tarihi ve unutamayacakları tokadı vurarak işgal edilen topraklarını tek tek geri aldı. Bir Millet İki Devlet olan Türkiye açıkça topyekün maddi ve manevi desteği ile Azerbaycan’ın yanında olduğunu dünyaya ilan etti. Hocalı Soykırımını unutmuyor ve unutmayacağız. Bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.